ent ela

SALVINI-1280x720.jpg
ent ela10:00 | 21/06/2018

“Situata është e rëndë dhe askush nuk na dëgjon në Evropë. Refugjatë të vërtetë janë 7 nga 100. Do të shqyrtojmë mbrojtjen humanitare, në 30% të rasteve totale, kriteret objektive janë të nevojshme për ta dhënë atë”, kështu u shpreh ministri i brendshëm italian Matteo Salvini. Më pasai foli për samitin e ardhshëm të BE-së, duke shpjeguar se “ose të ketë një propozim të dobishëm, gjithashtu për të mbrojtur refugjatët, ose për të ndryshuar këto rregulla, ose do të themi jo”.

Gjithmonë duke folur për samitin evropian, mbi çështjen e flukseve migratore, Salvini theksoi se ai është “optimist se do të gjindet një marrëveshje e kënaqshme. “Për mbrojtjen e kufijve të jashtëm të gjithë pajtohen, le të shohim nëse pas viteve të bisedimeve do të kalojnë në fakte. Nuk mund të paguajmë 6 miliardë në vit për në BE dhe pastaj të marrim gishtërinjë në sy. Nuk do të doja të detyrohesha ta ripërsëris këtë kontribut”, shton ministri Italian. Lidhur me qëndrimin e Hungarisë, e cila ka shtrënguar aplikimet për azil dhe ka ndaluar zhvendosjen e emigrantëve nga vendet e tjera, Salvini theksoi: “Orban ka të drejtë në mbrojtjen e kufijve të jashtëm, gabim kur Italia mbetet e vetme” .

Salvini pastaj foli për Roberto Savianon, me të cilin, në distancë dhe disa herë, pati disa përplasje. “Ne jemi shteti evropian që po jep më shumë shtetësi, por Saviano e injoron atë, duke e zgjeruar më tej koncesionin e shtetësisë do të ishte kaos”, tha ministri duke iu kundërpërgjigjur shkrimtarit të njohur. /abcnews.al

VDEKJA-E-ENEAS-1280x720.jpg
ent ela09:42 | 21/06/2018

Prokuroria e Korçës akuzon policët se nuk i dhanë ndihmë Enea Ftoit. Sipas burimeve nga akuza edhe pas konkluzioneve të ekspertizës mjeko-ligjore, hetimet po vijojnë.  Fakti, që 27 vjeçari nuk ka vdekur nga dhuna, nuk do të thotë, që policia nuk ka përgjegjësi penale për vdekjen e tij, thonë burime nga prokuroria.

Ka prova, që efektivët e policisë, nuk i kanë dhënë ndihmë Enea Ftoit, edhe pse ai kishte shfaqur probleme shëndetësore gjatë dy ditëve të qëndrimit në ambjentet e Komisariatit. Policia ka shkelur rregulloren e trajtimit të të shoqëruarve dhe nuk ka kryer kontrolle periodike në qelinë e 27 vjeçarit, thonë burimet e prokurorisë. Ky institucion po vlerëson të gjitha provat dhe dëshmitë e grumbulluara dhe pritet të vërë nën akuzë, të paktën tre efektivë të Komisariatit të Korçës. /abcnews.al

merkel-1.jpg
ent ela09:29 | 21/06/2018

Arritja e një marrëveshje në çështjen e azilit vendos për ekzistencln e kancelares gjermane. Angela Merkel është duke bërë regjinë – dhe është e gatshme të bëjë lëshime. Por a mjafton kjo për ata që kërkojnë azil?

Një kapitull i ri në grindjet për çështjen e azilit. Një vështrim i shkurtër: Partia gjermane në pushtet, partia kristiandemokrate CDU, dhe partia simotër nga Bavaria, partia kristiandemokrate, CSU u përplasën javën e fundit si dy lokomotiva të drejtuara nga kryetarët përkatës, Angela Merkel dhe Horst Seehofer. Pak para shkatërrimit ata ranë dakord për të arritur një paqe dy javore. Po pastaj? Pastaj do bisedohet sërish- dhe kjo po ndodh tani jo vetëm në Berlin dhe Mynih, por edhe në Paris, Vjenë, Romë dhe Bruksel.

Ditën e dielë do takohen kryetarët e shteteve të këtyre vendeve, dhe për më tepër, me iniciativën e Merkelit në një takim të nivelit të lartë në Bruksel.

Kjo tregon që grindjet gjermane për të drejtën e azilit nuk janë më vetëm grindje mes gjermanëce, por janë një çështje evropiane. Kjo nuk e bën çështjen të thjeshtë, por ka diçka të mirë: Sepse kaq shumë lëvizje në politikën e migracionit në nivel evropian nuk ka pasur prej kohësh.

Buxheti i euro-zonës është pjesë e bisedimeve

Meqenëse ekzistojnë kaq shumë aktorë dhe interesa të ndryshme, ngjarje të veçanta duhet të vlerësohen nën dritën e këtyre ecejakeve të bisedimeve. Kështu për shembull “Deklarata e Mesebergut” nga Merkel dhe presidenti francez, Emmanuel Macron ditën e martë. Merkel deklaroi gatishmërinë për të patur një buxhet për investimet në zonën e euros. Ai duhet të fillojë më 2021.

Kështu kancelarja gjermane i bëri Macronit qejfin shumë, sepse për të kjo pikë është një premtim i madh. Macron pati kërkuar fillimisht një shumë treshifrore miliardash për buxhetin. Merkel nuk bëri të ditur asnjë shumë dhe e la pa thënë sa e madhe është kjo shumë në një buxhet të BE. Kjo mund të kthehet në pjesë të bisedimeve të tjera. Macron i premtoi Merkelit një marrëveshje bilaterale për pranimin e refugjatëve. Pikërisht një marrëveshje të tillë duhet të ketë Merkel në dorë nëse do që të qetësojë sherrin për çështjen e azilit në Gjermani me CSU-në.

Prandaj një marrëveshje e tillë mund të ketë çmimin e vet. Në bisedë është një pjesë fikse prej 0,5 përqind e prodhimit të brendshëm bruto. Kjo do ishte rreth 15 miliardë euro për Gjermaninë. Për këtë është ende duke u folur. Por për Merkelin nuk duket shumë e thjeshtë të verë këtë në jetë, jo vetëm për partnerët e tjerë në BE por edhe në politikën e brendshme në Gjermani. / DW

turqia.jpg
ent ela09:06 | 21/06/2018

Turqia do të nisë të zbatojë tarifa kundër Shteteve të Bashkuara, në përgjigje të taksave që u ka vënë SHBA-ja importeve të saj të aluminit dhe çelikut.

Ministri turk i Ekonomisë, Nihat Zeybecku, tha se, nga sot, tarifa do të vihen mbi importet e qymyrit, letrës, arrave, bajameve, duhanit, orizit të papërpunuar, uiskit, automobilave dhe kozmetikës.

“Tarifat janë proporcionale, të matura dhe të dizajnuara për të mbrojtur interesat e Turqisë,”, tha Zeybecku.

Vendimi vjen pasi presidenti amerikan, Donald Trump, vendosi taksë 25% mbi importet e çelikut dhe 10% mbi ato të aluminit nga Evropa, Kanadaja, Meksika dhe aleatë të tjerë të SHBA-së.

Shtetet e Bashkuara janë vendi i pestë më i madh ku Turqia eksporton mallrat e saj dhe vëllimi i tregtisë, në vitin 2017, ka arritur në 20.6 miliardë dollarë.

Nga nesër, tarifa hakmarrëse kundër SHBA-së do të nisë të zbatojë edhe Bashkimi Evropian.

Ekspertët kanë tërhequr vërejtjen për luftë të mundshme tregtare. /REL

atrme-933x445.jpg
ent ela08:50 | 21/06/2018

Tre arrestime për grabitje me armë dhe trafik droge është bilanci I dy operacioneve të policise se Elbasanit.  Nje 17 vjecar u kap I pari pasi tentoi te grabiste me arme nje autmjet ne fshatin Kerçyk. Ketij te riu iu gjeten ne nje cante nje pushkë model 56, 25 fishekë 6, një maskë me ngjyrë të zezë, një palë doreza per grabitje. Dy persona te tjera u arrestuan per droge. Atyre iu gjeten 26 doza heroine.

Njoftimi i Policisë

Gjatë orëve të fundit janë zhvilluar dy operacione nga strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Elbasan.

Sekuestrohen drogë e armë, tre persona në pranga.

Operacioni i parë nga Komisariati i Policisë Elbasan, ku falë ndërhyrjes në kohë është kapur në flagrancë një shtetas, në tentativë për të grabitur me armë dhe maskë një taksi.

Operacioni i dytë nga Sektori për Hetimin e Narkotikëve në DVP Elbasan, ku u arrestuan në flagrancë dy shtetas me 26 doza heroinë

Nga shërbimet e Komisariatit të Polcisë Elbasan, në sajë të një pune të mirëorganizuar dhe reagimit në kohë, u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit:

  1. H., 17 vjeç, lindur në Gramsh dhe banues në Elbasan.

Arrestimi i ketij shtetasi u bë pasi në Sallën Operative të Komisariatit të Policisë Elbasan, erdhi një telefonatë nga një qytetar, për një tentativë grabitjeje me armë dhe maskë të një automjeti, në dalje të fshatit Kërcyk, Njësia Administrative Tregan.
Falë reagimit të shpejtë dhe një pune të mirëorganizuar nga ana e shërbimeve të Komisariatit të Policisë Elbasan, u arrit identifikimi dhe kapja në flagrancë e shtetasit S. H, i cili rreth orës 15.30 në vendin e mësipërm, ka tentuar të grabisë me armë shtetasin G.M , 51 vjeç, banues në fshatin Kuqan, i cili ka qenë duke lëvizur me automjetin e tij taksi të markës “Benz Mercedes”.

Nga kontrolli i ushtruar, këtij personi iu gjetën me vete të futura në një çantë sportive me ngjyrë të zezë, një arme zjarri pushkë model 56, 25 fishekë model 56, një maskë me ngjyrë të zezë, një palë doreza të cilat ky shtetas i përdorte për të realizuar grabitjet.

Po punohet edhe për dokumentimin ligjor të ngjarjeve të tjera të ndodhura në këtë zonë

Materialet hetimore i kaluan Prokurorisë për veprime të mëtejshme, për veprat penale të “Vjedhja me armë e mbetur në tentativë” dhe “Armëmbajtja pa leje”.

Nga ana e Specialistëve të Seksionit për Hetimin e Narkotikëve dhe Trafiqeve, pranë Drejtorisë Vendore të Policisë Elbasan, u realizua dhe u dokumentua me prova ligjore operacioni policor për veprat penale, “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”, e parashikuar nga neni 283 i Kodit Penal dhe “Moskallëzimi i krimit”, parashikuar nga neni 300 i Kodit Penal, ku janë arrestuar në flagrancë shtetasit:

  • Redi Zeneli, 24 vjeç, banues në Elbasan, i dënuar më parë për veprën penale të “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”
  • Marius Tabaku, 27 vjeç, banues në qytetin Elbasan.

Në bazë të informacioneve të marra nga Specialistët e Hetimit të Narkotikëve, shtetasit Marius Tabaku gjatë kontrollit i është gjetur një dozë lëndë narkotike e llojit heroinë.

Nga verifikemet në rrugë operative rezultoi se e kishte blerë nga shtetasi Redi Zeneli.

Nga kontrolli i ushtruar në banesën e shtetasit Redi Zeneli, në lagjen “Syrja Dylgjeri”, janë gjetur dhe sekuestruar në cilesinë e provës materiale një sasi pluhuri e dyshuar si lëndë narkotike e llojit heroinë, (gjithësej 26 doza), një peshore elektronike dhe një sasi vlere monetare prej 12 000 lekësh, të cilat i ka siguruar nga aktiviteti i paligjshëm i shitjes së lendës narkotike.

 

THACI-PER-DIALOGUN-1280x720.jpg
ent ela15:46 | 20/06/2018

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi bëri me dije se do të diskutojë me homologun serb Aleksandër Vuçiç lidhur me demarkacionin mes vendeve. Ai tha se nuk do të lejojë që të cënohet asnjë milimetër nga territori i Kosovës.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi mbajti një konferencë për media, lidhur me takimin që do të zhvillohet të dielën në Bruksel. Duke folur rreth procesit të dialogut me Serbinë, kreu i shtetit theksoi se beteja zhvillohet në tavolinë e jo duke shikuar nga jashtë. Ai gjithashtu ka theksuar se çështja e kufirit me Serbinë do të të jetë në tavolinën e diskutimeve në dialogun mes dy vendeve. Për këtë ai u shpreh i sigurtë që Kosova nuk do të dëmtohet.

Hashim Thaçi, President i Kosovës: “E ritheksoj se janë 400 km vijë kufitare që do ta përcaktojnë kufirin ndërmjet dy vendeve. Çështja e kufirit do të jetë në tavolinë. Eja të jemi të gjithë aty ku flitet për çështjen e kufirit. Ne duhet ta konsolidojmë shtetin dhe ky proces duhet të përmbyllet mirë. Do të insistoj që kur flitet për kufirin të jenë edhe përfaqësuesit e NATO-s aty, sepse ne vështirë e kemi të merremi vesh për kufirin me Serbinë. Megjithatë nuk do të lejojmë asnjë milimetër e territorit të Kosovës të cënohet”.

Më tej Thaçi nënvizon se Veriu është i Kosovës dhe kjo çështje tashmë ka mbetur vetëm mit në Beograd. Presidenti thotë se ky proces nuk prodhon humbës.

“Kosova nuk mund të refuzojë dialogun dhe negociatat. Koha po ec shpejt dhe kërkohet përgjegjshmëri në këtë proces. Jam i sigurt se Kosova do të përfaqësohet në mënyrë të denjë dhe do të dalë fituese në këtë proces. Na rast të arritjes të marrëveshjes palët e përfshira do të përfitojnë – do të përfitojnë perspektivën evropiane. Nuk është proces që prodhon humbës”.

Ndërkohë, kreu i Shtetit i ka bërë thirrje opozitës që të mos bojkotojë dialogun e brendshëm për dialogun me Serbinë. Presidenti Thaci do të takohet të dielën në Bruksel me homologun serb, Aleksandër Vuçiç për raundin final të dialogut që ndërmjetësohet nga përfaqësuesja e lartë e BE-së, Federika Mogerini. /abcnews.al

veliaj-ne-farke-1280x853.jpg
ent ela15:26 | 20/06/2018

Farka ishte ndalesa e radhës e turit llogaridhënës për kryebashkiakun Erion Veliaj, ministren e Drejtësisë, Etilda Gjonaj dhe kryetaren e PS të Tiranës, Blerina Gjylameti, të cilët bashkëbiseduan dje me banorët e njësisë mbi projektet dhe punën e Bashkisë së Tiranës, si dhe reformat e qeverisë në shërbim të qytetarëve.

Veliaj theksoi se Farka ka përfituar një sërë investimesh të rëndësishme, që kanë sjellë përmirësim në infrastrukturë, ndërsa u shpreh se buxheti i vitit të ardhshëm siguron një rritje të ndjeshme të financimit të projekteve për këtë njësi. “Në Farkë kemi bërë punë që s’ishin bërë prej vitesh. Zonat janë duke u formalizuar, dhe pas legalizimin e kemi më të lehtë për të investuar në infrastrukturë. Në buxhetin e këtij viti do të reflektohet që një pjesë e investimeve të shkojnë në nivel kalipar, tani që janë rregulluar pjesët kryesore. Investimet në Farkë do të vijnë duke u rritur”, tha Veliaj.

Ai falenderoi banorët e Farkës, të cilët falë bashkëpunimit kanë mundësuar jo vetëm realizimin e këtyre investimeve, por edhe ruajtjen e tyre. Veliaj tha se bashkëpunimi dhe mirëkuptimi i treguar në këto raste, është shembulli më i mirë për t’i dhënë zgjidhje edhe çështjeve për të cilat ka mendime të ndryshme, si rasti i Teatrit të ri Kombëtar.

“Në disa raste na duhet të gjejmë gjuhën e mirëkuptimit me njëri-tjetrin. Kjo nuk vlen vetëm për një rrugë lagje, por kudo. Këto ditë kemi pasur takime me artistë, arkitektë e urbanistë për të gjetur gjuhën e bashkëpunimit për teatrin. Ne, shqiptarët, kemi treguar që kur gjejmë gjuhën, kur komunikojmë, mund të bëjmë rrugë, mund të bëjmë parqe, mund të bëjmë edhe një teatër shumë të bukur, por kjo kërkon bashkëpunim nga të gjithë. Ndaj, besoj se mesazhi që japim si bashki, kudo ku kemi ndërhyrë, qoftë duke negociuar me artistët, arkitektët, urbanistët, qoftë me banorët në fshat, që na kanë lejuar të mbjellim pemë, qoftë me ata që na kanë lejuar të bëjmë një trotuar, të shtrojmë një rrugë, është mirëkuptimi mes nesh”, u shpreh Veliaj.

Kryebashkiaku tha se në Farkë ka një rritje të ndjeshme të shërbimit të transportit urban. Ai theksoi se falë riorganizimit, por edhe kritereve të forta që vendosi Bashkia e Tiranës, ky shërbim në këtë njësi është si dita me natën me atë që ishte më parë. “Transporti publik që trashëguam nga komunat ishte konceptuar 10-15 vite më parë. I bëmë disa ndryshime vjet, në ca vende po funksionojnë shumë mirë. Kur kemi bërë dëgjesën e fundit kemi pasur 10 ankesa, tani kemi ankesë vetëm për një stacion. Fakti që janë reduktuar do të thotë se duke ndërhyrë mund ta rregullojmë”, deklaroi Veliaj.

Ai tha se falë vëmendjes së shtuar të Bashkisë së Tiranës, Farka po kthehet në një nga zonat më të frekuentuara për banorët e Tiranës, pasi ka tashmë parkun e dytë më të madh pas atij të liqenit artificial. “Më erdhi shumë mirë që javën e fundit kishim një garë ku shumë sportistë erdhën nga vende të tjera që s’e kishin parë këtë bukuri dhe këtë transformim. Pak nga pak, parku i liqenit të Farkës po bëhet një park i dytë si Liqeni i Tiranës. Farka e ka të gjithë mundësinë të jetë një ndër vendet më të pëlqyera të Tiranës”, shtoi kryetari i bashkisë.

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, theksoi se një nga prioritetet kryesore të qeverisë në këto vite kanë shërbimet që u ofrohen qytetarëve, duke mundësuar lehtësimin e dokumentave që merren në sportele, si dhe shtimin e shërbimeve që merren online.

“Dy janë shërbimet kryesore që qeveria ka punuar për sa i përket shërbimeve. E para, procesi i lehtësimit të dokumentacionit që një qytetar duhet të dorëzojë në sportel për të marrë një shërbim dhe ju e dini mjaft mirë që procesi ka filluar me certifikatat personale, ose certifikatat familjare, duke mos lejuar askënd nga punonjësit e Administratës Publike apo çdo zyre shtetërore, që t’jua kërkojë këtë certifikatë, pasi është detyrim i këtyre punonjësve që ta marrin atë. Procesi i dytë i ndërmarrë është ofrimi i dokumenteve përmes dokumenteve online, të cilat mund t’i merrni me nënshkrim elektronik, me të njëjtën vlerë si të kishte dhe 10 vula. Kjo ka lehtësuar qytetarët, jo vetëm në kufizim të kohës që harxhohej deri dje nëpër sportele, por ka lehtësuar qytetarin për shpenzimet financiare”, tha Gjonaj.

Sipas ministres, me përmirësimin e këtyre shërbimeve sot qytetari e ka shumë të thjeshtë për të marrë një shërbim, për shkak të lehtësimit të numrit të dokumenteve

PD-KOMISIONI-I-SIGURISE-EMIGRANTET-1280x720.jpg
ent ela15:16 | 20/06/2018

Gjatë denoncimit të përditshëm në komisionet parlamentare që Partia Demorkatike bën prej mbi një muaji kundër atij që quan narko-shtet, demokratët kanë denoncuar dekalratën e zv.ministrit të brendshem Hodaj për median gjermane ku deklaron se Shqipëria ka kapacitet të pranojë deri në 600 mijë emigrantë. Deklarata në fjalë është sqaruar edhe nga Ministria e Punëve të brendshme përmes një njoftimi pas mbledhjes së komisionit.

Deputetët e opozitës kanë ngjallur debat në komisionin e sigurisë lidhur me deklaratën e zv.ministrit të brendshëm Julian Hodaj dhënë për median gjermane ZDF.

Zv.ministrja e brendshme gjatë mandatit “Tahiri”, Elona Gjebrea, anëtare e komisionit, quajti përsëritjen e deklaratës së pasuesit të saj Hodaj nga demokratët: panik të panevojshëm.

Por për demorkatin Flamur Noka deklarata për kapacitetin e Shqipërisë për të pritur 600 mijë emigrant është çelja e një rruge të errët që do të përfshijë vendin tonë në rast se lejohet, e për këtë kërcënim, shefi i ekzkeutivit ka dokumentat mbi tavolinë, sipas tij.

Në përfundim të mbledhjes së komisionit, Ministria e Brendshme reagoi përmes një deklarate duke sqaruar se deklarata e zv.ministrit Hodaj për median gjermane i është referuar një situate hipotetike të emergjencës së emigrantëve, dhe jo mbi një diskutim nëse një kamp do të ndërtohet apo jo. /abcnews.al

LIGA-E-EUROPES-SHORTI-I-SHQIPTAREVE-1-1280x720.jpg
ent ela14:58 | 20/06/2018

Short i vështirë për skuadrat shqiptare në Ligën e Europës. Partizani, Luftëtari e Laçi nuk do të kenë shumë shanse për kualifikim.

Nuk e mendonte ndoshta se do ta kishte shumë të vështirë që në fillim.

Lajmi i parë për Skënder Gegën, trajnerin e ri të Partizanit, ishte ai i shortit të raundit të parë të Ligës së Europës, që e vuri përballë Mariborit slloven, me takimin e parë në Tiranë.

Flitet për ekipin 14 herë kampion të Sllovenisë dhe fitues 9 herë të Kupës.

Për më tepër, Maribori ka njohur suksese të shumta në kupat kontinentale, duke u kualifikuar 3 herë në grupet e Championsit (për herë të fundit vjet), dhe 4 herë në grupet e Ligës së Europës.

Për Mariborin luajnë mjaft lojtarë të rëndësishëm, përfshi edhe futbollistin e kombëtares shqiptare, Valon Ahmedi.

Partizani ndërkaq, mbylli një tjetër sezon me probleme dhe u kualifikua për në Europë vetëm falë dënimit të Skënderbeut.

Trajneri Gega do të duhet të rindërtojë skuadrën pas largimit të disa lojtarëve, ndërsa disa të tjerë nuk bindën.

Padyshim, Partizani nuk është favorit, ndërsa vjet u eleminua që në raundin e parë të Ligës së Europës nga Botevi i Plovdivit, i Bullgarisë.

Më i lehtë shorti për Luftëtarin, edhe pse jo aq i thjeshtë, dhe me ndeshjen e parë jashtë fushe.

Gjirokastritët do të ndeshen me ekipin nga Letonia, Ventspils, gjashtë herë kampion dhe 7 herë fitues i Kupës së vendit të tij.

Letonezët nuk janë pa suksese në Europë, duke eleminuar edhe ekipe nga Norvegjia, Zvicra, Polonia, Danimarka, Uellsi apo edhe BATE-n e Borisovit nga Bjellorusia.

Vitet e fundit ka qenë më dobët, duke mundur vetëm skuadra nga Uellsi, Luksemburgu apo Ishujt Faroe.

Në përbërje ka lojtarë letonezë, ukrainas, moldavë, rusë dhe shumë afrikanë.

Luftëtari, nga ana e tij, realizoi një edicion të shkëlqyer në Superligë, por mori trajner të ri, sllovenin Millosh Kostiç, pasi nuk rinovoi kontratën me Hasan Likën.

Disa lojtarë të rëndësishëm janë larguar, por besohet se Devi Bregu do të kthehet.

Laçi, ndërkaq, do të ketë short të fortë, me ndeshjen e parë jashtë.

Përballë kurbinasve u vendos Anorthosis e Famagustës nga Qipro, në vend të tretë në kampionat vitin e fundit.

Dhjetë herë kampion i Qipros, 7 herë fitues i Kupës, kurrë në kategorinë e dytë dhe i vetmi ekip qipriot që mori pjesë në grupet e Championsit.

Edhe Laçi, ashtu si Partizanit e Luftëtari, do të ketë trajner të ri, Besnik Prengën, që doli kampion i Kroacisë për të rinjtë me Lokomotivën e Zagrebit.

Kurbinasit patën një sezon shumë të mirë në Superligë dhe arritën në finalen e Kupës me trajnerin Mezani, duke humbur me Skënderbeun.

Ndeshjet e para të Ligës së Europës luhen në 12 korrik, të kthimit pas një jave, në 19 korrik. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono