ent ela

POLITIKA-NE-ABCNEWS-ILIR-META-E-EDI-RAMA-LUFTE-ME-INSTITUCIONE-15.-06.2019.mpg_snapshot_02.00-1280x720.jpg
ent ela14:20 | 15/06/2019

Një përplasje institucionale e paprecedentë iu shtua krizës katër mujore politike në vend. Dritëhijet e lëvizjeve të aktorëve dhe mënyrës se si institucionet i iënshtrohen autoritetit politik e jo ligjit, na i sjell Mimoza Kociu në ABC News.

Kriza politike që vijon prej 4 muajsh në vend, u shndërrua në një krizë të pastër institucionale kur presidenti anulloi zgjedhjet e 30 qershorit. Ishte momenti kur strategjia e Kryeministrit për ndikimin e opinionit publik, u shfaq e fuqishme e me efekte mbresëlënëse. Dekreti u shpërfill nga KQZ por jo nga bashkitë që drejtohen nga opozita. Socialistët morën 100 vota në kuvend për rezolutën që inicion shkarkimin e Presidentit. Ky i fundit po paralajmëron lëvizjen e shkrirjes së kuvendit që ka ngecur në nr e 122 deputetëve nga 140 qe parashikon kushtetuta. Lulzim Basha u rikthye në vëmendje të prokurorisë dy herë brenda javës, për dëshminë e dijenisë mbi 3.4 milionë eurot e kapura në Durrës dhe një njoftim se do merret i pandehur për cështjen e shpenzimeve të lobimit në SHBA. Të gjitha brenda një jave, duke sfumuar plotësisht efektin publik të përgjimeve të publikuara nga tabloidi gjerman bild për zgjedhjet e 2017 në Durrës, si dhe refuzimin zyrtar të Holandës për hapjen e negociatave për vendin tonë.

Po çfarë ndodhi javën politike që lamë pas?

Të hënën e 10 qershorit Presidenti nënshkroi para mediave që në mëngjes dekretin e shfuqizimit të datës së zgjedhjeve. Gjesti i shqiponjës ishte mesazhi vizual i argumentimit me 8 pika, bazuar në nenin 86 të kushtetutës, që e njeh kreun e shtetit si përfaqësues të unitetit të popullit, një mundësi për të hapur dialogun mes Ramës e Bashës, përballë njoftimeve shqetësuese që tha se ka marrë zyrtarisht.

Meta shigjetoi fort Ramën kur foli për mohim të të drejtës së zgjedhjes së qytetarëve nga këmbëngulja e mazhorancës për të shkuar në votime e jo zgjedhje.

(neni 92 gj dhe 93) Çdekretimi si akt formal, nuk përmendet në Kushtetutën e vendit, e cila parashikon se kreu i shtetit cakton datën e zgjedhjeve dhe nxjerr dekrete. Por shfuqizimi është një praktikë e njohur nga paraardhësit e Metës, që në cdo rast është marrë me dakordësi të aktorëve politikë, duke shmangur një ankimim të dekretit në GJK. Km Rama është shprehur gjithnjë kundër shtyrjes së datës së zgjedhjes, e sic ishte paralajmëruar, socialistët mblodhën kryesinë e aktivizuan një seancë të posacme parlamentare me debat 5 orësh në mbështetje të një rezolute për të nisur procedurat e shkarkimit të kreut të shtetit.

Rama thirri ambasadorët e BE e SHBA në zyrën e tij. Për rreth 90 minuta i ka njohur me vendimin për shkarkimin e Metës, e vullnetin për të vijuar me zgjedhjet e 30 qershorit, që i kishte bërë publike edhe ministrja Spiropali

Në të njëjtën linjë u shfaq edhe KQZ, pas mbërritjes aty sipas rregullit të dekretit të presidentit për anullimin e datës së zgjedhjeve vendore të 30 qershorit. Organi jo kushtetues i administrimit të zgjedhjeve, çdo herë e nis punën për përgatitjen e zgjedhjeve vetëm pas një dekreti presidencial të datës së zgjedhjeve. Fuqia e katër kartonave të anëtarëve të propozuar nga e majta, i ndau me kryetarin e propozuar nga e djathta.

Zgjodhën ta anashkalojnë, duke e patur të qartë se nuk mund të shprehen me një vendim ndaj një dekreti presidencial.

Në këtë moment nisin përpjekjet për të patur në krah zëra ndërkombëtarë. Përfaqësuesi i organizatës që monitoron zgjedhjet, ai i OSBE, u kujdes ta trajtonte si një çështje të brendshme të shqipërisë

Por pati të tjerë që nuk e panë si pengesë. E para zëdhënësja e Federica Mogherinit. Duke iu përgjigjur interesit të “ABC News”, Koçijançiç është shprehur se vendimet e partive të opozitës, fillimisht për të djegur mandatet dhe më pas për të mos hyrë në zgjedhje dëmtojnë Shqipërinë.

Edhe Kryetari i radhës i OSBE,  ministri i jashtëm sllovak Miroslav Lajčák theksonte pritshmërinë që udhëheqësit politikë të veprojnë në përputhje me parimet demokratike, duke respektuar të drejtën e qytetarëve për të votuar për përfaqësuesit e tyre, brenda kufijve kohorë të vendosur nga kuadri ligjor shqiptar.

Në qëndrim më diplomatik pati një delegacion i Bundestagut që vizitoi Tiranën.

Ndërsa mazhoranca vijonte fushatën, në një dalje të dytë, Presidenti kujtoi se dekretet e tij janë të detyrueshme për zbatim

Një shigjetim pati edhe për ndërkombëtarët, mes tyre zvndihmës sekretari Mattheë Palmer, që u kujtonte të gjithëve, se prishja e procesit zgjedhor sjell si penalitet ndalimin e hyrjes në SHBA. Duke i kërkuar për herë të dytë nominalisht Bashës e Kryemadhit distancim nga dhuna, z.Palmer kujtonte se vëzhgues amerikanë do i bashkangjiteshin si zakonisht misionit të OSBE-ODIHRIT për zgjedhjet e 30 qershorit.

Zgjedhjet do bëhen më 30 qershor, ishte fjalia lakonike e Ramës e postuar në Tëitter, teksa ndodhej për takime në bruksel pak ditë para samitit të Këshillit Europian, një test i parë për Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut që presin hapjen e negociatave. Pas takimeve me zyrtarët e lartë në fund të mandatit, shefen e diplomacisë Mogherini, Presidentin e KE Tusk e presidentin e KE Junker, mori një mbështetje të qartë nga ky i fundit, jo për ndikimin në vendet euroskeptike, por për mbajtjen e zgjedhjeve më 30 qershor

Ndryshe nga Junker, Raportuesi për Shqipërinë në PE, eurodeputeti në mandatin e fundit, Fleckenstein ishte shfaqur më fleksibël në leximin e situatës politike në vend

Në Tiranë tensioni vjen në rritje. Opozita e zyrtarizoi paralajmërimin se nuk do lejonte mbajtjen e zgjedhjeve përmes miratimit në Forume të ngritjes së atyre që do quhen aleanca qytetare në 61 bashki të vendit në mbrojtje të demokracisë.

Mazhoranca nga ana e saj duket po aq e vendosur. Me një rezultat që shihet tepër rrallë në Kuvend, 100 vota pro e 7 kundër u miratua rezoluta e socialistëve që konstatonte se meta kishte shkelur kushtetutën e penguar zhvillimin e zgjedhjeve. Në pikën 7 parashikohen mundësinë e ngritjes së një komisioni hetimor, që do provonte fajësinë e presidentit, për të vijuar më pas me shkarkimin e tij.

Në fjalën e gjatë në kuvend, Rama u kujdes ta portretizonte Ilir Metën si problematik në nivel individual, edhe pse 26 muaj më herët, Meta mori 87 vota si President, edhe me mbështetjen e Ramës, në të njëjtën sallë.

Neni 90 i kushtetutës parashikon se Presidenti i Republikës mund të shkarkohet për shkelje të rëndë të Kushtetutës dhe për kryerjen e një krimi të rëndë. Rezoluta e votuar në kuvend e konsideron shkelje të rëndë anullimin e datës së zgjedhjeve, por kjo do duhet provuar nga një komision hetimor parlamentar, që sipas traditës ka një afat 3 apo 6 mujor, e më pas vendimi për shkarkim do duhet të marrë 2/3 e vota në kuvend. Vendimi nuk ka vlerë nëse nuk çertifikohet nga Gjykata Kushtetuese e cila prej dy vitesh është jashtë funksionit. Rruga e parashikuar ligjerisht është e gjatë, e duket arsyeja pse Rama, pasi e tejkaloi me 6 vota votimin kushtetues, duke patur formalisht 79 mandate në kuvend, e fton Metën të kërkojë ndjesë.

Përse vallë Kryeministri insiston që të shkojë i vetëm në zgjedhje, kur të paktën dy aktorë, Meta e Basha duken pro shtyrjes? Përsërit se atij personalisht nuk do i prishte punë shtyrja e zgjedhjeve, por narrativa argumentuese është shqetësimi për itegrimin e vendit.

Por nga fronti i hapjes së negociatave, lajmet janë dekurajuese për Shqipërinë, sidomos kur paralajmërohet drita jeshile për Maqedoninë. Holanda, një nga dy vendet e BE, bashkë me Gjermaninë ku vendimi për hapjen ose jo te negociatave merret në parlament, u shpreh kundër Shqipërisë. Të mërkurën e 12 qershorit, një mocion kundër hapjes së negociatave për shqipërinë, që kishte mes iniciuesve edhe partinë e Km Rutte, mori 105 vota nga 150 deputetë të dhumës së ulët. Votën kundër shqipërisë e dhanë deputetë 3 tre parti në qeveri e 6 në opozitë. Në Tiranë lajmi u mbajt në një profil të ulët, e asnjë institucion nuk reagoi, ndryshe nga sa ishte bërë në rastin e votimit nga i njëjti parlament, i rikthimit të vizave për Shqipërinë. Në emër të ambasadës Holandeze në Tirranë u shpërnda një njoftim konfirmues i atij vendimi, duke renditur si shkak punën e pamjaftueshme ndaj korrupsionit e krimit të organizuar.

Por çka nuk u tha, ishte se një mocion i ngjashëm për mos i hapur negociatat as MV, ishte rrëzuar të njëjtën ditë në parlamet. Mocioni mori vetëm 48 vota pro, ndërsa 102 të tjerë votuan që Maqedoninë e Veriut t’i hapen negociatat. Mes mbështetësve edhe 33 deputetët e partisë së Kryeministrit Rute, të cilët në të njëjtin numër kishin votuar kundër Shqipërisë.  Ky duket zyrtarizimi i parë i zërave, se ndryshe nga një vit më parë, këtë herë KE mund ta ndajë në vlerësim MV nga Shqipëria. Shpresat e Maqedonisë së Veriut u dukën edhe më të qarta kur në të njëjtën ditë në Berlin kancelarja Merkel priti në një takim Kryeministrin e Maqedonisë së Veriut Zaev, ndërsa ministri i jashtëm priti homologun shqiptar në detyrë.

Sa ndikim mund të kenë vallë mund të kenë artikujt në mediat gjermane si publikimet e përgjimet e Bild në vendimmarrjen e këtij vendi me ndikim në BE? Për kryeministrin kanë efektin e vet

Në Tiranë ndërkohë, pas reagimeve të tre prokurorive për nisje hetimi për nxjerrje të sekretit hetimor për përgjime të publikuara në Bild, heshtja pasoi, edhe pse akuzat për blerje votash janë baza e pretendimeve të opozitës në krizën 4 mujore politike. E rastësishme apo jo, do jetë Lulzim Basha ai që do përballet me prokurorinë të paktën dy herë. Ky dokument i datës 30 prill I prokurorisë belge, u shfaq në media, për të bërë të ditur se Lulzim Basha do pyetej për llogari të drejtësisë belge, si person në dijeni për çështjen e 3.4 milionë eurove të kapura në Durrës në Toyota Yaris për shkak të deklaratave të bëra në parlament, dy ditë para operacionit. Efekti i këtij lajmi u rrit edhe më shumë, kur të enjten pasdite, sipas këtij dokumenti të prokurorisë Lulzim Basha do thirret në Prokurorinë e TR më 17 qershor për t’u marrë i pandehur për të paktën dy vepra penale, lidhur me akuzat për financimet e dyshimta e të padeklaruara të lobimit në SHBA, sipas një investigimi të Mother Jones. Basha që deri tani ka mohuar akuzat, e lexoi menjëherë si presion politik.

Në të njëjtën linjë kishte reaguar edhe për votimin në parlament të rezolutës për shkarkimin e Ilir Metës.

Spikat aftësia e Edi Ramës për të ndikuar më fort publikun. U kujdes vetë, që ta rikthente vëmendjen tek ky hetim i Bashës, që të nesërmen. Një kafe e zakonshme elektorale, ishte sfondi i zgjedhur për ta trajtuar si bisedë rastësore, që publikohej përmes ERTV.

Me paralajmërimin për shkarkimin e Metës e Bashën në prokurori, dukej se Rama fitonte terren politik, por surpriza erdhi nga Ilir Meta. Pas një reagimi të DASH për VOA, se po mbante kontakte me aktorët politikë, pas dekretit të Metës, që i referohej si njoftim i presidentit, e më pas aludimet e Metës se votimet mund të vëzhgoheshin vetëm në Korenë e Veriut, e ngarkuara me punë e ambasadës amerikanë shkoi në zyrën e Presidentit. Duke patur parasysh që Meta nuk ka nevojë për përkthyes, 90 minutat e takimit duhet të kenë qenë më shumë se informuese. Ky status i Metës më pas ku flitej për nevojën për reflektim e përgjegjësi nga të gjithë, u lexua si tërheqje, por nuk rezultoi e tillë. Çka kishte thënë përmes këshilltarit ligjor, e përsëriti të premten paradite, teksa e quajti parlamentin ilegjitim.

Lëvizja pasuese dukej për të provuar formalisht sa legjitim ishte parlamenti. I kërkoi KQZ zyrtarisht numrin actual të deputetëve, edhe pse dihet se pas shterimit të listave të PS e LSI, kuvendi ka ngecur në nr 122 deputetë, 18 më pak se c’e parashikon kushtetura. A po paralajmëron presidenti shpërndarjen e parlamentit, një akt që ia njeh kushtetuta, e që do conte vendin në zgjedhje të parakohshme? Bllof apo jo i Ilir Metës, socialistët në përgjigje po mbledhin firmat për të vijuar procedurat e shkarkimit të kreut të shtetit. E gjitha duket një garë me kohën, që u pasua edhe nga një lëvizje e bashkive që drejtohen nga opozita. Nëse KQZ nuk e konsideron dekretin e Metës e vijon punën, njëlloj si PS fushatën, bashkitë e opozitës njohin dekretin e Metës për anullimin e zgjedhjeve, që ka marrë fuqi me botimin edhe në Fletoren Zyrtare, dhe kërkojnë lirimin e ambienteve të tyre, që përdoren në funksion të procesit zgjedhor. Përgjigjen e parë ia dha vetë Km së pari në tëitter e pastaj me zë e figurë nga fushata zgjedhore

I njëjti paralajmërim erdhi zyrtarisht pak më vonë në emër të anëtarëve të majtë në kqz

Por me opozitën Kryeministri ka edhe një përplasje të re. Arrestimi i ish deputetit të PD Aurel Bylykbashi dhe i drejtuesve të PD në Përrenjas, Librazhd e Elbasan si organizues të pengimit të eskortës së Kryeministrit drejt takimit elektoral në Librazhd.

Pasditen e të premtes strukturat e opozitës vendosën datën e protestës kombëtare të rradhës, të premten e 21 qershorit. Situata në vend i ngjan një absurdi Kafkian, ku kompetencat e Gjykatës së munguar Kushtetuese, po i adopton secili institucion në lexime individuale: Presidenti, ekzekutivi, parlamenti, KQZ e opozita. Në mungesë të një arbitri ndërkombëtar, institucionet tregojnë muskujt njëri tjetrit, duke thelluar atë që tashmë është një krizë e qartë politike e institucionale në vend.

 

 

 

 

REUTERS-NEGOCIATAT.mpg_snapshot_00.16-1280x720.jpg
ent ela14:06 | 15/06/2019

Diplomatë dhe zyrtarë të lartë të Bashkimit Europian konfirmuan për agjencinë e lajmeve Reuters, se Maqedonia e Veriut është në rrugën e duhur për hapjen e negociatave të anëtarësimit, por Shqipëria jo!

Maqedonia e Veriut është në rrugën e duhur dhe ka shumë mundësi për të marrë mbështetjen e Bashkimit Europian për hapjen e negociatave këtë vit, por Shqipëria jo; diplomatë të Bashkimit Europian kanë konfirmuar për agjencinë e lajmeve “Reuters” se një gjë e tillë nuk do të ndodhë për vendin tonë në një moment që po përballet me kundërshtimin e Francës, Gjermanisë dhe Holandës.

Pavarësisht retorikës së Bashkimit Europian për faktin se blloku duhet të pranojë vende të reja anëtare nga ballkani perëndimor për të përforcuar rrugën europiane, dhe për të nxjerrë nga skena influencën ruse dhe kineze, ndjenja anti emigracion ka ngritur shumë dyshime në disa prej vendeve në Europën Veriore.

Të mbështetur nga një numër qeverish të bashkimit europian dhe komisioni europian, shqipëria dhe maqedonia e veriut kanë shpresuar se ministrat e bllokut europian do të jepnin dritën jeshile për negociatat e anëtarësimit në një takim të martën e ardhshme në Luksemburg.

Kjo do të kishte hapur rrugën për miratimin e liderëve të Bashkimit Europian në samitin e Brukselit në datat 20 – 21 qershor.

Por asnjërit prej vendeve nuk do u jepet drita jeshike në këto data. Lajm i konfirmuar ky nga diplomatë dhe zyrtarë të Bashkimit Europian për agjencinë e lajmeve Reuters, dhe pse 13 vende të Bashkimit Europian përfshirë Italinë dhe Poloninë, presidentin e Këshillit Europian Donald Tusk dhe komisioni Europian kanë bërë apel publk për hapjen e negociatave.

Aktualisht, synimi kryesor do të ishte arritja e bnjë marrëveshjeje mes qeverive të BE-së në  shtator, por vetëm për Maqedoninë e Veriut, e cila gjithashtu prêt anëtarësimin në NATO në vitin 2020.

Një zyrtar i lartë i Bashkimit Europian tha për Reuters se Maqedonia e Veriut ka shanse të mira për hapjen e negociatave, për shkak të arritjes së marrëveshjes historike për çështjen e emrit me Greqinë. Një çështje që deri pak më parë kishte penguar rrugën e vendit për në BE dhe NATO.

Ndryshimi i emrit nga ish Republika Jugosllave e Maqedonisë në Maqedoninë e Veriut i ka dhënë Shkupit momentin e duhur dhe mund të bindë Parisin, Berlinin dhe Hagën për të mbështetur hapjen e negociatave me Bashkimin Europian.

“Por Shqipëria mbetet ende një problem i madh për disa qeveri. Dhe situata nuk duket shumë premtuese,” shtoi zyrtari i BE-së.

I perceptuar si një nga vendet më të korruptuara të Europë, sipas Transparency International, Shqipëria  e cila është një anëtare e NATO-s – ka bërë vetëm progrese të kufizuara në luftën kundër pastrimit të parave, sipas asaj që theksojnë zyratër amerikanë dhe të Bashkimit Europian. Kjo pavarësisht se janë pushuar nga puna gjykatës dhe prokurorë të korruptuar.

Katër vende të tjera të Ballkanit perëndimor – Bosnje Hercegovina, Kosova, Serbia dhe Mali i Zi, gjithashtu po kërkojnë anëtarësimin në BE.

Në qershor të vitit 2018, Franca dhe Holanda në mënyrë të papritur bllokuan hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, duke kërkuar më shumë reforma. Diplomatë thonë se lëvizja reflektoi shqetësimet e për impaktin tek votuesit në zgjedhjet parlamentare europiane në maj të 2019-ës.

Me zgjedhjet parlamentare europiane të përfunduara, Franca dhe Holanda pritej që të rreshtoheshin në linjë, ndërkohë që selia e Bashkimit Europian ftoi kryeministrin shqiptar Edi Rama dhe presidentin e Maqedonisë së Veriut Stevo Pendarfovski në Bruksel.

Negociatat për anëtarësimin në Bashkimin ERuropian, të cilat zakonisht zgajsin më shumë se një dekadë, janë “de facto” një process reformash që sjellin vendet në nivelet e Bashkimit Europian.

Pavarësisht fitoreve në zgjedhjet parlamentare europiane të ekstremit të djathtë në Itali, Poloni dhe Hungari, bisedat për anëtarësimin e ardhshëm të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut nuk duket se janë në duart e atyre që po kërkojnë të ndalojnë emigracionin. Partitë e ekstremit të djathtë në Francë dhe Holandë kanë humbur vende në Parlamentin e ri Europian në krahasim me vitin 2014.

Gjithsesi në 11 qershor parlamenti holandez miratoi mocionin i cili kundërshtonte hapjen e negociatave me Shqipërinë, dhe një mocion i tillë nuk u bë për Maqedoninë e Veriut.

Qeveria gjermane dëshiron një dritë të gjelbër për Maqedoninë e Veriut, por nuk ka një marrëveshje për Shqipërinë, të cilën koalicioni qeverisës i qendrës së djathtë e sheh si një problem shtetëror. Dhoma e ulët e Bundestagut ka rënë dakord që të shtyjë çdo vendimmarrje deri në shtator. /ABC News Albania 24/7

 

64658220_611546665995543_361506289202757632_n-1280x960.jpg
ent ela13:50 | 15/06/2019

Banorët e fshatrave të Ndroqit nuk do të duhen të shqetësohen më për shitjen e produkteve ushqimore.  Së shpejti ata do të kenë edhe një treg shumice për produktet bujqësore duke thyer monopolin aktual që ka tregu i vetëm agro-ushqimor që ndodhet në kryeqytet.  Gjatë takimit elektoral me banorët e Ndroqit, kandidati i “Aleancës për Shqipërinë Europiane”, Erion Veliaj deklaroi se përmes këtij vendimi do t’i jepet një impuls i ri zhvillimit të ekonomisë lokale.

“Mezi pres që të bëjmë disa gjëra për fshatin. Në mbledhjen e  fundit të Këshillit bashkiak ne themeluam Agjencinë tonë të tregut të shumicës publik, jo privat, për t’iu përgjigjur kërkesës së shumë fermerëve këtu të cilët më kanë thënë gjatë gjithë këtyre viteve: “Na rropën atje në Kashar. Le ta bëjë privati, por le të ketë edhe një shtetëror. Le ta bëjë ai me lek dhe kush do të shkojë atje, por le të ketë edhe një alternativë tjetër”.  Krijimi i tregut  të bashkisë, i tregut publik, që të konkurrojë tregun privat dhe ti japë një alternativë tjetër, për fermerin tonë ku mund të shesë sa të dojë kur të dojë, pa asnjë pengesë, është mënyra më e mirë për ta çliruar këtë situatë. Ne kemi dy mundësi, ose I futemi me gjyqe, me kontrata, me apelime, me bllokime që e dimë prej burokracisë zgjat pa fund, ose themi ti vazhdo punën tënde, por nuk do të na pengosh që ne të vazhdojmë punën tonë dhe shumë shpejt do kemi tregun e shumicës agro-ushqimor të Bashkisë Tiranës ku të gjithë ata që punojnë me punë të ndershme të kenë mundësi që ta bëjnë pa asnjë barrierë shitjen e tyre”, deklaroi Veliaj.

Me fokusin tek zhvillimi edhe i zonave rurale, Veliaj theksoi se krahas përmirësimit të infrastrukturës kryesore, do të vijojë puna edhe për projektin e rrugëve të brendshme të Ndroqit. “Do vijojë projekti i rrugëve të brendshme të fshatit Ndroq. Fakti që dikush më shkruan nga Ndroqi dhe thotë: “akoma më ka ngelur një pikë asfalti te dera ime fundore”, do të thotë që është bërë një pjesë e konsiderueshme dhe kur ka mbërritur ankesa që në ne duhet të zgjidhim edhe rrugicën më të fundit. Do të thotë që nëqoftëse në mandatin e  parë mbyllëm disa nga hallet kryesore, do kemi gjithë energjinë, gjithë fuqinë dhe gjithë mbështetjen për të mbyllur edhe këto çështje. Tani që edhe ARRSH-ja po na ndihmon që ne të futemi në rrugë kapilare në të gjitha lagjet e Ndroqit”, deklaroi ai.

Brenda katër viteve, Bashkia e Tiranës ka kryer një sërë investimesh të rëndësishme në zonën e Ndroqit. Janë ndërtuar rrugët e brendshme të fshatit Ndroq ,  rruga që lidh rrugën nacionale Tiranë – Durrës me shkollën 9-vjeçare “Seit Brahja”. Gjithashtu janë rikonstruktuar rrugët e fshatit Haskolje, rruga për makina Pinet – Sauqet, rruga Ndroq – Kërçukje-Zbarqe, rruga e fshatit Zhurje, rruga e fshatit Kalaç.

Krahas rrugëve, një investim I rëndësishëm është bërë edhe për rrjetin e ri të ujësjellësit, ndërkohë që është punuare dhe për kanalet ujitëse duke i dhënë një zhvillim gjithë ekonomisë lokale, sikurse është kanali ”Butac-Pinet”.

Një vëmendje i është kushtuar edhe infrastrukturës arsimore, ku pas shumë vitesh, është rikonstruktuar shkolla 9-vjeçare në fshatin Shesh dhe terrenet sportive, ndërkohë që puna do të vijojë edhe për shkollën e mesme “Sadi Nuri” dhe rikonstruksionin e shkollës 9 – vjeçare “Ymer Kurti” duke zgjidhur në këtë mënyrë edhe çështjen e arsimit. Gjithashtu puna do të vijojë edhe me rrugët e tjera lidhëse.

TE-HENEN-NE-PS-NIS-SHKARIMI-I-METES.mpg_snapshot_00.23-1280x720.jpg
ent ela13:35 | 15/06/2019

Partia Socialiste do të depozitojë të hënën kërkesën për shkarkimin e presidentit të republikës me argumentin se ka shkelur Kushtetutën duke anulluar datën e zgjedhjeve. Pasi parlamenti të ndjekë procedurat e tij deri në votimin e shkarkimit të kryetarit të shtetit do të jetë Gjykata Kushtetuese që do të thotë fjalën e fundit.

Të hënën do të nisë procedura për shkarkimin e presidentit Ilir Meta. Lajmin e dha kryetari i komisionit të ligjeve Ulsi Manja gjatë një takimit me banorë të njësisë 11 në Tiranë.

“Ditën e hënë futet në furrë. Ka qenë në ngrirje, fillon dhe shkrihet nga e hëna”.

Partia Socialiste do të depozitojë në Kuvend kërkesën me firmat e deputetëve. Ndonëse mjaftojnë 35, mazhorancës i janë bashkuar edhe deputetë të opozitës parlamentare duke e cuar në 55 numrin e firmave të mbledhura.

Ky është hapi i parë që parashikon Rregullorja e Kuvendit, neni 112 I të cilës detyron që : “Jo më pak se një e katërta e të gjithë anëtarëve të Kuvendit mund të propozojë shkarkimin nga detyra të Presidentit të Republikës”.

Kërkesa do të shqyrtohet në Komisionin e Ligjeve nga ku pritet të shihet nëse do të merret vendim për ngritjen e një komisioni hetimor apo jo.

Brenda 15 ditëve raporti i komisionit të Ligjeve paraqitet për votim  në Kuvendin e Shqipërisë bashkëngjitur me propozimin ose jo të ngritjes së komisionit hetimor. Pasi të përfudojnë të gjitha këto procedura konferenca kryetarëve përcakton datën e votimit në Kuvend të kërkesës për shkarkim të Presidentit të Republikës dhe kohën e debatit.

Në rast se kërkohet nga Presidenti i Republikës për t’u dëgjuar në seancë plenare, Kuvendi është i detyruar ta dëgjojë atë. Kuvendi vendos për shkarkimin e Presidentit të Republikës me jo më pak se dy të tretat e të gjithë anëtarëve të tij dhe me votim të fshehtë.

Vendimi për shkarkimin e presidentit i dërgohet Gjykatës Kushtetuese. Është kjo gjykatë që hedh firmën e fundit mbi qëndrimin ose jo në detyrë të presidentit Ilir Meta. / ABC News Albania 24/7

KUKSI-ZYRTARIZON-BLERJEN-E-PARE-ABC-M5-T1.mpg_snapshot_00.23-1280x720.jpg
ent ela13:25 | 15/06/2019

Skuadra e Kukësit ka prezantuar futbollistin Emiljano Musta. 27 vjeçari kaloi me sukses testet mjekësore dhe do të jetë gati për ndeshjet e Europa League.

Skuadra nënkampione e Shqipërisë, Kukësi ka prezantuar blerjen e parë për merkaton verore. Bëhet fjalë për futbollistin elbasanas Emiliano Musta i cili sezonin e kaluar ka mbajtur veshur fanellën e skuadrës së Flamurtarit. 27 vjeçari kaloi me sukses testet mjekësore e më pas u prezantua nga drejtori sportiv i klubit, Nexhipi. Musta ka firmosur për një sezon me klubin verilindor. Kukësi ka zyrtarizuar edhe portierin Ilir Avdyli i cili ka mbrojtur fanellën e Kamzës, ndërkohë që kontrata e nënshkruar është një vjeçare dhe prezantimi do të bëhet së shpejti. Skuadra e drejtuar nga trajneri Ernest Gjoka do të grumbullohet së shpejti për të nisur fazën përgatitore për aventurën në Europe League. Veri lindorët do të kërkojnë me çdo kusht rezultate pozitive që do të pasoheshin me përfitime të mëdha financiare duke mbushur arkat e klubit. /ABC News Albania 24/7

MAVRAJ-DREJT-AVENTURES-SE-RE_ABC-M1-T1.mpg_snapshot_00.04-1280x720.jpg
ent ela13:04 | 15/06/2019

Mbrojtësi shqiptar Mërgim Mavraj është drejt largimit nga skuadra e Ingolshtad. 33 vjeçari pritet të ndryshojë ngjyrat e fanellës, por jo kampionatin.

Rrëzimi i skuadrës gjermane të Ingolshtad në kategorinë e tretë mund të sjellë largimin e mbrojtësit shqiptar Mërgim Mavraj. 33 vjeçari nuk pranon të luajë në një ligë tepër inferiore dhe largimi është i pashmangshëm dhe vetëm çështje kohe. Aventura e Mavrajt te skuadra gjermane pritet të marrë fund pas vetëm gjashtë muajve. Destinacioni i ardhshëm i qendër mbrojtësit pritet të jetë Grojte Furth pasi admirohet nga drejtuesit e skuadrës. Për Mavrajn do të ishte një rikthim tek kjo skuadër pasi ka mbajtur veshur fanellën për tre sezone ku dhe spikati si futbollist. Mbrojtësi i Kombëtares ka një eksperiencë të madhe në kampionatin gjerman ku ka luajtur për 13 sezone me radhë, ndërkohë që vitin e kaluar pati një aventurë të shkurtër tek Aris në kampionatin grek. Gjermani mbetet destinacioni i preferuar i kapitenit të Kombëtares kuq e zi ndaj dhe konfirmimi në këtë kampionat është formal. /ABC News Albania 24/7

SPANJE-KALCETO.mpg_snapshot_00.21-1280x720.jpg
ent ela12:55 | 15/06/2019

Ndeshjet e futbollit në salla të vogla mes kolegëve tashmë do të konsiderohen brenda orarit të punës. Është ky vendimi i gjykatës së lartë spanjolle i cili ka shkaktuar jo pak reagime.

Vendimi më i fundit i gjykatës së lartë spanjolle ka shkaktuar jo pak reagime në vend: të luash futboll me pesë kolegë apo klientë sipas ligjit të ri tashmë do të jetë pjesë e orarit të punës. Pasojat? Dëmtimet në fushë do të konsiderohen si dëmtim në vendin e punës, ndërsa ata që luajnë do të kenë nevojë për të paktën 12 orë pushim para se të rifillojnë punën. Vendimi konfirmon një të mëparshëm që i kishte dhënë të drejët sindikatave që kishin organizuar një turne futbolli në orarin e punës.

Çdo gjë nisi pas kërkesës së sindikatave të Altadis të cilat prej vitesh organizojnë turne të tilla për prodhuesit e cigareve në zonë. Pjesëmnarrja ishte vullnetare me garancinë që futbollistët mund të rekuperonin kohën e investuar në ndeshje me ditë apo orë pushimi. Por sindikatat shkuan dhe më tej duke kërkuar që koha e kaluar në fushën e futbollit të konsiderohej si orar pune. Kërkesa u pranua nga Gjykata e Lartë spanjolle. /ABC News Albania 24/7

BRAZILI-FITON-NDESHJEN-HAPESE_ABC-M1-T1.mpg_snapshot_00.06-1280x720.jpg
ent ela12:35 | 15/06/2019

Kombëtarja e Brazilit fitoi në ndeshjen hapëse të Kupës së Amerikës përballë Bolivisë me rezultatin 3-0. Dy golat e Kutinjos dhe një i Everton i dhanë tre pikët e para në grup vendit organizator.

Brazili përmbush pritshmëritë dhe e nis mbarë edicionin e 46 të Kupës së Amerikës. Vendi organizator fitoi ndeshjen hapëse ndaj Bolivise me rezultatin e pastër 3-0, sfidë e vlefshme për grupin A.. Mungesa e Neymar nuk ndikoi aspak në skuadrën e trajnerit Tite pasi Kutinjo mori përdore pesë herë kampionet e botës. Sfida ishte tepër e luftuar në pjesën e parë. Të dyja skuadrat amerikano-latine ia krijuan shumë raste shënimi, por mungoi konkretizimi. Në pjesën e dytë, Brazili ndërroi strategji dhe rezultoi efikase. Gjyqtari akordon 11 metërsh për vendasit që shndërrohet në gol nga ylli i Barcelones Kutinjo.

Nuk vonoi shumë goli i dytë me autor sërish Kutinjon. Firminjo asiston saktë për shtatshkurtin i cili i shpëton mbulimit të mbrojtjes së Bolivisë dhe shkund rrjetën për herë të dytë. Brazil 2, Bolivi 0.

Të besuarit e teknikut Tite kontrollojnë qetësisht lojën pasi avantazhi i dyfishtë ja lejon diçka të tillë. Bolivia duket e dorëzuar ndërkohë që vendasit shfrytëzojnë në maksimum rastet e krijuara. Pesë minuta para përfundimit të kohës së rregullt, në skenë shfaqet Everton i cili lë gjurmë në këtë takim. I sapofuturi në lojë realizon një gol mjaft të bukur në limitet e zonës së rreptësisë dhe vulos fitoren 3-0 të Brazilit. Edhe pse pa Neymar në fushë, Brazili shkëlqeu dhe mori tre pikeë me mjaft vlera në ndeshjen e parë në grup. /ABC News Albania 24/7

 

MORINE-AUTOBUZAT-MBULIM_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.04-1280x720.jpg
ent ela12:10 | 15/06/2019

Pas një urdhri të ri nga Ministria e Transportit të Kosovës në pikën kufitare të Morinës nuk janë lejuar të kalojnë mjetet që bëjnë linjën Bajram Curri-Tiranë. Autobusët dhe furgonët që transportojnë udhëtarë në territorin e Kosovës e përdorin si tranzit për në Tiranë dhe anasjelltas. Ata thonë se e njëjta licensë u është njohur vitet e kaluara.

Mjetet e transportit të udhëtarëve të linjës Tropojë – Tiranë, bashkë me udhëtarët kanë qëndruar për orë të tëra në pikat kufitare Vermicë e Qafë Morinë, që lidhin Shqipërinë me Kosovën.

Policia kufitare e Kosovës në mënyrë të papritur përmes një shkrese të Ministrisë së Transporteve të Kosovës nuk i ka lejuar hyrjen në territorin e Kosovës, të cilin e përdornin si tranzit për në Tiranë dhe anasjelltas. Pronarët e këtyre linjave kanë në dorë urdhrin e sipas tyre ky akt është  i paprecedentë dhe në kundërshtim me marrëveshjet dy palëshe.

Megjithë vënien në lëvizje dhe njoftimit të autoriteteve problemi nuk mori zgjidhje, përkundrazi, në pikat kufitare numri i mjeteve dhe udhëtarëve u rrit për shkak edhe të mjeteve që nisen çdo dy orë në këto linja transporti. Marrëveshja mes qeverive dhe ministrive të transporteve Shqipëri- Kosovë për të lejuar kalimin tranzit të mjeteve të licensuara për transport udhëtarësh u vu në zbatim në vitin 2010, e më pas u rinovua në 2013.

/ABC News Albania 24/7

SPECIALE-20-VJETORI-I-CLIRIMIT-TE-KOSOVES-BRUNA.mpg_snapshot_00.10-1280x720.jpg
ent ela12:00 | 15/06/2019

Në Kosovë u përkujtua 20 vjetori i ndërhyrjes së trupave të NATO-s që cilësohet dhe si dita e çlirimit të vendit. Në Prishtinë u organizuan disa ceremoni shtetërore ku të pranishëm mes shumë personaliteteve rajonale ishin dhe ish Presidenti amerikan Bill Clinton dhe ish sekretarja amerikane  e shtetit Medlin Ollbrajt. Detajet i sjell “Ballkan ABC” i Bruna Çifligut. /ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono