ent ela

santiago-malko123.jpg
ent ela14:52 | 21/09/2019

Shpallen në kërkim ndërkombëtar katër persona, të cilët dyshohen se janë përfshirë në vrasjen e tipit mafioz të Santiago Malkos. Emrat e shtatasve nën hetim dolën pas dëshmisë së dhënë nga 39-vjeçari Blendi Teta.

Policia e Shtetit shpalli në kërim ndërkombëtar katër persona si të përfshirë në ekzekutimin e ish-policit Santiago Malko në Tiranë.

Burime kofidenciale nga grupi hetimor bëjnë të ditur për ABC Neës se, urdhër-ndalimet për Ilir Sulejmanin, Ervis Metani, Elvis Gaçaj dhe Oltian Loga u nxjorrën nga prokuroria e Tiranës pas, dëshimsë së dhënë nga Blendi Teta. Ky i fundit është personi i vetëm i cili qëndron në burg për akuzën e “moskallëzimit të krimit”. Nga sistemi TIMS, rezultoi se personat nën hetim nuk janë larguar nga territori Shqiptarë, ndërsa nuk përjashtohet mundësia të kene ikur nga kurfiri i gjelbër pa u regjistruar në database. Në dëshminë e Tetës u përmenden edhe dy shtetas të tjerë që kanë lidhje familjare më të shpallurit në kërkim. Ata janë në masën e sigurisë “arrest shtëpie” dhe pas vrasjes së Malkos u shoqeruan në Drejtorinë e Policisë së Tiranës por, u lanë sërisht të lirë për mungesë provash.

Sipas prokurorit Naim Tota, Bendi Teta ishte filmuar nga kamerat e sigurisë duke pirë cigare përparë se të bëhej atentati në vendin ku u ekzekutua ish-polici Malko. Përfshirja e Blendi Tetës, sipas organit të akuzës, është e faktuar edhe nga përgjimet e bisedave telefonike që ky i fundit  ka kryer me bashkëjetuesen e tij pas atentatit, duke i thënë se, mund ta akuzojnë për vrasje. Santiago Malko u qëllua për vdekje mbrëmjen e 27 gushtit në zonën e Porcelanit në kryeqytet dhe në atentat morën pjesë të paktën 5 persona. /ABC News Albania 24/7

LULISHTET-ZAPTIMI-DURRES.mpg_snapshot_00.11-1280x720.jpg
ent ela14:34 | 21/09/2019

Inspektoriati i Mbrojtjes së Territorit në Durrës do të nisë një aksion për shembjen e lokaleve që janë ngritur pa leje në lulishtet e qytetit duke zaptuar hapësirat publike. Ndërhyrja është mirëpritur nga durrsakët të cilët ankohen se prej vitesh u mungojnë ambjentet publike nga objektet që ndërtohen pa leje dhe pa kriter.

Në Durrës uzurpimi i lulishteve nga privatet, është një problem i kahershëm.

Për vite me radhë të pushosh në një hapësirë publike, të shmangësh rrezet e diellit poshtë një peme apo të ulesh në një stol mbi një sipërfaqe të gjelbër, për qytetarët është e pamundur.

Ndaj edhe kërkojnë rikthimin e hapësirave që u përkasin. Inspektoriati i Mbrojtjes së Territorit në Durrës ka planifikuar një aksion për të larguar subjektet që janë ngritur pa leje në prona publike.

Dy vitë më parë në Durrës u ndërmor një aksion i tillë, por hapësirat u zaptuan sërish nga privatët.

Gazetare ABC News: Enkeleda Arapi

70797027_2364698530232520_5731258338931376128_n.jpg
ent ela14:20 | 21/09/2019

111 emigrantë sirianë, irakenë e palestinezë janë shpëtuar nga anija shqiptare “Oriku”dhe ekuipazhi i saj. Lajmin e ka dhënë vetë ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka.

Emigrantët të cilët  lundronin në dy gomone dhe një skaf janë shpëtuar brenda pak orësh gjatë mbrëmjes së djeshme, në ujrat mes Turqisë dhe Greqisë. Pas operacionit ata iu dorëzuan Rojës Bregdetare turke.

Kjo nuk është hera e parë që anijet shqiptare shpëtojnë emigrantë të huaj në misionin e tyre.

Vetëm pak ditë më parë anija “Oriku” ndaloi 4 gomone të ndryshme me rreth 140 emigrantë afganë e sirianë në bord.

Muajt e fundit është vënë re një fluks në rritje i emigrantëve nga Lindja e Mesme për shkak të kohës favorizuese në det. Edhe në brigjet e Lampeduzës në Itali kanë qenë të shpeshta zbarkimet e emigrantëve. /abcnews.al

POLITIKA-NE-ABC-NEWS-RIKTHIMI-I-SAIMIR-TAHIRIT-21.09.2019.mpg_snapshot_01.29-1280x720.jpg
ent ela14:10 | 21/09/2019

Saimir Tahiri mund të marrë frymë lirisht. Gati 2 vjet më parë prokuroria kërkoi arrestimin e tij me akuzat për trafik droge. Emri i ministrit të brendshëm të kohës kishte dalë në përgjimet italiane të kushërinjve të tij, që i çuan këta të fundit pas hekurave në Itali, për trafik ndërkombëtar droge. Të enjten e 19 shtatorit 2019, gjykata e shkallës së parë për krime të rënda e gjen fajtor vetëm për shpërdorim detyre dhe e dënon me 3 vjet  shërbim prove. I pritshëm apo jo, ky zhvillim spikati javën politike që lamë pas, ndërsa mazhoranca e opozita vijojnë të bashkëjetojnë në pozita të pandryshuara me krizën politike, prej fillimit të këtij viti, edhe pse mundësitë për dialog, nuk janë më një tabu.

12 vite burg kishte kërkuar prokuroria e krimeve të rënda për ish ministrin e brendshëm, kërkesë që u konvertua në 8 vite, për shkak të gjykimit të shkurtuar, që Gjykata i kishte pranuar Saimir Tahirit. Pas seancës 5 orëshe, trupës gjykuese iu deshën afro 8 orë për të shpallur vendimin: mospranimin e akuzave të ngritura nga prokuroria për trafik të narkotikëve i kryer në bashkëpunim,në formën e grupit të strukturuar kriminal, pjesëmarrje në grup të strukturuar kriminal dhe kryerja e veprës në grup të strukturuar kriminal. Por gjykata e gjeti fajtor ish ministrin për shpërdorim detyre.

Për këtë akuzë të pakërkuar nga prokuroria, gjykata e dënoi ish ministrin me 5 vite burg, që me gjykimin e shkurtuar konvertohen në 3.4 vite, dënim që gjithaq e konvertoi në 3 vjet shërbim prove, gjatë së cilave, ish ministrit të brendshëm i ndalohet marrja e posteve publike. Saimir Tahiri u shfaq i pakënaqur.

Edhe prokuroria njëlloj si Tahiri, njoftoi apelimin e vendimit. Ai kualifikim i veprës penale, që në perceptimin publik duket i lehtë, në fakt e penalizon ish kreun e PS së Tiranës në karrierën politike, bazuar në ligjin e dekriminalizimit. Natyra e krimit të kryer e jo masa e dënimit, vepron për ndalimet e këtij ligji. Shpërdorimi i detyrës me referencë nenin 248 të Kodit Penal, kualifikohet në ligjin e dekriminalizimit tek veprat e korrupsionit, ndalimi për të cilat për të kandiduar është 20 vjet. Lulzim Basha reagoi i pari, duke e konsideruar vendimin të turpshëm.

Të nesërmen qëndrimi i selisë blu u zyrtarizua me zë e figurë. Po të nesërmen erdhi edhe qëndrimi i ambasadës së SHBA, që foli për vendim shkurajues. Edhe ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar ishte në të njëjtën linjë.

Vendimi për Saimir Tahirin u pasqyrua gjerësisht në mediat ndërkombëtare. Edi Rama zgjodhi të heshtë dhe të nesërmen e vendimit, ditën nuk e nisi në zyrën kryeministrore, por me një takim organizativ me strukturat socialiste të Veriut në Velipojë. Në takim mungonte Ditmir Bushati, por jo Tom Doshi, një nga zërat që sipas burimeve nga mbledhja, i ishte ankuar Ramës për mënyrën e emërimeve të drejtorëve në Shkodër. Asnjë koment për Saimir Tahirin, dukej strategjia e mazhorancës.

Vendimi për Tahirin vjen në momentin kur vendi ndodhet para një provimi të ri në Bruksel për hapjen e negociatave. A do ndikojë vallë ky vendim, për vendin që prej fillimit të vitit mbart pa zgjidhje një krizë politike e institucionale? Në politikë, komunikimi publik është çelësi i suksesit, pasi beteja bëhet për perceptimin publik. Në mediat tradicionale apo rrjete sociale, fiton ai që arrin të imponojë një perceptim të caktuar, e jo thjesht ai që ka të drejtë. Një betejë e tillë u zhvillua edhe javën politike që lamë pas, e instrumente ishin qëndrimet e ndërkombëtarëve, pikërisht në prag të vendimit të KE për hapjen ose jo të negociatave të anëtarësimit më 18 tetor. Ky moment po dikton sjelljen e aktorëve politikë në Tiranë. Edi Rama ka zgjedhur heshtjen si strategji, edhe kur pas Valdrin Pjetrit të Shkodrës, Mark Babani i Vaut të Dejës e Agim Kajmaku i Vorës, po akuzohen më dokumenta nga PD për probleme me drejtësinë e vendeve fqinje, të padeklaruara në momentin e kandidimit. Njëlloj vijon të heshtë edhe prokuroria, që u ka marrë tashmë të treve shenjat e gishtave.

Por edhe Lulzim Basha po luan në tërheqje. I kompleksuar apo jo nga akuzat, se po pengon hapjen e negociatave, e ka ndërprerë aksionin e protestave, deri në 18 tetor, kur del vendimi i KE. Por kjo lëvizje e Bashës ka lënë pa shënjestër Edi Ramën, i cili javën politike që lamë pas, tentoi të rikthente vëmendjen tek opozita, si jobashkëpunuese për integrimin e vendit, por edhe tek zërat për një marrëveshje të ardhshme mes të dyve. Lëvizjet u panë të mëkurën, me objekt reformën zgjedhore, një kërkesë tashmë jo vetëm e Brukselit, por edhe e SHBA.

Paradreken e të mërkurës, në media rrodhi kjo ftesë e nënshkruar nga ambasadori i OSBE, që ditët e fundit ka intensifikuar takimet majtas e djathtas, si dhe dy bashkëkryetarëve të komisionit të posacëm për reformën zgjedhore, demokrates Rudina Hajdari dhe socialistit Damian Gjiknuri. Të tre ftonin partitë parlamentare e ato jo parlamentare të opozitës për një tryezë për reformën zgjedhore të mërkurën e 25 shtatorit.

Mediat ishin informuar para se Lulzim Basha ta kishte parë atë ftesë.

Tempizmi është një tjetër taktikë efikase në politikë dhe Edi Rama e njeh shumë mirë. Pa i lënë shumë kohë, i bëri edhe vetë Bashës një ftesë publike për reformën zgjedhore. Ndryshe nga letrat virtuale që para 30 qershorit ia drejtonte vetëm Lulzim Bashës, këtë herë, ftesa e tij ishte edhe për aleatët e tjerë opozitarë, që nuk është secret, se nuk janë të gjithë në një mendje me Bashën. Kryeministri u njihte peshën në jetën politike dhe shprehte gatishmërinë për t’i takuar kudo e pa kushte, për të diskutuar për reformën zgjedhore.

Por edhe njohja me dy ftesat, Lulzim Basha nuk ndryshoi qëndrimin e njohur. Si për letrat e mëparshme, e konsideroi të pasinqertë ftesën e Kryeministrit, e tha se nuk kishte ndërmend të ulej me Edi Ramën.

Pikërisht identifikimi i Gjiknurit si pengesë, ishte argumenti i dobët, të cilën e shfrytëzoi menjëherë mazhoranca.

Çka bëri që PD të specifikonte pozicionin.

Në fakt edhe reforma zgjedhore, edhe hetimi i akuzave për shitblerje votash, me dosjet 339 e 184 u shfaqën të përfshira mes 9 kushteve, që kishte renditur grupimi parlamentar i kancelares Merkel në Bundestagun gjerman, për të dhënë një PO për hapjen e negociatave. Në këtë listë të kushteve të CDU/CSU që zbuloi Dëelle, zgjedhjet shfaqen në të njëjtin nivel rëndësie me reformën në drejtësi.

Madje për ta parë situatën nga afër në Tiranë ishte javën politike që lamë pas sekretari shtetit gjerman për drejtësinë Kristjan Lange. Për 3 ditë me rradhë takoi disa aktorë politikë e institucionale, Metën, Ramën, Ruçin, Ballën e drejtues të institucioneve të drejtësisë. Qëllimin e saktësoi ambasada gjermane.

Pak orë pas publikimit të kushteve të CDU/CSU, kancelarja Merkel konfirmonte se në Gjermani fjala e fundit i takon Bundestagut, edhe pse qeveria e saj kishte dhënë rekomandim pozitiv, si për Shqipërinë ashtu edhe për Maqedoninë e veriut

Koha të cilës i referohet kancelarja është 27 shtatori, edhe pse sipas ka një dakordësi në Bundestag që negociatat për Maqedoninë e Veriut të hapen në janar. Dakordësia për dritën jeshile për Maqedoninë e Veriut u reflektua nga vizita e fundit në Shkup e Tiranë, e presidentit të këshillit Europian Tusk, në ditët e fundit të mandatit të tij. Dihet pesha dhe qëndrimi i Francës kundër zgjerimit, por kjo nuk e pengoi z.Tusk që në Shkup, krahas Kryeministrit Zaev, ta shprehte optimizmin për Maqedoninë e Veriut.

Mungesa e një sigurie të ngjashme në Tiranë u kompensua nga Kryeministri Rama që i dha medaljen e mirënjohjes.

PO-ja me kushte e CDU/CSU, vjen pa dyshim edhe si rezultat i lobimit të PD. Basha u rezervua ta komentonte, duke i dhënë kështu mundësinë e heshtjes, edhe vetë Kryeministrit. Pas takimit të radhës me aleatët në selinë blu, asgjë e re nuk doli nga kampi opozitar.

Burime nga ai takim flasin për një ndarje mendimesh për t’u ulur ose jo në tryezën e reformës zgjedhore, e në fund dominoi qëndrimi se më parë duhet zgjidhur kriza politike në vend e prandaj opozita po përgatit platformën e saj. Në atë tryezë, mësohet se Lulzim Basha është shprehur se nuk ulet në asnjë tryezë me Ramën për reformën zgjedhore, e as opozita nuk do e bëjë. Republikani Fatmir Mediu nuk e fsheh prej kohësh mendimin ndryshe.

Ndërsa Dashamir Shehi i LZHK, edhe pse duket më pranë refuzimit të Bashës, thotë se kushtet gjermane mund të vihen në tryezë në emër të opozitës.

Madje Dashamir Shehi thotë se opozita duhet të përgatitet për zgjedhje të parakohshme

Për zgjedhje të parakohshme mendon edhe Astrit Patozi, madje thotë se kjo do ta bashkonte me PD

Teksa Basha e aleatët e vet, ende nuk e kanë formalizuar përgjigjen e ftesës për atë tryezë, nga SHBA, erdhi kujtesa se pritshmëria më e afërt është dialogu, e tryeza e reformës zgjedhore, e mundëson këtë.

Sprova për zgjidhjen e krizës vijon të mbetet mes mazhorancës e opozitës jo parlamentare. Kjo u testua edhe të enjten e javës politike që lamë pas, kur Rama, pa qenë në seancë, njëlloj si një javë më herët, provoi se ka një shumicë cilësuar, me rrëzimin e dy dekreteve të fundit të Metës, shumica që i duhet edhe për ndryshime në kodin zgjedhor.

Nga ana tjetër, impenjimi i demokratëve ishte në sqarimin e opinionit se nuk ka një dialog të fshehtë me Ramën,  çka u konfirmua edhe nga PS.

Por aleatët e Bashës po shfaqen më aktivë. Me iniciativë të Fatmir Mediut prej kohësh po përgatisin një platformë, e pasi morën dakordësinë për të nga Basha, unifikuan qëndrimet gjatë një darke informale në Durrës e organizuar nga kreu i PAA Agron Duka. Synimi i tyre është jo vetëm dalja nga kriza, por edhe riorganizimi e hapja e partive opozitare për zgjedhje të parakohshme

Natyrisht që kjo platformë opozitare për t’u implementuar, do kërkojë edhe dakordësinë e mazhorancës, çka do thotë se herët a vonë, pavarësisht qëndrimeve publike, palët do duhet të ulen në një tryezë të përbashkët. /ABC News Albania 24/7

 

KOPSHTI-VAQARR-VELIAJ.mpg_snapshot_00.21-1280x720.jpg
ent ela13:50 | 21/09/2019

Bashkia e Tiranës ka nisur punën për përmirësimin e infrastrukturës arsimore në zonat rurale. Nga kopshti i ri i Vaqarrit kryebashkiaku Erion Veliaj u shpreh se fokusi i punës së tij këtë mandat të dytë do të jetë tek ofrimi i shërbimeve dhe në fshat.

Si në qytet dhe në fshat. Kryebashkiaku i Tiranes Erion Veliaj premtoi cilësi të njëjtë shërbimesh, pasi inspektoi punimet e kryera në një kopesht në Vaqarr.

“Mund të jemi në Bllok, mund të jemi diku në një nga lagjet më të mira të Tiranës, te Bregu i Lumit, ku prapë kemi kopshte shumë të mira, apo në Kodër-Kamëz, ku po mbaron kopshti i ri, por në fakt jemi në Vaqarr, çka sinjalizon një fillim të ri të punës për kopshte dhe çerdhe në zonat rurale.”

Ish shkolla e vjetër e zonës është rikonceptuar në mënyrë të përshtatshme për të mikpritur fëmijët nga 3 deri në 6 vjeç.

“Fakti që 50-60 fëmijë janë këtu, do të thotë se 50-60 fëmijë janë më pak në turnet e dyta në shkollat, kopshtet dhe çerdhet e Kombinatit. Ndaj, e gjithë dëshira jonë është që këtë mandat të dytë të fokusojmë më shumë shërbimin në fshat. Duhet të shkojnë shërbimet aty ku janë njerëzit, kështu që ulim dyndjen dhe turnet e dyta në qytet”.

Transformimit i kopshteve dhe të çerdheve publike theksoi kryebashkiaku Veliaj ka bërë që ky vit të shënojë dhe numrin më të madhe të kërkesave për regjistrim. /ABc news Albania 24/7

 

 

PARIS-PROTESTAT_ABC-M1-T1.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
ent ela13:40 | 21/09/2019

Sërish protesta në Francë në mbështetje të klimës dhe kundër reformës së pensioneve. Në Paris policia ka ndaluar 30 persona dhe ka kryer 596 kontrolle për të shmangur trazira të mundshme në rrugët e kryeqytetit.

Një e shtunë tjetër protestash në Francë, kundër teformave të pensioneve dhe në mbështetje  të klimës. Me mijëra persona kanë zbritur në rrugët kryesore të kryeqytetit francez, përreth insitucioneve dhe monumenteve në ditën e trashëgimisë. Ndërkohë në rrugët më të rrezikuara janë vendosur automjete të blinduara të forcave special. Apelet e jelekëve të verdhë në rrjetet sociale janë shumëfishuar nën moton: E gjithë Franca në Paris.

Prefektura e Parisit konfirmoi se janë ndaluar 30 persona, janë kryer 596 persona si dhe janë vendosur katër gjoba. Disa grupe personash morën pjesë në manifestime të paautorizuara. Në kryeqytetin francez janë tre manifestimet e organizuara njëkohësisht: për klimën,, kundër reformave të pensioneve dhe ajo e jelekëve të verdhë, të treja në ditën për Trashëgiminë.

Një grup I jelekëve të verdhë u mblodh për një manifestim të paautorizuar dhe policia i shpërndau duke hedhur gaz lotsjellës.

Sipas të përditshmes franceze Lë Parizien një grup tjetër protestuesish kërkonin dorëheqjen e presidentit Makron. /ABC News Albania 24/7

KERCENON-IRANI_ABC-M1-T1.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
ent ela13:30 | 21/09/2019

Komandanti i rojeve revolucionare të Iranit paralajmëroi se vendi që do të guxojë të sulmojë Iranin do të kthehet në një fushëbetejë. Reagimi i tij vjen menjëherë pas lajmit për dërgimin e trupave shtesë amerikane në Lindjen e Mesme.

Irani do të kundërpërgjigjet patjetër ndaj cdo kërcënimi dhe cili që dëshiron që vendi I tij të kthehet në një fushë betejë, lë të nisë luftën. Deklarata e forët u bë nga komandandi I rojeve revolucionare iraniane, pak orë pas fjalëve të Tramp të cilat konfirmuan përforcimet ushtarake në rajonin e gjirit pas sulmeve kundër rafinerive të naftës në Arabinë Saudite.

Komandanti i rojeve revolucionare theksoi se Irani nuk do të lejojë që një luftë të mbetet përgjysmë, por do të shkojë deri në asgjësimin e agresorit duke mos lënë më asnjë vend të sigurtë.

Sipas tij rojet revolucionare iraniane kanë kryer stërvitje ushtarake për luftë dhe janë gati për betejë dhe për cdo skenar. Gjatë fjalës ai tregoi dhe atë që kishte mbetur nga droni amerikan i rrëzuar nga rojet revolucionare në qershor. Më pas ai ritheksoi se kushdo që do kalojë kufirin Iranian do të qëllohet.

Tensionet përshkallëzohen me frikën e një përplasjeje ushtarake mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Iranit, sidomos pas sulmit të rafinerivetë cilat përgjysmuan prodhimin e naftës saudite. Shtetet e bashkuara të amerikës paraljmëruan dërgimin e ushtarëve të tjerë në zonë dhe aplikuan sanksione shtesë ndaj Iranit. Sanksione që u konsiderohen si më të rëndat ndaj një vendi nga kreu I shtëpisë së bardhë Tramp. /ABc news Albania 24/7

klima-gjermani-1280x674.jpg
ent ela13:15 | 21/09/2019

Qeveria gjermane miratoi një paketë për mbrojtjen e klimës që do të ketë një buxhet prej 54 miliard eurosh deri në vitin 2023. Koalicioni qeverisës në Gjermani ka arritur të plotësojë deri tani  të gjitha objektivat klimatike të vendosur për 2020-ën.

Duhej një mbledhje qeverie maratonë prej 19 orësh në mënyrë që ekzekutivi gjerman të miratonte një marrëveshje për paketën në mbrojtje të klimës.

Projektligji në fjalë ka si objektiv kryesor reduktimin e emetimeve të gazrave me 55 për qind Brenda vitit 2030. Masat do të financohen nga futja në fuqi e nëj takse për emetimet e dioksidit të karbonit: do të jetë 10 euro për ton deri në vitin 2021 dhe do të shkojë deri në 35 euro për ton në katër vitet e ardhshme

Qeveria gjermane ka premtuar për një buxhet prej 54 miliard eurosh Brenda vitit 2023 dhe 100 miliard euro deri në vitin 2030.

Paketa përmban masa mbështetëse si shtimi i infrastrukturës për këmbësorët, asistencë për automjetet elektrike dhe ulja e cmimeve të biletave të trenit.

Plani parashikon një përforcim të transportit hekurudhor duke investuar pjesën më të madhe të fomdeve të premtuara në infrastrukturën hekurudhore. Mes burimeve të financimit, parashikohet taksë më e madhe për fluturimet.

Marrëveshja mes CDU-së dhe socialdemokratëve u arrit në të njëjtën kohë me manifestimin e madh për klimën në disa qytete të mëdha në të gjithë botën. Koalicioni qeverisës në Gjermani ka arritur të plotësojë deri tani  të gjitha objektivat klimatike të vendosur për 2020-ën. /ABC News Albania 24/7

MASA-PER-PROTESTUESIT-KUKES_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.25-1280x720.jpg
ent ela13:05 | 21/09/2019

Gjykata e Kukësit ka dënuar me 1 vit shërbim prove 8 protestuesit e rrugës së Kombit. Ata kanë pretenduar pafajësi para trupit gjykues duke u shprehur se çështjen do ta çojnë në Apel. Pas vendimit ka reaguar edhe dega e PD në Kukës, e cila deklaroi se dënimi është politik dhe i pambështetur në prova.

Pas disa seancave maratonë prej më shumë se një viti e gjysëm, Gjykata e Kukësit ka dënuar  me 6 muaj  burgim të konvertuar në periudhë prove një vit, tetë prej protestuesve kundër taksës në “Rrugën e Kombit”.

Ervis Oruçi, Armand Ademaj, Fatos Harulla, Mirdaim Nerguti, Lulzim Popa, Ahmet Tobli, Shpetim Todaj dhe Shaban Selmanaj, u akuzuan nga prokuroria për veprën  penale të “Shkatërrimi i pronës” dhe “Kundërshtimit të punonjësit policisë së rendit publik”.

Vendimin e  Gjykatës së Shkallës së Parë të Kukësit ata nuk e kanë pranuar dhe do e apelojnë në Gjykatën e Apelit në Shkodër duke pretenduar pafajësi.

Pas vendimit ka reaguar edhe kreu i PD në Kukës Arif Rexhamati i cili e konsideroi të padrejtë dhe të pambështetur në prova.

Më 31 mars të viti të kaluar qytetarët e Kukësit dolën në protestë kundër pagesës pesë euro për kalim në “Rrugën e Kombit”. Protesta doli jashtë kontrollit kur protestuesit sulmuan dhe shkatërruan vendpagesën. Në qershor të vitit kaluar, Gjykata e Kukësit shpalli fajtorë edhe 25 protestues të akuzuar për dëmtimin e pikës së pagesës. Vendimi  u mor në një seancë të vetme gjyqësore. /ABC News Albania24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono