gra moz

entela-ftoi.jpg
gra moz17:17 | 19/05/2018

Bashkëshortja e Enea Ftoit që humbi jetën në komisariatin e Korçës ka kallëzuar penalisht tre policë, të cilët sipas saj kanë dhunuar deri në vdekje të shoqin. Ajo thotë se përveç shenjave të dhunës, në trup 27-vjeçarit i kanë bërë edhe gjilpëra. Për rastin po heton Prokuroria e Korçës, ndërsa për efektivët nuk është marre ende asnjë masë administrative.

Në shtëpinë e marrë me qira, familjarët e Enea Ftoit presin ngushëllime sipas traditës. 27-vjeçari u përcoll, me protestë pasditen e së premtes për në banesën e fundit, duke lënë në mjerim bashkëshorten dhe tre vajza të mitura, 6, 5 dhe 1 vjeçe. Varfëria e familjes Ftoi peshon po aq shumë sa vdekja e 27-vjeçarit, për të cilën të afërmit akuzojnë efektivët e policisë së Komisariatit të Korçës. E papunë dhe pa profesion, bashkëshortja 21-vjeçare e Ftoit, thotë se asistenca prej 2.500 lekë të reja, nuk mjafton as për qeranë e apartamentit.

Entela Ftoi:Jemi pa shtëpi, pa katandi. Ku të mbytem me tre fëmijët, ku të mbytem. Nuk vranë vetëm jetën e tij. Më vranë edhe fëmijët dhe mua”.

Në Drejtorinë e Policisë së Korçës, bashkëshortja e Eneas ka bërë kallëzim, për tre efektivët, të cilët i konsideron përgjegjës për dhunën dhe keqtrajtimin e 27-vjeçarit, gjatë tre ditëve të qëndrimit në Komisariat.

Entela Ftoi: “Për Alqin, Kreshnikun dhe Gurin, që ai iu bënte gjilpërat. Guri që  është shefi i dhomave të sigurisë atje. Këta diitën e parë që e kishin zënë e kishin rrahur në Pazar. Janë policë. Ai përveç shenjave të të rrahurës kishte dhe tre shenja gjilpërash”.

Prokuroria e Korçës thotë se po vijon hetimet për rastin dhe është në pritje të përgjigjeve të ekspertizës mjeko-ligjore dhe ekspertimit të pamjeve të kamerave të sekuestruara në Komisariat. Edhe pse rastet e dhunës në Komisariatin e Korçës janë të përsëritura, ndaj efektivëve përgjegjës për episodet e dhunës ndaj të shoqëruarve nuk është marrë asnjë masë administrative nga Drejtoria e Policisë./abcnews.al

edi-rama-dhe-erdogan.jpg
gra moz16:59 | 19/05/2018

Në rubrikën e saj “Duke rimenduar Europën”, The Globalist, në një analizë shkruan se Shqipërisë i duhet të zgjedhë mes Bashkimit Europian dhe Turqisë. Kjo në një moment që presidenti turk Erdogan i sheh vendet e Ballkanit si një pre të lehtë.

Shqipëria duhet të zgjedhë mes Bashkimit Europian dhe Turqisë. Me këtë titull nis analizën e saj “The Globalist” në rubrikën ‘Duke rimenduar Europën’. Presidenti i Turqisë Erdogan, i sheh vendet e Ballkanit si një pre të lehtë dhe nën petkun e bashkëpunimit kulturor, ai është i vendosur që të fusë këto vende në sferën e tij të influencës, thuhet më tej në shkrim.

Shtetet e Ballkanit duhet të kuptojnë se perspektiva e tyre për rritje ekonomike, liri dhe demokraci të shëndoshë lidhen ngushtë me Bashkimin Europian dhe jo me Turqinë.

Duke iu rikthyer historisë së vendit tonë, më tej shkruhet se pavarësisht ndryshimeve të shumta në sistemin politik Shqipëria ka qenë një shtet sekularist që në vitin 1912. Dhe nëse Shqipëria vijon të ngatërrohet me Erdogan atëherë dera për anëtarësim në Bashkimin Europian do të mbyllet.

Presidentit të Turqisë i pëlqen të luajë sulltanin në një perandori iluzioniste otomane dhe kjo është arsyeja pse ai është kthyer nga vendet e Ballkanit, të cilat i sheh si pre shumë të lehta në vitet e fundit. Ai synon të ketë influencë sa më të madhe duke shpërndarë axhendën e tij islamike dhe në kuadër të këtij qëllimi Erdogan po investon ndjeshëm në infrastrukturat dhe institucionet fetare të këtyre vendeve.

Një vit më parë, në një intervistë për një televizion privat shqiptar Erdogan u shpreh se Turqia ka investuar me miliona dollarë në Shqipëri, dhe se nuk e dinte se sa kishte investuar Bashkimi Europian, por investimi turk do të vazhdonte.

Vendet e Ballkanit perëndimor prej kohësh në kërkim të marrëdhënieve afatgjata me Bashkimin Europian po përpiqen të bëhen pjesë e tij. Dhe në paketën e re të zgjerimit të rekomanduar nga Komisioni Europian, Shqipëria do të jetë e para nga këto vende që do të hapë negociatat për anëtarësim.

Kjo lëvizje vetëm sa ka përforcuar vendosmërinë e Turqisë për të treguar fuqinë ekonomike për të joshur Shqipërinë dhe shtetet e tjera të Ballkanit në orbitën e saj gjeostrategjike.

Investimet turke në Shqipëri janë selektive dhe të përllogaritura strategjikisht. Ato përfshijën privatizimin e bankës më të dytë të madhe në vend, ish-operatorin shtetëror të Telecom “Albtelecom” dhe atë të telefonisë celulare “Eagle Mobile” ndër të tjera. Qëllimi i Erdogan është që t’i japë Shqipërisë doza të vogla zhvillimi ekonomik në mënyrë që vendi të dorëzohet.

Gjithsesi, Shqipëria po sheh përpara drejt Bashkimit Europian. E ky i fundit ka paralajmëruar vendin tonë të ketë kujdes në atë që dëshiron dhe të mos lejojë Erdogan që të dominojë në vend. Bashkimi Europian nuk do të lejojë asnjë anëtar të ri që mund të ketë lidhje të forta me Erdogan, e veçanërisht tani që Presidenti turk e ka bërë të qartë se synon të dominojë Ballkanin.

Por kjo duket se nuk ka shqetësuar aspak kryeministrin shqiptar, Edi Rama. I njohur për lidhjet e tij të ngushta me Erdogan, ai ishte i vetmi lider nga Europa që mori pjesë në dasmën e vajzës së Presidentit turk. Dhe aktualisht ai po negocion për ndërtimin e një aeroporti turistik në Vlorë.

Erdogan në vitin 2015 inaguroi xhaminë e madhe të “Namazgjasë,” e cila është më e madhja në Shqipëri dhe u financua nga presidenca turke e çështjeve fetare. Kjo ishte dhe një provë e qartë e axhendës islamike të Erdogan në Shqipëri, vijon më tej shkrimi

Ndër të tjera në shkrim citohet dhe deklarata e ministrit të Jashtëm shqiptar, Ditmir Bushati, në Nju Jork, ku këmbëngulte se nuk ishte e vërtetë se Turqia kishte ndërtuar xhaminë më të madhe në Shqipëri, e që xhamia ishte ndërtuar për të përmbushur nevojat e besimtarëve myslimanë. Ai gjithashtu refuzoi të pranonte se me dhjetëra xhami të reja në Shqipëri janë financuar nga Turqia.

Bashkimi Europian vijon të deklarojë se të drejtat e njeriut, liria dhe qeverisja demokratike janë kushte të panegociueshme për çdo vend që synon anëtarësimin. Thënë kjo, nëse Shqipëria do të vazhdojë të ngatërrohet me Erdoganin, dera për anëtarësimin në Bashkimin Europian do të mbyllet./abcnews.al

cun-lajci.jpg
gra moz16:41 | 19/05/2018

Artisti i njohur nga Kosova, Çun Lajçi, ka promovuar në Tiranë librin e tij “Bekimi i Plisit të Moisiut”. Në festivalin Ditënetët e Librit, Lajci recitoi e performoi me lahutë, duke krijuar njëatmosferë të pazakontë në sallën e Muzeut Kombëtar.

Një promovim ndryshe i librit erdhi në festivalin “Ditënetët e Librit”. Rrëfim dhe performancë nga artisti i njohur Cun Lajçi.

Copëza jete ka përmbledhur në librin e tij “Bekimi i Plisit të Moisiut” aktori Çun Lajçi.

Çun Lajçi është i njohur në fushën e teatrit dhe kinematografisë shqiptare. Ndërsa poezia është një tjetër pasion i tij. Me vargje shpreh gjithçka ka në shpirt, dashurinë për vajzën e humbur, por edhe revoltën ndaj aktualitetit.

Libri “Bekimi i Plisit të Moisiut” i dedikohet vajzës së ndjerë të autorit dhe dy artistëve të mëdhenj, Bekim Fehmiu dhe Aleksandër Moisiut./abcnews.al

zdf.jpg
gra moz16:25 | 19/05/2018

Shqipëria është e kërcënuar nga plehrat. Në këtë përfundim ka arritur televizioni gjerman ZDF, i cili i ka kushtuar një përmbledhje filmike situatës së mjedisit në vendin tonë.

Televizioni i njohur gjerman ZDF i ka kushtuar disa herë reportazhe Shqipërisë. Më i fundit është një pëmbledhje e shkurtër e problemit të plehrave.

Në një minutë, televizioni gjerman tregon se ndotja e ambientit dhe plehrave  kanë pushtuar të gjithë vendin.

“Shqipëria e maleve të thepisur dhe plazheve magjepsëse, me një ëndërr turistike që është në ndërtim e sipër njëlloj si në Mal të Zi dhe Greqi, ka një problem të madh. Ajo që duket si një film apokalipsi po kërcënon njeriun dhe natyrën sepse nuk ka një sistem të grumbullimit të mbeturinave në të gjithë vendin që sjell: Mbushjen e Shqipërisë me plehra”, thuhet në reportazhin e televizionit gjerman ZDF.

Në 24 Nëntor të vitit të kaluar, qeveria nisi aksionin e pastrimit të Shqipërisë, i cili është parashikuar të përfundojë në 24 Maj të këtij muaji.

Në 6 muajt e punës në në mbarë vendin, operacioni është ndarë në disa faza dhe fasha të ndërhyrjes, duke nisur nga aksionet vullnetare në terren, deri tek kontrolli rigoroz i zbatimit të lejeve mjedisore nga subjektet apo sipërmarrjet e vogla dhe të mëdha./abcnews.al

edi-rama-1.jpg
gra moz16:02 | 19/05/2018

Shqipëria i kërkon Francës recetën për çeljen e negociatave për t’u anëtarësuar në Bashkimin Europian. Kështu është shprehur kryeministri Edi Rama në intervistën që ka dhënë për gazetën austriake “Kurier”.

Kryeministri Edi Rama vazhdon të jetë protagonist i mediave të huaja, sa i përket çështjes së integrimit. Këtë herë, ai ka dhënë një intervistë për gazetën austriake “Kurier”. I pyetur për komentet e Presidentit francez, Emmanuel Macron, që thotë se BE duhet të reformohet, Rama shprehet se Shqipëria kërkon recetën.

“Europa duhet të ndryshojë dhe vendet e Ballkanit duhet të ndryshojnë, këtë e kuptoj. Por ajo që kërkojmë ne është një recetë. Çelja e bisedimeve është një recetë për një terapi të re që të shërojë plagët dhe problemet e së shkuarës”.

Rama shprehet se Shqipëria po bën atë që i kërkohet nga Europa.

“Tani na thonë që duhet të bëjmë më shumë për të luftuar krimin e korrupsionin. A ka mënyrë më të mirë për të bërë këtë se të ndërtosh një sistem drejtësie plotësisht të ri? Në Shqipëri nuk ka qenë problem që të arrestohen njerëzit, por që të dënohen”.

I pyetur nëse Shqipëria ka një alternativë ndaj BE-së, Rama thotë se njerëzit në Europë nuk e kanë përjetuar luftën. Ata besojnë se lufta është një film bardhezi në ekran.

“Por ne e kemi përjetuar. Kemi marrë 500 mijë refugjatë, në një vend me 2.5 milionë banorë. E dimë se çfarë është lufta, ndaj Europa është e rëndësishme për ne. Europa është feja jonë. Edhe gjatë Perandorisë Osmane, tek ne kishte një shprehje: Dielli ynë lind në Perëndim”.

I pyetur nëse BE mund të pranojë vendet e Ballkanit Perëndimor për të shmangur ndikimin rus, kryeministri shprehet se kjo nuk duhet të jetë një dilemë mes më shumë reformave apo më shumë haviar.

“Kjo nuk ka rëndësi, ata mund të na ofrojnë haviar sa të duan. Gjatë 50 viteve komunizëm na është thënë: Qielli është i kuq, jeta do të jetë e mrekullueshme. Progresi është i madh, por ende kemi shumë për të bërë. Tani kemi qiellin blu, na thuhet se jeta do jetë e mrekullueshme, kemi bërë shumë përparim, por mbetet shumë për të bërë. Ne e dimë këtë, por procesi duhet të jetë i drejtë. Ne po presim jashtë derës dhe po trokasim prej vitesh për të hyrë”./abcnews.al

niko-peleshi-1.jpg
gra moz15:52 | 19/05/2018

Një strukturë akomoduese me të paktën gjashtë dhoma, me një restorant, një fermë bujqësore ose blegtorale pasi merr statusin e agroturizmit mund të përfitojë rreth 200 milionë lekë grante nga skema kombëtare përmes të cilës, qeveria mbështet bujqësinë dhe deri në 200 mijë euro nga programi i Bashkimit Europian.

Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Niko Peleshi, iu shpjegoi banorëve të Voksopojës, ku ndali turin e llogaridhënies nismën e qeverisë për fuqizimin e ekonomisë rurale, ndërsa nxiti ato të zhvillojnë agroturizmin. Voskopoja, sipas ministrit Peleshi, është modeli i parë i projektit “Fshati shqiptar i së nesërmes”. /abcnews.al

izrael-palestine.jpg
gra moz15:43 | 19/05/2018

Të hënën e 14 Majit, ambasada amerikane në Izrael u transferua zyrtarisht nga Tel Aviv në Jeruzalem, duke shkaktuar protesta të mëdha të palestinezëve në Rripin e Gazës dhe Cisjordani. Ngjarja, me një domethënie shumë të madhe politike dhe simbolike, u shoqërua me një ceremoni në ndërtesën e re të ambasadës, në zonën e Arnonës, ndërsa në kufi mes Rripit të Gazës dhe Izraelit 63 palestinezë u vranë dhe 2400 të tjerë u plagosën nga ushtarët izraelitë. Vendimi kontrovers i Donald Trump për të transferuar ambasadën në Jeruzalem, pra në qytetin që më shumë pretendohet nga dy palë në histori, po jep një impakt të madh në Izrael.

Por kjo nuk është hera e parë që një vend i huaj vendos të hapë një ambasadë në Jeruzalem. Kishte ndodhur më parë në fillim të viteve ’50 me ambasadat e 16 shteteve ndër të cilët një europian. Hapjet e ambasadave të para në Jeruzalem datojnë në vitet pas luftës së parë arabo – izraelite, që u zhvillua pas lindjes së shtetit të Izraelit në 1948-ën. Izraelit iu deklarua luftë nga disa vende të ndryshme arabe, por u fitua nga Irzaeli. Si pasojë me qindra mijëra palestinezë u detyruan të braktisin shtëpitë e tyre në atë që u konsiderua si eksodi i madh i 1948-s, dhe që në botën arabe njihet si nakba – katastrofa. Që atëherë statusi i Jeruzalemit mbeti pezull.

Në vitin 1947, OKB-ja kishte propozuar që jeruzalemi, si qytet i shenjtë për tre fe kryesore si krishtërimi, hebraizmi dhe islami, të ishte ndërkombëtar dhe i prekshëm për të gjithë qytetarët e botës. Negociatorët izraelitë e pranuan planin, ndërsa palestinezët jo. Me armëpushimin që i dha fund luftës në vitin 1948, Jeruzalemi u nda në dy pjesë; territoret në lindje iu dhanë Jordanisë, dhe ato në perëndim Izraelit. Në vitin 1950 qeveria izraelite e shpalli Jeruzalemin si kryeqytetin e përjetshëm dhe pjesë të pandashme të shtetit të Izraelit. Vitet që pasuan 16 shtete hapën ambasadat e tyre atje, dhe pse statusi i qytetit ishte ende i paqartë: tre vende afrikane; Bregu i Fildishtë, Zaire – aktualisht Republika Demokratike e Kongos dhe Kenia; 12 vende latine amerikane: Bolivia, Kili Kolumbia, Kosta Rika, Republika Domenikane, Ekuadori, El Salvadori, Panamaja, Uruguai, Venezuela, Guatemala dhe Haiti; si dhe një europian, Vendet e Ulëta.

Në atë kohë sipas mediave izraelite, hapja e një ambasade në Jeruzalem nuk nënkuptonte domosdoshmërisht një njohje të qytetit si kryeqytet të Izraelit. Ideja që mbizotëronte ishte se statusi i Jeruzalemit ishte ende pezull dhe do të vendosej nëpërmjet negociatave mes izraelitëve dhe palestinezëve. Ishte dhe idea që një shtet palestinez do të lindte herët a vonë dhe që Jeruzalemi do të ishte një kryeqytet i ndarë në dy pjesë. Pjesa lindore do të ishte kryeqytet palestinez dhe ajo perëndimore izraelit. Mes viteve ’70 – ’80 të gjithë këto vende mbyllën ambasadat e tyre në Jeruzalem. Po në këtë periudhë ndodhën dy gjëra të rëndësishme lufta e Jom Kipur në 1973-shin dhe miratimi i ligjit thelbësor nga ana e parlamentit izraelit në vitin 1980.

Lufta e Jom Kipur nisi në 6 Tetor, ditën e festës më solemne në kalendarin hebre, që njihet pikërisht me këtë emër. Izraeli u sulmua një kohësisht nga Egjipti i Anuar Sadat dhe nga Siria e Hafez al Assad të dy përfaqësues të lëvizjes nacionaliste panarabe dhe të vendosur për të rimarrë territoret e vendosura nën kontrollin e Izraelit me luftën e gjashtë ditëve në 1967-n. Pas ditëve të tëra me humbje të mëdha në jetët e njerëzve, ushtria izraelite reagoi dhe shtypi sulmet.

Pavarësisht paralajmërimeve të Këshillit të Sigurisë së Organizatës së Kombeve të Bashkuara, në vitet në vijim, Izraeli vazhdoi të përforconte kontrollin e tij në Jeruzalem,duke miratuar amendamente të ligjit thelbësor. Edhe sot e kësaj dite, Izraeli konsideron Jeruzalemin si kryeqytetin e tij, dhe në Jeruzalem ndodhen ndërtesat e qeverisë dhe parlamentit izraelit. Për këtë arsye ngjarjet e ditëve të fundit kanë një rëndësi të madhe pasi nuk bëhet fjalë vetëm për një seli diplomatike, por për shumë më tepër.

“Çfarë dite e lavdishme! Mbajeni mend këtë moment. Kjo është historia”.

Kështu u shpreh kryeministri Beniamin Netanyau në tribunën e ambasadës së re amerikane në Jeruzalem.

Ndërsa nga ana tjetër për palestinezët është një ditë masakre e tmerrshme, e cila numëron 63 viktima, mes të cilëve dhe minorenë dhe më shumë se 2 mijë të plagosur mes Rripit të Gazës dhe Izraelit. Numra që nëse i shtohen 49 viktimave dhe më shumë se 700 të plagosurve në marshimin për të drejtën e rikthimit, të datës 30 Mars, bëjnë një shifër prej më shumë se 100 të vdekur dhe qindra të plagosur.

Kanë qenë të menjëhershme reagimet e liderëve botërorë për zhvendosjen e ambasadës amerikane në Jeruzalem, në një situatë të rrethuar nga një klimë tensionesh të forta. Gjatë fjalës së tij në Këshillin e Sigurisë, i dërguari i OKB-së për Lindjen e Mesme, Nikolai Mladenov, pohoi se nuk ka asnjë justifikim për tragjedinë e ndodhur në Rripin e Gazës duke iu drejtuar Izraelit dhe Hamasit.

Turqia nga ana e saj dëboi nga vendi ambasadorin izraelit në vend, Eitan Naeh, pasi i komunikoi vendimin në Ministrinë e Jashtme turke. Në të njëjtën kohë, Turqia i kërkoi ambasadorit të saj në Izrael që të rikthehet sa më shpejt. Kryeministri turk, Binali Yildirim, deklaroi se Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë bashkëpërgjegjës në krime kundër njerëzimit në Rripin e Gazës.

Nga ana e tij, presidenti turk ErdoGan e cilësoi transferimin e ambasadës si një shpërblim për qeverinë izraelite dhe një ndëshkim për palestinezët. Ndërkohë Liga Arabe i kërkoi prokurorit të Gjykatës Penale Ndërkombëtare që të hapë hetimet për krimet e pushtimit izraelit të kryera kundër palestinezëve në 14 Maj 2018.

Ministri i Jashtëm belg gjithashtu thërriti në një takim urgjent ambasadorin izraelit në Belgjikë për të diskutuar rreth ngjarjeve të ditëve të fundit. Edhe Belgjika ka kërkuar hapjen e hetimeve ndërkombëtare. Kryeministrja britanike, Theresa May u shpreh e shqetësuar për dhunën dhe viktimat në Rripin e Gazës duke bërë apel për qetësi dhe shmangie të veprimeve shkatërruese ndaj përpjekjeve për paqe në rajon.

Londra zyrtare theksoi dhe njëherë më shumë se nuk është dakord me vendimin e marrë nga Presidenti amerikan, Donald Trump, për të transferuar ambasadën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës nga Tel Aviv në Jeruzalem. Në deklaratën për shtyp të Dawning Street theksohej se Mbretëria e Bashkuar mbetet e vendosur për gjetjen e një zgjidhjeje për dy shtete me Jeruzalemin si kryeqytet të përbashkët.

Por kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu, nuk ka rezistuar dot në heshtje ndaj këtyre akuzave duke u shprehur me anë të një statusi në profilin e tij në Twitter se çdo vend ka për detyrë të mbrojë territorin e tij. Sipas Netanyahu organizata terroriste Hamass do të shkatërrojë Izraelin. Edhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë mbajtur të njëjtin qëndrim me Izraelin me Shtëpinë e Bardhë që akuzoi Hamasin për dhunën përgjatë kufirit mes Rripit të Gazës dhe Izraelit duke thënë se ky i fundit ka të drejtë të mbrohet.

Presidenti i autoritetit kombëtar palestinez Abu Mazen e cilësoi masakër vrasjen e më shumë se 60 palestinezëve dhe plagosjen e mbi 2 mijë të tjerëve. Sipas tij, Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk mund të kenë më rolin e ndërmjetësuesit në konfliktin mes Izraelit dhe Palestinës. Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, u shpreh i shqetësuar për numrin e viktimave duke thënë se nuk ka asnjë plan B ndaj zgjidhjes së dy shteteve që do u lejonin dhe izraelitëve dhe palestinezëve që të jetojnë në paqe.

OKB kishte kërkuar hapjen e një hetimi të pavarur për atë që ndodhi në Rripin e Gazës, por Shtetet e Bashkuara të Amerikës e bllokuan këtë iniciativë. Federica Mogherini, përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Europian për çështjet e jashtme i kërkoi Izraelit që të respektonte kufijtë e përdorimit të forcës, si dhe të drejtën e palestinezëve për të protestuar. Mogherini i bëri apel dhe Hamasit, që manifestimet të jenë paqësore dhe të mos shfrytëzohen për qëllime të tjera.

Ministri i Jashtëm iranian Zarif e cilësoi hapjen e ambasadës amerikane në Izrael si ditën e turpit të madh, në një kohë që palestinezët numërojnë viktimat në Rripin e Gazës, Trump feston transferimin e paligjshëm të ambasadës amerikane. Kryetari i parlamentit iranian, Ali Larijani, premtoi se tërheqja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës nga marrëveshja për programin bërthamor dhe hapja e ambasadës amerikane në Jeruzalem nuk do qëndrojë pa u ndëshkuar.

Irani kërkoi që Izraeli të gjykohet nga Gjykata Penale Ndërkombëtare për krime lufte pas masakrës brutale ndaj manifestuesve palestinezë. Liga Arabe, e përbërë nga 22 shtete i kërkoi komunitetit ndërkombëtar që të kundërshtojë vendimin e padrejtë të pushtimit izraelit të Jeruzalemit. Dhe Egjipti dënoi situatën duke vendosur në dispozicion disa spitale për mjekimin e të plagosurve. Ambasadori i Afirkës së Jugut në Izrael është thërritur në atdhe në shenjë proteste kundër veprimit të fundit të agresionit të dhunshëm të Izraelit në Rripin e Gazës.

Ekzistojnë disa pika kritike për të cilat nuk është gjetur asnjëherë zgjidhja, tre sidomos: kufijtë; palestinezët kërkojnë rivendosjen e kufijve sipas linjës së gjelbër para luftës së 1967-s, e drejta kontroverse e rikthimit në tokën e tyre të refugjatëve palestinezë (numërohen tashmë miliona refugjatë të shpërndarë në kampe refugjatësh në vendet mike si Jordani, Liban dhe Siri, ndërsa pika e tretë mbetet Jeruzalemi. Sot në fakt, pjesa më e madhe e vendeve anëtare të Kombeve të Bashkuara dhe shumë organizata ndërkombëtare nuk ia pranojnë Izraelit aneksimin e Jeruzalemit lindor, dhe as e njohin Jeruzalemin si kryeqytet izraelit.

Vendimi i Trump largon gjithnjë e më shumë perspektivën palestineze për të parë Jeruzalemin lindor si kryeqytet i një shteti të ardhshëm e të pavarur palestinez dhe jashtë çdo kontrolli të jashtëm. Përkundrazi për izraelitët, Trump dhe vendimi i tij janë kthesa e një zhvillimi epokal që do i japë atyre më shumë forcë për të vazhduar rrugën e ndërmarrë dhe që mund të nënkuptojë dhe njohjen e pranimin e ndërtimeve të paligjshme në territorin palestinez.

Për këtë arsye kreu i Shtëpisë së Bardhë është tashmë dhe një skuadër futbolli në Izraeli, ku Beitar Jeruzalem është gati të ndryshojë emër. Nuk është një lojë ironike fjalësh dhe asnjë epitet moment. Beitar Trump Jeruzalem është emërtimi i ri i një prej skuadrave më me shumë fitore në Jeruzalem. Lajmi u konfirmua nga vetë drejtuesit e skuadrës në formë homazhi për Presidentin amerikan për vendimin e tij në rishkrimin e historisë. Por ky vendim ka ngjallur shumë polemika për vetë faktin se skuadra, drejtuesit, por dhe tifozët e saj njihen për prirjet ksenofobe dhe ekstremiste. E themeluar në vitin 1936, skuadra lindi si një degë sportive e partisë revizioniste Zioniste, duke ndarë të njëjtat ideologji nacionaliste dhe duke rënë në sy për grupin e saj të ultrasve, të njohur për manifestimet e dhunshme raciste.

Në vitin 2013, skuadra në fjalë zuri një hapësirë shumë të madhe në kronikat ndërkombëtare pas protestave të dhunshme dhe kërcënimeve me armë kundër vendimit të drejtuesve të saj për të blerë dy futbollistë ruso – çeçenë, pra myslimanë. Pas gjashtë kampionatesh, shtatë kupash të Izraelit, dhe gjoba të panumërta për kore raciste dhe sjellje të dhunshme, skuadrën e pengojnë vetëm dy gjëra për të shtuar emrin e Trump në emërtimin e saj. Klubi i futbollit duhet në fakt të vendosë propozimin në tryezën e federatës izraelite të futbollit, si dhe fakti që emri Donald Trump në Izrael është një markë e regjistruar që nga 2008. Tashmë çdo gjë është në duart e burokracisë./abcnews.al

edi-ramam.jpg
gra moz15:39 | 19/05/2018

Kryeministri Edi Rama thotë se vijon të presë provën shkencore të audiopërgjimit të vëllait të ministrit te Brendshëm, Fatmir Xhafaj, nga prokuroria. Pas rrëfimit të gazetarit Jetmir Olldashi që realizoi audio dhe video regjistrimin me Albert Veliun, dëshmitarin X që bisedoi me Agron Xhafaj, shefi i qeverisë reagoi në rrjetin social Facebook:

“Zhytu Lulëzim zhytu, thellë e më thellë, nxirr nga fundi i llumit sa më shumë nga këta xhevahirë dhe dërgojua vrap miqve të tu t’i përdorin kundër Shqipërisë! Unë do pres me durim provën shkencore të audiopërgjimit nga prokuroria dhe këtu jemi, shqiptarët do shohin e do gjykojnë!”, shkruan kryeministri Rama./abcnews.al

klosii.jpg
gra moz15:30 | 19/05/2018

Bizneset në zonat turistike kanë më pak se dy javë kohë për të marrë masa për trajtimin e ujërave të ndotura. Pas një Qershorit, ka paralajmëruar ministri i Mjedisit dhe Turizmit, Blendi Klosi, ata që i derdhin këto ujëra në det do të ndëshkohen ashpër.

Kjo inxhiniere po i prezanton Ministrit të Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klosi teknologjinë që një resort turistik në bregdetin e Tales në Lezhë po përdor për të trajtuar ujërat e ndotura.

Nisma vjen si një detyrim që duhet të përmbushin strukturat akomoduese në zonat turistike deri më 1 Qershor.

Blendi Klosi: “Nga data 1 Qershor ne do të veprojmë me gjithë institucionet që shfrytëzojnë ujin e detit. Qofshin ato private apo shtetërore, që nuk kanë deburatorë për trajtimin e ujërave të zeza. Ne do të jemi shumë më ashpër me këdo që nuk zbaton lejen mjedisore në raport që ka me shtetin shqiptar  për të administruar ujërat e zeza dhe trajtuar mbetjet urbane”.

Edhe sipas ambjentalistit Sazan Guri, praktikës së vjetër për mënyrën e trajtimit të ujërave të zeza duhet t’i vijë fundi.

Sazan Guri:“Nuk janë vetëm për hotelet të komplekseve turistike, por janë për çdo lloj punishteje, fabrikë, kombinat që do të thotë që në Shqipëri nga ky moment këta janë dallëndyshja e parë. Është një nga praktikat më të mira në vend dhe në Shqipëri mbaroi koha që t’i mund të bësh çfarë të duash me ujërat e zeza”.

Në këtë resort, gjithashtu do të ketë edhe një impiant për trajtimin e mbetjeve të tjera që krijohen nga konsumatorët. Lënda që përftohet, sipas administratorit Gjergj Liqejza, do të përdoret për plehërimin e hapësirave të gjelbëruara./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono