Austria zgjat dhe gjashtë muaj të tjerë kontrollet në kufij

17:56 | 11/10/2018

Komisioni Europian bëri të ditur se ka marrë një lajmërim nga Austria, sipas të cilit vendi do të mbajë ende në fuqi kontrollet e përkohshme në kufijtë e brendshëm me Slloveninë dhe Hungarinë. Ky vendim do të zgjasë dhe për gjashtë muaj të tjerë deri në maj të vitit 2019. Vendimi është i bazuar në marrëveshjen për Shengen-in. deklarata u bë për mediat nga Natasha Bertod, zëdhënëse e Komisionit të Bashkimit Europian për emigracionin. Brukseli nga ana e tij do të monitorojë deri në fund mënyrën se si do të zbatohen këto kontrolle./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono