ent ela

MAKINA-E-DJEGUR-MBULIM.mpg_snapshot_00.06-1280x720.jpg
ent ela16:42 | 01/08/2019

Një makinë në flakë u gjet nga policia pasditen e kësaj të enjte poshte urës së Gjolës në Krujë. Nuk dihen rrethanat e kësaj ngjarjeje, por kur policia shkoi në vendin e ngjarjes, mjeti ishte akoma duke u djegur. Ka dyshime se me këtë makine është kryer një krim, dhe pista e pare është ajo ky mjet mund të jetë u autorëve që ekzekutuan 40 vjeçarin në Durrës. Por megjithatë ende nuk ka konfirmim për këtë rast, pasi policia ka dyshime që mund të jetë kryer dhe ndonjë krim tjetër. /ABC News Albania 24/7

D8CD59CA-8E58-49B3-8860-3D8C082D910A_cx0_cy10_cw0_w1023_r1_s.jpg
ent ela23:20 | 31/07/2019

Izraeli ka miratuar ndërtimin e 6,000 shtëpive të reja për kolonët hebrenj dhe 700 shtëpive për palestinezët në Bregun Perëndimor.

Vendimi për shtëpi të reja vetëm rrit më shumë prezencën e Izraelit në këtë pjesë.

Në tërë këtë njoftim, i habitshëm është konsideruar vendimi për të ndërtuar shtëpi për palestinezët.

Vendbanimet e izraelitëve në Bregun Perëndimor konsiderohen të paligjshme sipas ligjit ndërkombëtar, ndonëse Izraeli nuk pajtohet me këtë gjë.

Ende nuk është bërë e qartë nëse shtëpitë palestineze do të ndërtohen nga fillimi apo vetëm do të miratohen leje për 700 shtëpi ekzistuese në pjesën e njohur si “Zona C”.

Në këtë pjesë fshatrat palestineze janë shumë afër vendbanimeve izraelite dhe autoritetet e Izraelit kontrollojnë plotësisht territorin.

Udhëheqësia palestineze ka hedhur poshtë këto njoftime, duke thënë se kundërshton çdo ndërtim apo kontrollim të palestinezëve në Bregun Perëndimor. /REL

2015-08-13-1439477118-4902800-stress22-e1447127267854.jpeg
ent ela23:00 | 31/07/2019

KONSUMONI SA MË SHUMË UJË

Uji i pijshëm do të ndalojë dehidrimin, i cili mund të jetë një shkak themelor i shumë dhimbjeve të kokës. Pirja e mjaftueshme e ujit mund të ndihmojë në parandalimin e dhimbjeve të kokës ose në qetësimin e saj. Sipas një studimi të botuar në revistën “Antioxidants”, edhe dehidrimi i lehtë mund të ndryshojë mënyrën se si njerëzit mendojnë dhe funksionojnë, duke i bërë ata të ndihen më keq, me ose pa dhimbje koke. Uji mund të ndihmojë që dikush në këtë situatë të ndihet më mirë. Konsumimi i ushqimeve të tilla si frutat, smoothies ose soups, mund të bëjë që të jeni të dehidratuar.

KOMPRESAT E FTOHTA

Një kompresim i ftohtë mund të jetë një zgjidhje e thjeshtë për dhimbjen e kokës, që shumë njerëz kanë në dorë. Aplikimi i një pakoje akulli ose një sendi tjetër të ftohtë në kokë ose qafë mund të ndihmojë ngushtimin e enëve të gjakut dhe zvogëlimin e inflamacionit në zonë. Kjo mund të lehtësojë përkohësisht dhimbjen e kokës. Një studim në gazetën “Hawai’i” të Mjekësisë dhe Shëndetit Publik zbuloi se aplikimi i paketave të akullit në qafë për 30 minuta redukton ndjeshëm dhimbjen te njerëzit me migrenë.

KOMPRESAT E NGROHTA

Në raste të tjera, të tilla si me dhimbje koke, tensioni ku muskujt janë shumë të ngushtë, një kompresë e ngrohtë mund të ndihmojë në zbutjen e këtyre muskujve dhe të sjellë lehtësim. Njerëzit mund të jenë në gjendje të marrin të njëjtin efekt nga një dush i vakët.

QËNDRONI NË ERRËSIRË

Disa njerëz që vuajnë nga dhimbjet e kokës bëhen të ndjeshme ndaj dritës. Dritat e zyrave apo edhe drita e fortë nga një smartphone mund t’i bëjnë simptomat më keq. Ndaj rekomandohet që të pushoni në një dhomë të errët.

ÇAJRAT BIMORE

Çaji bimor mund të jetë një mënyrë e dobishme për të qenë të dehidratuar. Për shembull, çaji i xhenxhefilit mund të ndihmojë për lehtësimin e dhimbjes së kokës. Një studim i vitit 2013 zbuloi se pluhuri i xhenxhefilit kishte efekte të ngjashme me një ilaç të zakonshëm për zvogëlimin e migrenave. Një çaj i thjeshtë me ujë të ngrohtë dhe pluhur xhenxhefili mund të ndihmojë në lehtësimin e simptomave. Çajra të tjerë qetësues përfshijnë menten dhe kamomilin.

USHTRIME

Ushtrimet mund të ndihmojnëë në mbajtjen e trupit të shëndetshëm dhe në nxitjen e qarkullimit më të mirë, gjë që mund të zvogëlojë shanset për shfaqjen e një dhimbjeje koke. Ushtrimi i rregullt dhe i moderuar siç është ecja me këmbë për 30 minuta në ditë, mund t’ju vijë në ndihmë për të parandaluar dhimbjet e kokës.

KONTROLLONI PËR INTOLERANCË USHQIMORE

Ndonjëherë intolerancat e ushqimit mund të jenë shkaku themelor i simptomave të tilla si dhimbje koke. Nëse një dhimbje koke duket se shfaqet pas ngrënies, mund të jetë e dobishme për njerëzit që të mbajnë një ditar të ushqimit për çdo gjë që hanë çdo ditë. Kjo mund t’u mundësojë atyre të identifikojnë dhe shmangin çdo ushqim që mund të shkaktojë dhimbje koke.

GJUMI

Pagjumësia mund të shkaktojë po ashtu dhimbje koke, ndaj edhe rekomandohet që të flihet mjaftueshëm gjumë.

MASAZHIMI I PIKAVE TË PRESIONIT

Masazhimi i pikave të presionit të caktuar mund të ndihmojë në lehtësimin e tensionit në kokë dhe zvogëlimin e dhimbjes së kokës. Shumë njerëz mendojnë se masazhimi i nofullës ose qafës mund të ndihmojë në lehtësimin e tensionit dhe lehtësimin e simptomave për ata që vuajnë nga dhimbjet e kokës.

TEKNIKAT E RELAKSIMIT

Teknikat e relaksimit mund të ndihmojnë shumë njerëz me simptoma të dhimbjes së kokës, duke reduktuar gjithashtu stresin dhe ankthin. Teknikat e relaksimit përfshijnë praktika të tilla si frymëmarrja e thellë e barkut, meditimet e drejtuara, dhe përqendrimi aktiv në zbutjen e muskujve.

KAFEINA

Pirja e një pijeje me kafeinë ndonjëherë mund të ndihmojë në lehtësimin e një dhimbjeje koke. Kafeina në vetvete mund të ndihmojë në reduktimin e simptomave të një dhimbje koke të tensionit ose migrenës. Kafeina ka tendencë për t’u çlodhur enët e gjakut, të cilat mund të mbështesin qarkullimin dhe të lehtësojnë tensionin.

MAGNEZIUMI

Një përmbledhje e publikuar në revistën “Nutrients” në vitin 2018 sugjeron që njerëzit që përjetojnë rregullisht dhimbje koke ose migrenë, mund të kenë më shumë gjasa të kenë nivele të ulëta të magnezit. Shtimi i magnezit në dietë, si një shtojcë, mund të ndihmojë në uljen e dhimbjeve të kokës ose parandalimin e tyre në këto raste.

VITAMINA B

Disa vitamina B mund të ndihmojnë në mbrojtjen nga dhimbjet e kokës. Hulumtimet kanë treguar se vitaminat, përfshirë folatet dhe vitaminat B-6 dhe B-12, mund të luajnë një rol në parandalimin e dhimbjeve të kokës, migrenës ose reduktimin e simptomave të dhimbjes së kokës.

VITAMINA E

Vitamina E gjithashtu mund të luajë një rol në simptomat e dhimbjes së kokës. Kjo mund të jetë e vlefshme për gratë që përjetojnë migrenë gjatë ciklit të tyre menstrual, pasi vitamina E mund të ndihmojë që hormonet e tyre të mbrohen në mënyrë të barabartë për të parandaluar simptomat.

SHMANGNI KONTAKTET ME KIMIKATE OSE ERËRA TË TJERA TË FORTA

Për njerëzit që shpesh përjetojnë migrenë, shmangia e erërave të forta mund të jetë një hap i mençur për t’i parandaluar ato. Konkluzionet e studimeve kanë treguar se aromat nga burime të tilla si parfume ose kimikate të tjera të forta mund të shkaktojnë migrenë pas disa minutash të ekspozimit. /klan kosova

C515E3A2-B3C1-479F-A058-9211DB5989BE_cx0_cy4_cw0_w1023_r1_s.jpg
ent ela22:40 | 31/07/2019

Britania, Gjermania dhe Franca i kanë kërkuar Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të realizojë një takim me dyer të mbyllura të enjten, për të diskutuar testimet e fundit raketore të Koresë Veriore, kanë thënë diplomatët.

Koreja Veriore ka nisur dy raketa balistike me rreze të shkurtër veprimi të mërkurën, ka thënë ushtria jugkoreane, vetëm disa ditë pasi Phenjani ka testuar dy raketa të ngjashme duke i bërë presion kështu Koresë Jugore dhe Shteteve të Bashkuara që të pezullojnë stërvitjet e ardhshme ushtarake.

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres beson që testimet raketore janë “vetëm një tjetër rikujtim për rëndësinë e bisedimeve për denukelarizim të Gadishullit Korean”, ka thënë zëdhënësi i OKB-së për media, Stephane Dujarric.

Presidenti amerikan, Donald Trump dhe lideri verikorean, Kim Jong-un kanë mbajtur dy samite për denukelarizim të Gadishullit Korean mirëpo pavarësisht zotimeve është arritur pak përparim.

Koreja Veriore kërkon heqjen e sanksioneve ndërkombëtare para fillimit të negociatave për denuklearizim, mirëpo një gjë e tillë është e papranueshme deri më tani për SHBA-në. /REL

FIFA-PERCAKTON-KANDIDATURAT_ABC-M4-T2.mpg_snapshot_00.28-1280x720.jpg
ent ela22:25 | 31/07/2019

Janë përcaktuar 10 nominimet nga FIFA për fitimin e çmimit “Lojtari më i mirë i vitit 2019”. Në listë bëjnë pjesë Messi, Ronaldo, por edhe talente si De Ligt apo De Jong.

Përcaktohen edhe 10 nominimet nga FIFA për fitimin e çmimit prestigjioz “Lojtari Më i Mirë i Vitit 2019”, bazuar në arritjet e tyre për periudhën 16 korrik 2018 – 19 korrik 2019. Përzgjedhja e kandidatëve është bërë nga një panel ekspertësh në futbollin e meshkujve. Tashmë që të gjithë tifozët mund të votojnë të preferuarin e tyre në në faqen e FIFA-s për të preferuarit e tyre për tre të parët. Zgjedhja e parë: 5 pikë, zgjedhja e dytë: 3 pikë dhe zgjedhja e tretë: 1 pikë. Vota e tifozëve do të ketë peshë të barabartë krahas votave të anëtarëve të tjerë kryesorë të komunitetit të futbollit, përkatësisht të gazetarëve, trajnerëve të ekipeve kombëtare dhe kapitenëve. Fituesit do të shpallen më 23 shtator në ceremoninë e “The Best FIFA Aëards” që do të zhvillohet në Milano. Por kush janë 10 kandidaturat në këtë listë ku natyrisht nuk mungojnë Cristiano dhe Mesi. Spikasin jo pak lojtarë të Ajaksit, por natyrisht edhe të kampionëve të Europës në fuqi, Liverpulit. /ABC News Albania 24/7

 

bin-laden-2313.jpg
ent ela22:14 | 31/07/2019

Hamza bin Laden djali i kreut të ndjerë të Al Qaeda, Osama bin Laden ka vdekur. Lajmi është raportuar për NBC në Uashington nga burimet e inteligjencës të mbledhura nga Shtetet e Bashkuara, por pa dhënë detaje të tjera. Në mars, Departamenti Amerikian i Shtetit kishte vendosur një milion dollarë për kapjen e tij, duke e konsideruar atë një udhëheqës në zhvillim të organizatës të udhëhequr dikur nga babai.

Hamza kishte kërcënuar Shtetet e Bashkuara me sulme terroriste për t’u hakmarrë për vdekjen e babait të tij, i vrarë në 2011 në Pakistan nga një komando e organit special të Marinës Seals. Në vitin 2015 ai përhapi një mesazh që thirrte bashkimin e xhihadistëve në Siri dhe kërkonte të luftonte për “çlirimin e Palestinës”. Deklarata e fundit publike nga djali i Bin Ladenit – shkruan NBC – daton në vitin 2018, kur ai kërcënoi Arabinë Saudite dhe thirri në kryengritje banorët e gadishullit Arabik.

Kur babai i tij u transferua në Afganistan në 1996 dhe i shpalli luftë Shteteve të Bashkuara, fëmija i atëhershëm u shfaq me të në një video të propagandës së Al Kaedës. Në bastisjen e Pakistanit në vitin 2011, në të cilën Marina Seals vrau Bin Laden, i akuzuar si organizator i sulmeve terroriste të 11 shtatorit, Hamza nuk u gjet në kompleksin Abbottabad. Së bashku me babanë e tij u vra i vëllai i tij Khalid.

Pas vdekjes së Bin Ladenit, tre gra dhe fëmijët e tyre u lejuan të kthehen në Arabinë Saudite, por asnjë lajm për Hamzan. U hamendësua se mund të ishte në Afganistan, por edhe në Pakistan, Siri apo Iran.

Një nga gjysmë vëllezërit e tij i tha “Guardian” vitin e kaluar se Hamza mund të ishte në Afganistan dhe se ai ishte martuar me vajzën e Mohamed Atta, kreu i rrëmbyesve në masakrën e Kullave Binjake. Riadi njoftoi se i kishte hequr shtetësinë e tij, pasi Departamenti i Shtetit i SHBA-së në mars vuri një milion dollarë për informacione që çuan në identifikimin ose vendndodhjen e tij. /abcnews.al

Teatri-kullat.jpg
ent ela22:00 | 31/07/2019

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka kërcënuar edhe një herë tjetër mbrëmjen e së mërkurës se nëse do të shembet Teatri Kombëtar, Partia Demokratike do tu vendosë minat me ligj kullave që do të ndërtohen si pjesë e këtij projekti.

Kryedemokrati akuzoi kryeministrin Rama dhe kryebashkiakun Erion Veliaj se po grabisin 8 467 m2 pronë publike.

Edi Rama dhe Erion Veliaj po shembin Teatrin Kombëtar për të grabitur 8467 m2 pronë publike dhe për të ngritur kulla mbi 20 kate. Nëpërmjet “Fusha shpk”, Edi Rama dhe Erion Veliaj fitojnë jo më pak se 200 milionë euro nga grabitja e pronës publike me ligj korruptiv. Me ligjin Antimafia PD do të sekuestrojë çdo cm2 pronë publike të grabitur. Nëse shembet Teatri, me ligj do tu vendosë minat kullave korruptive të korrupsionit.

Më tej, Basha sulmoi Ramën për mosreagim pasi Shtetet e Bashkuara të Amerikës i ndaluan hyrjen në vend kryetarit në detyrë të Bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako.

Asnjë fjalë për bankomatin e tij privat Vangjush Dakon nuk belbëzon sot Edi Rama, ky artist i mashtrimit. Por vazhdon të mashtrojë për Aferën e 6 kullave 200 milionë euro. Çdo gjë që thotë, është mashtrim, pasi qëllimi i tij i vetëm është të vjedhë.” /abcnews.al

KRIJOHET-UET-PRES-CLUB.mpg_snapshot_00.19-1280x720.jpg
ent ela21:40 | 31/07/2019

Në prag të 15 vjetorit të krijimit të UET Press, Instituti Europian Pashko dhe Universiteti Europian i Tiranës kanë zhvilluar takimin e parë të UET Press Club. UET pres në gati 15 vite numëron mbi 500 libra të botuar me rreth 200 autorë.

Deri pak kohë më parë, blihej libri dhe më pas flitej për të. Ndërsa sot,  flitet për librin e më pas shitet. Si pararendës të ndryshimeve të fundit në botën e Internetit, u krijua “UET Press Club” me 25 shkrimtarë të njohur të letrave shqipe.

Kreu i bordit të administrimit të UET pres, Henri Çili tregon se në 15 vite numërohen mbi 500 libra të botuar me rreth 200 autorë.

Ky ishte takimi i parë që UET Press Club zhvilloi me anëtarët e tij, ndërsa takimet e radhës u lanë pas muajit shtator. /ABC News Albania 24/7

PARTIZANI-TE-ENJTEN-SFIDA-E-KTHIMIT-_ABC-M4-T2.mpg_snapshot_00.02-1280x720.jpg
ent ela21:20 | 31/07/2019

Partizani do të luajë të enjten ndeshjen e kthimit ndaj Sherif Tiraspol. Të kuqtë kanë një mision të vështirë për të përmbysur humbjen e ndeshjes së parë në Tiranë.

Partizani ka shansin e fundit të enjten në transfertën moldave të Sherif Tiraspol. Të kuqtë humbën 1-0 ndeshjen e parë dhe shanset për të vijuar rrugëtimin në Europa League janë të pakta. Gjithsesi përmbysja e sfidës së parë është e realizueshme pasi përballë është një skuadër jo shumë e suksesshme në kupat e Europës.

Partizani është përfshirë ditët e fundit nga një krisje e trajnerit me stafin drejtues dhe aludohet se raportet nuk janë të mira edhe me lojtarët. Presioni është i madh në radhet e trajnerit Lerda, i cili regjistron dy humbje dhe një barazim në tre takimet e deritanishme dhe asnjë gol të shënuar. Një statistike shqetësuese për kampionët e Shqipërisë, të cilët pritet të zbresin në fushën e lojës me ndryshime të shumta në formacion. Trajneri Lerda mund të startojeë me skemën 352.

Në portë Hoxha, në mbrojtje Belica Bitri dhe Boldor. Në mesin e fushës Melao Telushi Broja Mala dhe Trashi, ndërkohë që sulmi do të plotësohet nga dyshja Asani Solomon. Lorenc Trashi do ta nisë ndeshjen si titullar, ndërkohë që mbrojtësi Boldor pritet të debutojë me të kuqtë. Partizani ka shanse reale dhe beson tek përmbysja ndaj skuadrës moldave. /ABC News Albania 24/7

 

 

veliaj-dashuria-1280x700.jpg
ent ela21:00 | 31/07/2019

Puna e bërë në 4 vitet e shkuar do të vijojë edhe në këtë mandat të dytë të kryebashkiakut Erion Veliaj për ta transformuar Tiranën në një qytet europian dhe modern. Kryetari i Bashkisë së Tiranës ka reaguar sot për herë të parë që pas ceremonisë së betimit, duke bërë të ditur se është i vendosur që bashkë me anëtarët e rinj të Këshillit Bashkiak të realizojë çdo zotim të dhënë.

“Në këto 4 vite bashkë me mbështetjen e qeverisë, bëmë shumë për Tiranën e shekullit të ri. Jam besimplotë që në këtë mandat të dytë, e gjithë energjia ime dhe e anëtarëve të rinj të Këshillit Bashkiak do të shkojë për përmbushjen e çdo premtimi që kemi dhënë. Bashkë!”, shkruan Veliaj.

Ai u betua gjatë pasdites së djeshme në prani të kryeministrit Edi Rama, ndërsa u angazhua se në këtë 4 vjeçar do bëj më shumë punë të mira për Tiranën dhe do të angazhohet çdo ditë për ti shërbyer dhe rritur mirëqenien e qytetarëve të saj. Veliaj tha se nuk do t’i zhgënjejë qytetarët dhe se do të punojë për vijimin e projekteve transformuese për qytetin.


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono