Austronatët vendosin rekord në hapësirë, por bëjnë një gabim

22:49 | 05/02/2018

Dy austronautë rusë kanë vendosur një rekord të ri botëror përsa i përket qëndrimit më të gjatë në hapësirë.

Austronautët qëndruan mbi tetë orë jashtë Stacionit Hapësinor Ndërkombëtar, por gjatë procesit, ata harruan që të vendosnin një antenë në pozicionin e duhur.

Astronautët Alexander Misurkin dhe Anton Shkaplerov dolën nga Stacioni për të zëvendësuar një kuti elektronike, që do të përmirësonte komunikimin me kontrollin e misionit rus.

Ata harxhuan 8 orë dhe 13 minuta duke zëvendësuar kutinë, duke kaluar kështu edhe rekordin e vjetër me vetëm 6 minuta.

Por pavarësisht se harxhuan aq shumë kohë në hapësirë, austronautët e vendosën antenën në pozicionin e gabuar, 180 gradë larg pozicionit që duhej të ishte. Pavarësisht kësaj, Nasa ka raportuar se antena është duke punuar rregullisht./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono