ad min

Duka-Reja.png
ad min13:11 | 20/11/2019

Edi Reja takohet me Armand Dukën dhe arrijnë marrëveshje për kontratën e re me kombëtaren. Italiani do të vazhdojë me të njëjtën rrogë, ndërsa do të ketë një klauzolë në rast kualifikimi për në Botëror. Takimi mes tyre në Durrës ishte i planifikuar që më parë.

Kreu i futbollit shqiptar dhe trajneri italian, i dhanë dorën e fundit marrëveshjes për një kontratë të re në stolin e Shqipërisë, ndërsa kushtet mbeten po ato që ishin më parë. Presidenti i FSHF-së, siç e ka zakon, as nuk deshi të vepronte në emocion e sipër, dhe as nuk i la gjërat të zvarriteshin.

Përfundimi ishte akordi me trajnerin italian, për një periudhë të dytë në kombëtare, që do të përfshijë Ligën e ardhshme të Kombeve dhe eliminatoret e Kupës së Botës, diçka që Duka pak a shumë e kishte paralajmëruar në Emisionin “Pressing” në Abc News. Mërzitja e vetme e Dukës ishte për barazimin me Andorrën, rezultat që pohoi se e përjetoi keq.

Kontrata do të ketë një klauzolë, sipas së cilës Reja do të drejtojë përfaqësuesen në finalet e Botërorit, nëse Shqipëria kualifikohet, ndryshe palët mund të ndahen në mars 2022, kur përfundojnë eliminatoret e zonës europiane.

Shifrat janë 22-23 000 euro në muaj, dhe totali arrin në 600 000 euro, ndërsa do të shtohet edhe me rreth 100 000 euro të tjera, nëse Reja do të jetë në detyrë deri në qershor 2022.

Shpërblimi në rast arritje të Botërorit është ai që iu dha edhe De Biazit: 200 000 euro. Burime pranë Dukës bëjnë me dijë se nuk ka pasur asnjë vështirësi për t’u marrë vesh nga ana financiare.

Informacioni është se me Rejën ka qenë shumë më e lehtë sesa me De Biazin, i cili pati pretendime për rrogën sidomos pas kualifikimit për në Europian.

Shqetësimi i vetëm i të dyja palëve mbetet mosha e trajnerit, pasi ai sot është 74 vjeç, dhe as Federata dhe as vetë Reja nuk dëshirojnë të bëjnë plane afatgjata, që mund të prishen nëse shëndeti nuk do të ishte i duhuri, gjë që mund t’i pengonte seriozisht. /abcnews.al

ilnica.jpg
ad min12:22 | 17/11/2019

Shqipëri-Francë ka sjellë problematika të ndryshme, tipike të ndeshjeve të mëdha. Për të gjetur një biletë nuk ka qenë aspak e lehtë, pasi një pjesë të mirë të tyre i kanë marrë firma të ndryshme private dhe institucione shtetërorë. Sigurisht shumëkush i ka gjetur me mik, shkurt shqiptarçe.

Veç tifozëve, edhe gazetarët kanë hasur probleme me akreditimet. Zyra e Shtypit në FSHF pat njoftuar se do të ketë nga një gazetar sportiv për media dhe shumëkush ka mbetur pa u akredituar. Kërkesat kanë qenë të larta, nga vendi ynë dhe nga Franca.

Një prej atyre që nuk është akredituar është edhe gazetari sportiv Eduart Ilnica, aktualisht pjesë e Klan Plus. Për mes një postimi në llogarinë e tij në Facebook, ai ka akuzuar personat përgjegjës në FSHF. Në fakt nuk është kursyer aspak.

POSTIMI I PLOTË – “Për zarat dhe sahanlëpirësit në FSHF… Sonte, në përurimin e stadiumit të ri, do të shohim njerëz nga më të ndryshmit për të qenë në qendër të vëmendjes, normale mendoj në një botë komerciale… Nuk i hyj me emra përveçëm, secili ka gjetur mikun dhe dëshiron të jetë prezent në këtë eveniment. Është e drejta e gjithkujt dhe një ego mëse normale… Por të lësh gazetarët e fushës (sportit) jashtë, në një stadium ku numri i gazetarëve është më i lartë se kurrë në vendin tonë, është vërtet për të ardhur keq. Dhe një ndër ta, jam edhe unë…

Prej 18 vitesh gazetar sportiv, madje para se vetë Duka të merrte mandatin e parë, platformën e të cilit për herë të parë e kam botuar në gazetën ku isha i punësuar asokohe. Nuk kam gjë me Dukën në këtë rast (kritikat apo përgëzimet i kam bërë publike me kohë), por me zarat dhe sahanlëpirësit e FSHF-së, me njerëzit që merren me akreditimet apo rezervimet.

Ironia e fatit qëndron se në ndeshjen testuese dhe në ndeshjen ndaj Andorrës, këta miushë të akreditojnë (natyrisht kanë bërë detyrën, siç unë kam shkuar për të bërë punën), ndërsa për përballjen me Francën, zarat të thonë “jo”, edhe pse aplikimi është bërë konform rregullave dhe afatwve.

Ju them këtyre sahanlëpirësve se, sa orë keni ju në FSHF, unë kam shkrime, kronika, analiza e komente rreth futbollit. I akredituar në stadiume si “Stade de France” (pra Francën e kam parë dy herë atje), në Oslo dhe ndonjë tjetër (nuk po flasim për stadiumet tona), zarat e FSHF-së nuk më akreditojnë në stadiumin e ri…

Të kuptohemi, nuk është çështja thjesht për të hyrë në stadium, sepse asnjë zar nuk më pengon dot, ndeshjen do ta shoh te “Hallexhinjtë”, por ca njerëz bëhen më katolikë se Papa. Dhe në fund Duka këta njerëz i ka një përdorimesh… Do të vazhdoj misionin tim, brenda, anash stadiumit apo jashtë tij, sepse nuk ka zar dhe sahanlëpirës të më pengojë…FORCA SHQIPËRI!”, shkruan Ilnica. /abcnews.al

Albani-1280x721.jpg
ad min21:41 | 16/11/2019

Arena Kombëtare priti Shqipërinë dhe Francën në seancat e para stërvitore. Pak orë para zhvillimit të ndeshjes së Europianit mund të thuhet se gjithçka është gati, ndonëse punime të vogla ende vazhdojnë.  “Arena Air Albania”, e njohur në publik si Arena Kombëtare, mund të thuhet se është gati për të pritur ndeshjen Shqipëri-Francë në Euro 2020.

Pas më shumë se 3 vjet punimesh, gjithçka thuajse ka mbërritur në cakun e fundit, edhe pse nuk qe e mundur që kjo shtëpi e re e futbollit shqiptar të ishte e rregulluar, e pastruar dhe me të gjitha orenditë në vendin e vet. Në pjesën e jashtme, edhe pse sheshi është gati, nuk kanë përfunduar punime anësore për gardhet, trotuaret dhe vendosjet e pllakave.

Makineritë dhe punëtorët, edhe pse shumë më të paktë, dhe të zhvendosur më lart fasadës, sërish duhet të jenë aty. E gjitha kjo do të kërkojë edhe pak kohë, dhe nga e mërkura, e premtja, apo edhe paraditja e së shtunës, tani afatet janë shtyrë përgjatë natës apo mëngjesin e së dielës.

Gjithsesi, janë larguar të gjitha skelat dhe pjesa dërrmuese e mjeteve teknike, ndërsa ka përfunduar vendosja e pllakave në shesh, pastrimi i tij përfundimtar, si dhe është shtruar asfalti, ndonëse nuk ka qenë e mundur të bëhen vijëzimet. Natyrisht, nuk ka asgjë të jashtëzakonshme këtu. Stadiume legjendarë si “Wembley” i Londrës kanë provuar vonesa disavjeçare, për shkak të gjyqeve dhe problemeve financiare.

Natyrisht, pjesa e brendshme, ajo sportive, ishte në rregull më përpara. Fusha ishte e përfunduar, e vijëzuar dhe e korrur prej ditësh, ndonëse përpunimi i saj vazhdoi deri në fund. Besohet se pjesa jugore, ajo pranë portës, nuk do të sjellë shqetësime gjatë ndeshjes me Francën, dhe për fat nuk parashikohen as reshje shiu.

Vonesat më të mëdha në brendësi ishin tek bari dhe restoranti, apo tek lozhat VIP. Edhe të shtunën në drekë apo pasdite vonë, sërish nuk kishin përfunduar hedhja e llaçit për të mbuluar plotësisht dyshemenë. Sidoqoftë, Arena është diçka e bukur, me kombinimin e ngjyrave të ulëseve, të tribunave dhe me gardhet prej qelqi që përballojnë presion të madh.

Çdo gjë është kontrolluar edhe një herë, përfshi edhe kamerat e sigurisë, qendrën e zërit, përforcuesit e zërit. Po ashtu, sistemi I hyrje daljeve në stadium, masat e sigurisë, zona e gazetarëve dhe ajo e transmetimit televiziv. Një stadium që mund të ketë kushtuar nga 30 deri në 35 milionë euro (pjesa tjetër I përket kullës dhe shitoreve), nuk mund të pranohet të ketë mangësi.

Salla e konferencave priti për herë të parë trajnerët dhe kapitenët, fillimisht Edi Rejën dhe Elseid Hysajn e Shqipërisë, dhe pas një ore edhe Rafael Varane e Francës, menjëherë pas tij edhe trajnerin Didie Deschamps. Gazetarët shqiptarë nuk është se mbetën shumë të kënaqur nga sasia e pyetjeve që arritën t’u bënin kampionëve të botës.

Si shpesh, herë ne jemi më mikpritës sesa duhet me të huajt, që u ndjenë si në shtëpinë e tyre. Nuk mungoi kaosi i herës së parë për itinerarin e lëvizjes brenda stadiumit të gazetarëve e kameramanëve. Sidoqoftë, të gjitha këto do të harrohen, ndërsa kënaqësia ishte e madhe për seancën e parë historike të ekipit kombëtar në tapetin e “Arenës Air Albania”. Po ashtu, historik fakti se përurimi zyrtar u bë nga kampionët e botës në fuqi, “gjelat” e Francës. /abcnews.al

AKSIDENTET-RRUGORE-NE-TETOR.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
ad min23:51 | 15/11/2019

Aksidentohet presidenti i klubit të Superiores, Ardjan Takaj. Kreu i klubit të Skënderbeut ka qenë duke udhëtuar nga kryeqyteti drejt Durrësit, së bashku me bashkëshorten, dhe është përfshirë në një aksident me tre makina të tjera.

ABC News mëson se nuk ka pasoja të rënda, përveç dëmeve që ka pësuar makina tip Benz ML e Takajt. Asgjë për t’u shqetësuar, sigurisht përveç frikës së krijuar në momentin e aksidentit. / abcnews.al

syri-i-kalte3r.jpg
ad min15:29 | 31/10/2019

Ministria e Financave dhe Ekonomisë do t’i japë me qira privatit për 10 vjet  “Syrin e Kaltër”.  Abc News ka mësuar se ky vendim nuk është konsultuar me Agjencinë e Zonave të Mbrojtura ndonëse kjo është një zonë e mbrojtur.

“Syri i Kaltër” do t’i jepet me qira një kompanie private për dhjetë vjet. Ministria e Financave dhe Ekonomisë e ka njoftuar në faqen e Agjencisë së Prokurimit Publik.  “Syri i Kaltër” është një zonë e mbrojtur, por pavarësisht kësaj burimet i thane Abc News se ministria nuk e ka konsultuar këtë vendim me Agjencinë e Zonave të Mbrojtura.

Kompania private që do ta marrë me qira “Syrin e Kaltër” do të vendose atje pesë kabina druri me sipërfaqe 470 metra katrore.  Për këtë, vlera minimale që do t’i paguajë shtetit është shtatëdhjetë e dy mijë e pesëqind lekë/në muaj.

“Kjo pasuri natyrore e vendit  jepet me qira me qëllim ushtrimin e veprimtarie ekonomike e cila lë gjenerojë të ardhura për punësimin e banorëve të zonës. Ajo duhet të ruajë destinacionin fillestar, atë të ushtrimit të veprimtarisë në fushën e akomodimit turistik”,  thuhet në njoftimin e publikuar në faqen e Agjencisë së Prokurimit Publik.

Aktualisht zona që do të jepet me qira është nën menaxhimin e kompanisë “Albturist T.O sh.a” një kompani në pronësi të Ministrisë së Financave.

Pse një pasuri e tillë natyrore si “Syri i Kalter” që gjeneron të ardhura të konsiderueshme financiare nuk mund të menaxhohet nga shteti, por duhet ti jepet me qira privatit?

Abc News kërkoi një shpjegim nga Ministria e Financave, por nuk mori përgjigje.  Ndërkohë vetëm pak kohë më parë Ministri i Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klosi deklaroi se pika turistike e “Syrit të Kaltër” po degradohej.

Shkak për këtë ishte mënyra e vjetëruar e menaxhimit dhe trajtimit. Klosi gjithashtu bëri me dije se ministria ka përgatitur dhe një projekt të ri që do të zbatohet në vitin 2020. Por a parashikon ky projekt dhënien me qira të “Syrit të Kaltër” siç njoftuan financat apo diçka tjetër mbetet të shohim./ABC News Albania 

luciano-boci.jpg
ad min14:30 | 31/10/2019

Ish-deputeti i PD, Luçiano Boçi ngre alarmin e boshatisjes së auditoreve dhe mbylljen e dhjetëra degëve të studimit n universitetet publike. Në një intervistë për ABC News, Boçi thotë se kërkesat e studentëve janë rritur vetëm për degët që i orientojnë ata jashtë vendit, duke paralajmëruar një eksod akoma më të madh të të rinjve.

Në nisje të vitit të ri akademik, ish-deputeti i Partisë Demokratike, Luçiano Boçi në pozitat e akademikut jep alarmin për boshatisjen e auditorëve dhe orientimin e studentëve në degët që pas studimeve universitare i çojnë jashtë vendit.

Në një intervistë për ABC News, Boçi është i bindur për dështimin e Ministrisë së Arsimit me politikat e saj dhe bën thirrje për ndaljen e një eksodi kaq të madh të të rinjve jashtë vendit.

I rikthyer me kohë të plotë si pedagog në Universitetin “Aleksandër Xhuvani” në Elbasan, Boçi tregon se si degë të rëndësishme të Shkencave Humane këtë vit akademik kanë mbetur me auditore të zbrazura.

Për ish-deputetin, pakti për universitetin rezultoi një dështim dhe tallje e madhe me studentët dhe për këtë sjellë në vëmendje premtimin për kartën e studentit.

Në kohën kur demokratët janë në fazën e hartimit të një alternative qeverisëse, Boçi tregon si do të ndryshojë pranimi në universitete dhe mbështetja financiare që do të ketë për studentët.

Javët e fundit përmes denoncimeve publike Partia Demokratike ka akuzuar qeverinë për qasjen që ka pasur me institucionet arsimore, duke treguar se si me vendim qeverie Kopshtit Botanik, kaloi nga një pronë shtetërore në përdorim nga Universiteti i Tiranës në pronësi të Bashkisë së Tiranës./ABC News Albania

ishulli.jpg
ad min14:21 | 31/10/2019

Këshilli Europian ka kërkuar marrjen e menjëhershme të masave për situatën e emigrantëve në qendrat e pritjes në ishujt grekë. Sipas komisioneres europiane për të drejtat e njeriut, gjendja e njerëzve që jetojnë atje është shpërthyese dhe në kufijtë e katastrofës.

Situata e emigrantëve nën qendrat e pritjes në ishujt grekë është shpërthyese dhe në kufijtë e katastrofës. Deklarata u bë nga komisionerja për të drejtat e njeriut në Këshillin Europian, Dunja Mijatoviç. Ajo u shpreh se situata e emigrantëve dhe azilkërkuesve në ishujt grekë të Egjeut është përkeqësuar në mënyrë dramatike në 12 muajt e fundit.

Sipas saj është e domosdoshme që të merren masa të menjëhershme për t’u përballur me kushtet e dëshpëruara në të cilat jetojnë me mijëra qenie njerëzore. Mijatoviç foli për gazetarët, pas një vizite pesë ditore në këto qendre pritjeje. Në ishujt grekë, mes Gushtit dhe Shtatorit, kanë mbërritur 18 mijë emigrant, 8500 vetëm në Lesbo.

Ndërkohë në kampin Moria, në Ishullin e Egjeut veri-lindor, i cili ka një kapacitet prej 3 mijë personash, jetojnë 13 mijë refugjatë, 42 për qind e të cilëve janë minorenë të moshës nga 7 deri në 12 vjeç. Rreth një mijë fëmijë dhe adoleshentë janë të pashoqëruar nga të rriturit pasi kanë udhëtuar vetëm.

Refugjatët jetojnë në kushte çnjerëzore dhe të rrezikshme, me një dush të vetëm për 230 persona, një tualet çdo 100 njerëz, pa shërbime mjekësore, kontrolle apo vaksina.

Raporti më i fundit i bën një apel urgjent Bashkimit Europian për shpërndarjen e refugjatëve mes shteteve anëtare dhe lënien mënjanë të marrëveshje BE-Turqi të firmosur në vitin 2016, e cila konsiderohet e dështuar.

Një muaj më parë, përgjegjësi i qendrës së emigrantëve në Moria, Janis Balbakakis dha dorëheqjen. Ai deklaroi se largohej kryelartë por ishte shumë i lodhur. /ABC News Albania

hahn.jpg
ad min14:11 | 31/10/2019

Komisioneri evropian për zgjerimin Johanes Hahn, tha se është i bindur se rezultati zhgënjyes i Këshillit Europian, që i refuzoi Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut fillimin e negociatave të anëtarësimit në Bashkimin Europian, do të ndryshojë së shpejti.

“Rezultati zhgënjyes i Këshillit të kaluar Europian, që i refuzoi Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut fillimin e negociatave të anëtarësimit në Bashkimin Evropian shumë shpejt do të ndryshojë”, shkruan Hahn në Tëitter.

Komisioneri Hahn takoi në Bruksel së bashku me presidentin e Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker, presidentin serb, Aleksandër Vuçiç, i cili ritheksoi mbështetjen e tij për perspektivën europiane të Ballkanit Perëndimor./ABC News Albania

kronike-21-janari.jpg
ad min14:09 | 31/10/2019

Komisioni i Ligjeve nuk mori dot një vendim nëse 21 Janari do të kthehet në festë kombëtare. Data përputhet edhe me 4 viktimat e vitit 2011, por opozita kërkon të nderojë në këtë ditë Kongresin e Lushnjes. Bashkim Fino doli kundër socialistëve, duke kërkuar që të shtyhej votimi, derisa qeveria të sjellë faturën financiare të një feste të tillë.

21 janari, shumicës së shqiptarëve ju kujton 4 viktimat në bulevardin e kryeministrisë, teksa Edi Rama udhëhiqte një protestë kundër Ilir Metës në vitin 2011. Por, 22 deputetëve të opozitës, kjo datë ju kujton nisjen e punimeve të Kongresit të Lushnjës, në vitin 1920 dhe duan që 21 Janarin ta kthejnë në festë zyrtare.

Myslim Murrizi kërkon mbështetjen e Kuvendit për ta zyrtarizuar këtë festë në ligj. Socialistët, nuk përmendën si argument përplasjen e datave me protestën e tyre të dikurshme, por ngritën një barrierë tjetër.

Bashkim Fino, që është edhe deputet i Lushnjës, doli kundër kolegëve të tij socialistë. Komisioni i Ligjeve e shtyu vendimin, duke i kërkuar qeverisë një faturë financiare nëse shtohet kjo festë zyrtare, si dhe i kërkuan akademisë së shkencave informacion historik mbi rëndësinë e kësaj date./ABC News Albania

vasilika-1.jpg
ad min14:01 | 31/10/2019

Në Prokurorinë e Gjirokastrës ka mbërritur dosja për çështjen e nënës së Kostandinos Kacifasit, ekstremistit grek që u vra nga forcat Renea vitin e kaluar. Tashmë Prokuroria e Gjirokastrës ka afat deri në 15 ditë për të marrë në pyetje nënën e Kacifasit.

Në 1-vjetorin e vrasjes së të birit, nëna e Kacifas lëshoi thirrje anti-Shqiptare. Për këtë rast nisën hetimet edhe nga autoritetet shqiptare. Vasilia Kacifas është 67-vjeçare dhe banon në fshatin Bularat. Gjatë ceremonisë përkujtimore në 1-vjetorin e vdekjes së të birit ajo nuk i kursye fjalët e rënda ndaj Shqipërisë dhe shqiptarëve.

Duke folur në greqisht, në prani të shumë njerëzve, një numër i madh i ardhur nga Greqia pikërisht për këtë rast, ajo ka bërë thirrje për vrasje, dhunë e luftë.

“Tradhtarët. Përse i ndaluan njerëzit të vijnë? Se janë tradhtarë. Thyejuni turinjtë, vrajini, shfarosini. Janë tradhtarë. Nuk ka qeveri këtu. Vorio Epiri është tokë greke, ne jemi grekë. Do luftojmë dhe asgjë nuk do na ndalë. Jam krenare për ty biri im”, ka thënë ajo./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono