G. P.

man-1280x800.jpeg
G. P.23:30 | 25/08/2019

Manchester City u afrua sërish me kreun e renditjes në Premier Ligë, pas fitores arritur jashtë fushe. Sulmuesi argjentinas, Aguero, ishte më i miri për ekipin e Guardiolës, duke shënuar dy gola.

Kampionët as nuk mund të mendohen që të dorëzohen lehtë. Mançester Siti iu rikthye fitoreve dhe u afrua në vetëm 2 pikë diferencë me Liverpulin kryesues, pas suksesit 3-1 arritur në fushën e Bournemouth-it.

Liverpool-i ka 9 pikë, ndërsa City, 7. Sergio Aguero ishte më i miri i kampionëve, me dy gola të shënuar, ndërsa Raheem Sterling realizoi një tjetër.

Epërsia e skuadrës së Pep Guardiolës ishte e dukshme, ndonëse ndeshja nuk ishte edhe aq e lehtë, pasi skuadra vendase luftoi fort dhe rezultati mund të kishte qenë tjetër.

Gjithsesi, formacioni nga Manchester-i ia doli ta përballonte presionin dhe të godiste në momentet e duhura, duke qenë tepër efikas.

Guardiola duhet të ketë mbetur i kënaqur me paraqitjen e lojtarëve të tij, të cilët reaguan me klas pas barazimit zhgënjyes ndaj Totenhemit javën e kaluar në stadiumin “Etihad”.

E sigurt duket që rivaliteti mes Manchester City e Liverpool-it do të vazhdojë edhe këtë edicion, ndoshta deri javën e fundit, siç ndodhi vitin e kaluar. City do të synojë të fitojë titullin e tretë radhazi, ndërsa Liverpool-i t’i japë fund 30 viteve pa trofe në kampionat.

Dy skuadrat, me gjasë, do të jenë konkurrente edhe në Champions, ku Liverpuli triumfoi në maj, ndërsa Guardiola do të kërkojë kupën e parë që nga viti 2011./ABC News Albania 24/7

voa-1.jpg
G. P.23:07 | 25/08/2019

Historitë e frikshme popullore dhe legjendat urbane gjithmonë kanë nxitur imagjinatën e njerëzve, veçanërisht tek të rinjtë. Tani, “Histori të frikshme për t’u treguar në errësirë”, një koleksion tregimesh të shkurtra horrori për fëmijë nga autori Alvin Schwartz dhe karikaturisti Stephen Gammell është përshtatur për ekranin e madh nga fituesi i Oskarit Guillermo Del Toro dhe regjisori André Ovredal. Gjatë fundjavës së tij të hapjes, filmi fitoi mbi 20 milionë dollarë duke dëshmuar edhe një herë se filmat horror për adoleshentët janë fitimprurës. Korrespondentja e Zërit të Amerikës, Penelope Poulou sjell hollësitë.

Në adaptimin filmik të librit “Histori të frikshme për t’u treguar në errësirë”, të producentit Guillermo Del Toro, përbindëshit ringjallen nga faqet e një libri historik me fantazma dhe u marrin jetën adoleshentëve. Producenti dhe regjisori i filimit, fitues i Oskarit, i ka krahasuar këto përralla me historitë që tregohen rreth zjarrit nëpër kampe.

“Ekzistojnë dy lloje të filmave horror: njëri është trazues, të trazon shpirtin përgjithmonë, ndërsa lloji tjetër është argëtues dhe emocionues.”

Regjisori Andre Ovredal e bazon filmin në antologjinë e tregimeve horror për fëmijë të autorit Alvin Schwartz.

“Është një lloj përzierje mes një filmi modern horror dhe filmave Amblin nga fëmijëria ime”.

Andre Ovredal i referohet ndikimit të viteve 1980 të filmave të regjisorit Spielberg si “Poltergeist”, “Goonies”, “E.T. the Extraterrestrial”, ku horrori përzihet me momentet emocionuese të adoleshentëve.

Por kjo histori huazon gjithashtu elemente nga filmat horror të viteve 70, bazuar në romanet e preferuara të Stephen King-ut, ku forcat mbinatyrale përdoren nga personazhet e pafuqishëm, zakonisht fëmijët dhe adoleshentët, për të realizuar hakmarrjen ndaj atyre që ushtrojnë bulizëm dhe korporatave keqdashëse.

Zakonisht, personi i pafuqishëm shfaq superfuqi ose u hap portën forcave të panjohura, si në rastin e Stelës, një vajzë e drojtur por e zgjuar nga një qytet i panjohur në qendër të vendit.

Histori të Frikshme për t’u treguar në Errësirë, nuk është filmi i vetëm horror që ka shënuar sukses në kinema.

Sipas kompanisë Netflix që transmeton filma dhe seriale në internet, “Stranger Things”, një serial i frikshëm me personazhe të moshës adoleshente hapi sezonin e tretë me dyzet milionë shikues që e panë atë brenda katër ditëve pas debutimit.

Kjo nuk është vetëm një prirje e brendshme. Serialet ndërkombëtare tani po kopjojnë këtë formulë, ashtu siç është rasti me serialin indian “Typewriter” të zhanrit horror për adoleshentët, të cilët zgjidhin probleme misterioze në përpjekjet e tyre për të dalë nga një shtëpi me fantazma.

“Tmerri dhe ankthi janë elemente të mrekullueshme që ekzistojnë vetëm në filmat horror”, thotë regjisori Andre Ovredal./VOA

fakte-groenlanda.jpg
G. P.22:45 | 25/08/2019

Groenlanda ndodhet pothuajse nё Polin e Veriut dhe Donald Trump do ta blejё ishullin arktik. Kjo tashmё dihet. Por a e dini, se amerikanёt kanё dashur ta blejnё edhe mё parё Groenlandёn? E qё atje dikur ka pasur pyje?

Sado absurde tingёllon, qё Donald Trump do ta blejё Groenlandёn, nё fakt kjo ide nuk ёshtё edhe fort e gabuar. Edhe njё herё tjetёr njё president i SHBA-sё ka dashur ta blejё Groenlandёn: Harry Truman, pas Luftёs sё Dytё Botёrore, pёr 100.000 Dollarё. Edhe atёherё qeveria daneze pati refuzuar.

Por pёrse Groenlanda, ishulli mё i madh i botёs – gjashtё herё mё i madh se Gjermania – i pёrket njё vendi tё vogёl siҁ ёshtё Danimarka? Gjeografikisht ishulli ndodhet qartazi nё Amerikёn e Veriut, skaji mё veri-perёndimor i Groenlandёs ndodhet fare pranё brigjeve tё Kanadasё.

Danimarka nё tё kundёrt ndodhet mё shumё se 3000 km larg Groenlandёs dhe midis tyre ndodhen Islanda dhe njё pjesё e Norvegjisё.

E gjitha ka nisur me vikingёt dhe me gjuetinё e balenave. Vikingёt nё shekullin e 18 dhe 19 mёsynin nga Norvegjia nё masё drejt Holandёs, Gjermanisё dhe Danimarkёs. Ata ndёrtonin vendbanime dhe baza mbrojtёse. Ka pasur mjaft konflikte, por mё nё fund danezёt fituan dhe pёrfundimisht Groenlanda e akullt mё 1933 i kaloi Danimarkёs.

Groenlanda ka qenё dikur e gjelbёr

Groenlanda quhet vendi i gjelbёr. Sepse edhe nёse sot as qё mund tё pёrfytyrohet – pasi 85 pёrqind e ishullit ndodhet nёn njё shtresё akulli – dikur nё Groenlandё ka qenё shumё mё ngrohtё. Studiuesit kanё gjetur gjurmё tё ADN-sё sё pemёve, tё fluturave dhe tё tjera insekteve. Para 450.000 deri nё 900.000 vjetёsh Groenlanda ka qenё e mbuluar prej pyjeve tё dendur.

Shtresa e akullit, qё ka ende njё trashёsi prej rreth 3800 metra, po pakёsohet sepse akullnajat shkrijnё. Pёrveҁ kёsaj bien gjithnjё e mё shumё shira, e kjo e intensifikon shkrirjen e akullnajave. Studiuesit kanё llogaritur qё niveli i detit nё mbarё botёn do tё rritej mё shumё se shtatё metra, nё rast se do tё shkrihej i gjithё akulli i Groenlandёs.

Infografik Karte USA-Grönland-Dänemank EN

Pak njerёz, aspak rrugё

Sot nё Groenlandё janё vetёm brezat bregdetar pa akull tё banueshme. Kryesisht nё brigjet perёndimore klima fale rrymёs sё Golfstrimit ёshtё mё e pёrshtatshme pёr jetesё. Kёtu ndodhen edhe shumica e fshatrave si dhe kryeqyteti Nuuk. Ai ka 18.000 banorё dhe ёshtё qyteti mё i madh i Groenandёs. Gjithsej nё ishull jetojnё 56.000 banorё dhe dendёsia e popullsisё ёshtё mё e ulёta nё botё. Vetёm nё Artik jetojnё mё pak njerёz se nё Groenlandё.

Nё mbarё ishullin mungojnё rrugёt e hekurudhat, qё mund tё lidhin qytetet dhe fshatrat. Rrugё ka midis qyteteve, por ato pёrfundojnё nё periferi tё qytetit. Pёr tё shkuar nga njё qytet nё tjetrin banorёt e Groenlandёs pёrdorin avionё, anije, helikopterё, gomone ose slita me qen.

Me ndryshimin e klimёs edhe nё Groenlandё mund tё ndryshojё diҁka. Mё pak akull nё kёtё ishull nёnkupton edhe mё shumё hapёsirё jetese pёr njerёzit. Shkrirja e akujve ҁliron lёndё tё para tё rёndёsishme, tё cilat janё tё mbrojtura: Ndёr tё tjera naftё, minerale tё rralla, gaz natyror dhe uran.

Sё shpejti do tё nisё gjuetia pёr elementё tё tillё. E presidenti i SHBA-sё si biznesmen ka njё nuhatje tё fortё pёr tё tilla gjёra./DW

protest.jpg
G. P.21:32 | 25/08/2019

Protestat në Hong Kong kanë marrë një përshkallëzim të frikshëm, me policinë që për herë të parë ka përdorur armë zjarri kundër manifestuesve. Bëhet fjalë për episodin më serioz që nga nisja e demonstratave rreth 2 muaj më parë.

Një oficer policie në Hong Kong qëlloi me armë zjarri gjatë protestës së të dielës, për herë të parë që nga nisja e manifestimeve në qershor. Ndërkohë, agjentë të tjerë policie, të thirrur për të vënë nën kontroll turmën, i drejtuan armët e zjarrit protestuesve me të cilët po përplaseshin.

Gjithashtu, për herë të parë policia në rajonin autonom të Kinës përdori topa uji për të shpërndarë demonstruesit. Autoritetet policore deklaruan për mediat lokale se të shtënat u qëlluan në shenjë paralajmërimi dhe shtuan se oficerë të shumtë ishin dërguar në spital si pasojë e plagëve të marra nga përleshjet.

Protestat në Hong Kong u nxitën nga projektligji i ekstradimit, por që prej atëherë janë kthyer në manifestime më të gjera anti-qeveritare. Episodet me armë të verifikuara të dielën shënojnë një përshkallëzim serioz të trazirave.

Pas të shtënave, protestuesit hodhën gurë, tulla dhe bomba molotov ndaj forcave të rendit. Nga ana e tyre, këto të fundit qëlluam plumba gome dhe gaz lotsjellës dhe me topa uji përçanë barrikadat dhe shpërndanë turmat. Raundi i fundit i akteve të dhunës vjen pas një periudhe relativisht paqësore, që zgjati pak më shumë se një javë./ABC News Albania 24/7

mcclain-1280x720.jpg
G. P.21:01 | 25/08/2019

Kemi dëgjuar shumë lloje krimesh që ndodhin në tokë, por a keni menduar se krimi mund të kryhet edhe në hapësirë?

Mediat e huaja shkruajnë se astronautja Anne McClain, akuzohet nga ish-bashkëshortja e saj se i ka vjedhur identitetin dhe ka ndërhyrë në llogarinë e saj bankare pa leje. Dhe të gjithën këtë, McClain dyshohet se e ka bërë gjatë misionit gjashtë mujor që ishte në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor.

McClain dhe ish-oficerja e Forcave Ajrore në SHBA, Summer Worden, janë përfshirë në një proces të vështirë divorci që pas padisë që bëri kjo e fundit në NASA.

Worden tha se ishte vënë në alarm kur McClain ishte informuar për shpenzimet private të saj gjatë kohës që ishte në mision. Ajo kontaktoi me bankën dhe u informua se dikush e kishte kontrolluar llogarinë nga një kompjuter i regjistruar tek NASA.

Anne McClain

Ndërkohë McClain i ka mohuar të gjitha akuzat, duke u shprehur se po bënte një kontroll rutinë për të parë financat e familjes nëse ishin të mjaftueshme për të paguar faturat për të birin.

Kjo është edhe një pikë tjetër e cila ka hapur shumë polemika gjatë divorcit të çiftit. Sipas The Times, Worden ka pasur një fëmijë përpara se të takohej me astronauten.

Pasi çifti u martua në 2014-n, ajo refuzoi kërkesën e McClain për të adoptuar fëmijën. Kjo e fundit e dërgoi çështjen në gjykatë, ndërsa më vonë u nis në mision në hapësirë.

NASA është shprehur se deri më tani nuk ka dijeni për ndonjë krim të mëparshëm të kryer në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar.  /abcnews.al

ali-ahmeti.jpg
G. P.20:54 | 25/08/2019

Duke folur për herë të parë në lidhje me rastin “Zhvatja”, kryetari i BDI-së Ali Ahmeti ka deklaruar se debatet politike nuk duhet ta devijojnë zbulimin e së vërtetës. Gjithashtu, Ahmeti është shprehur i zhgënjyer nga prokurorja speciale Katica Janeva, pasi sipas tij ka krijuar një precedent negativ.

Duke komentuar skandalet e fundit me rastin “Zhvatja”, kreu i integristëve Ali Ahmeti theksoi se arsyeja që e çoi në paraburgim Prokuroren Speciale në largim Katica Janeva është lakmia. Megjithatë, Ahmeti nuk mendon se prapa këtij skandali qëndron ndokush që e ka planifikuar rastin.

“Populli ynë e ka një shprehje, një filozofi të jashtëzakonshme, lakmia e prish çdokë. Unë mendoj se këtu është punë lakmie dhe këtu sipas vlerësimeve të mia nuk ka të bëjë me ndonjë skenar, sepse për të hyrë në këto skema, se ka skenar këtu e s’ka aty, kjo do të thotë se duhet të largohemi nga objektivi për ta zbuluar të vërtetën”, deklaroi Ahmeti, raporton TV21.

Ahmeti u shpreh se ndihet i  zhgënjyer dhe i dëshpëruar nga rasti “Zhvatja”.

“Jo vetëm që jemi të zhgënjyer por edhe të dëshpëruar sepse është një jehonë mjaft e keqe për drejtësinë. Prokuroria Speciale është zgjedhur për të luftuar krimin dhe korrupsionin dhe për të vendosur drejtësinë në vend dhe jo për të hapur pisllëqe më të mëdha”, tha ai.

Ahmeti kërkoi më shumë kujdes në të ardhmen se kush po zgjidhet për Prokuror për ta luftuar krimin dhe korrupsionin. Lidhur me rastin zhvatja kanë vazhduar përplasjet edhe nga partitë maqedonase.

VMRO-DPMNE edhe sot nga Prokuroria për Krim të Organizuar dhe Korrupsion kërkon që të thërrasë në bisedë të gjithë anëtarët e LSDM-së që u përmenden në dëshminë e Orce Kamçevit. Nga LSDM janë të sigurtë se asnjë anëtar i tyre nuk është i përzier në këtë rast. Në mbledhjen e fundit të partisë, as që kanë kërkuar ata të prononcohen për akuzat sepse u besojnë./ABC News Albania 24/7

albana-vokshi-1.jpg
G. P.20:36 | 25/08/2019

Partia Demokratike ka hedhur poshtë pretendimet e ngritura nga ministrja Gjonaj në lidhje me çmimet e larta për udhëtimet dhe hotelet gjatë vizitave jashtë vendit. Ish-deputetja demokrate, Albana Vokshi duke iu referuar faturave të publikuara në media theksoi se dhoma e luksit me 700 euro nata është në emrin e Ministres së Drejtësisë, Etilda Gjonaj.

Është dhomë teke dhe është dhomë e paguar për 1 person, ku normalisht, nuk mund të gjente strehë gjithë delegacioni. Vokshi e sheh kontrollin e brendshëm të ministres Gjonaj si një mënyrë për të larë duart me opinionin publik./ABC News Albania 24/7

unaza-e-madhe.jpg
G. P.20:26 | 25/08/2019

Pavarësisht problemeve që ka sjellë çështja e shpronësimeve, ndërtimi i pjesës lindore të Unazës së Madhe në Tiranë po vijon me ritme të shpejta. Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku inspektoi punimet në prani edhe të Drejtoreshës së Autoritetit Rrugor Shqiptar, Sonila Qato duke garantuar se në muajin tetor do të zgjidhet çështja e shpronësimeve. Balluku theksoi se ndërtimi i saj jo vetëm lehtëson qarkullimin e automjeteve duke zgjidhur problemin e trafikut por njëkohësisht bën të mundur edhe rikualifikimin e zonave pranë të cilave kalon.

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku garantoi se në Tetor qeveria do t’i japë zgjidhje çështjes se shpronësimeve për pronarët e banesave në gjurmën ku kalon Unaza e Madhe e Tiranës. Ky projekt sipas ministres, ka ecur me ritme të shpejta gjatë verës, pavarësisht problemeve që ka sjellë çështja e shpronësimeve.

Balluku tha se nga ndërtimi i Unazës së Madhe nuk do të përfitojë vetëm qyteti i Tiranës. Ky projekt bën të mundur rikualifikimin urban në zonat ku ajo kalon, gjë që do të rrisë vlerën e banesave dhe pronave të tjera në të dy krahët e rrugës.

Drejtoresha e Autoritetit Rrugor Shqiptar, Sonila Qato garantoi për cilësinë e punimeve që po kryen dhe tha se brenda 2 vitesh trafiku në kryeqytet do të lehtësohet.

Në pjesën Lindore të Unazës së Madhe të Tiranës projekti parashikon hapësira të gjelbërta për qytetarët, trotuare, sistemimin e shtratit të Lanës si dhe ndërtimin e 5 veprave të artit./ABC News Albania 24/7

SINKRON-ETILDA-GJONAJ.mpg_snapshot_00.04-1280x720.jpg
G. P.19:57 | 25/08/2019

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj reagoi pas akuzave në drejtim të saj për shpenzimet e larta në udhëtimet e saj zyrtare. Gjonaj ka mohuar të ketë qëndruar në një hotel ku është paguar 660 euro nata, duke sqaruar se bëhet fjalë për një faturë që përfshin koston totale të akomodimit për të gjithë delegacionit. Sipas përfaqësueses së qeverisë, në shumë raste gjatë udhëtimeve të aj ka përdorur mjete të transportit publik dhe për të mos kryer shpenzime në dëm të buxhetit të shtetit nuk ka qëndruar në  hotele, por është rikthyer në Shqipëri.

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj sqaron se akuzat për shpenzime të larta dhe hotele luksoze në vizitat zyrtare jashtë vendit janë të pavërteta. Sipas ministres, e vërteta e faturës së publikuar në disa media për qëndrim në hotel  me 706 euro në natë, është tërësisht ndryshe.

“Nëse media do të verifikonte dhe do të kërkonte shpjegim, do të arrinte të kuptonte që fatura me shumën e hotelit në Itali nuk është vetëm për 1 natë siç është përcjellë në mënyrë spekulative, por është fjetje për dy net. Për të shtuar, që faturat e publikuara nuk përmbajnë vetëm shpenzimet e mia, por përmbajnë shpenzimet e të gjithë delegacionit që merrte pjesë në këto aktivitete, ku në shumicën e rasteve hotelet për shkak të sigurisë për të gjitha delegacionet përcaktohen nga organizatorët apo ftuesit. Shpenzimet e fjetjes apo të biletave në shumë raste janë në varësi edhe të periudhës së kërkuar që mund të përkojë me një fluks të prenotimeve në ato vende apo për shkak të kohës së shkurtër në të cilën kanë ardhur ftesat apo axhendës së diktuar nga pala pritëse”.

Duke deklaruar me përgjegjësi se në çdo rast ka vepruar konform ligjit, Ministrja e Drejtësisë kujtoi se jo në pak raste ka udhëtuar me mjete të transportit publik.

“Nëse media do të verifikonte, do të konstatonte që si ministre gjatë vizitave zyrtare jashtë vendit kam udhëtuar edhe me tren si një qytetare e zakonshme për të arritur në kohë dhe më me pak kosto për vizitat e punës. Ashtu siç do të verifikonte që si ministre kam kryer vizitat zyrtare brenda të njëjtës ditë duke shpenzuar 0 lek për hotelin, apo raste të tjera ku shpenzimet mbulohen nga organizatorët e huaj”.

Gjithsesi ministrja Etilda Gjonaj bën të ditur se ka urdhëruar nisjen e një procesi verifikimi dhe auditimi të brendshëm për të gjitha procedurat e kryera nga stafi i Ministrisë së Drejtësisë, nga i cili ka rezultuar se çdo procedurë është në zbatim të ligjit dhe akteve nënligjore në fuqi./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono