Austri, vendi në zgjedhje të parakohshme

15:16 | 19/05/2019

Austria do të shkojë në zgjedhje të parakohshme. Presidenti i vendit ka pranuar kërkesën e kancelarit Sebastian Kurc pas publikimit të një video-skandali, ku zëvendësi i tij shfaqej i përfshirë në një aferë korrupsioni.

Presidenti i Austrisë, Aleksander Van der Belen vendosi të dielën mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme në shtator, me argumentin se dëshiron të rikthejë besimin tek qeveria pas një video-skandali. Ishte kancelari Sebastian Kurz që kërkoi mbajtjen e zgjedhjeve të reja ditën e shtunë, pasi zëvendësi i tij Hajnc Kristian Shtrahe dha dorëheqjen pasi shfaqej në video teksa diskutonte dhënien e tenderave qeveritarë me një investitor rus.

“Është me rëndësi që austriakëve t’u jepet shansi për një fillim të ri me qëllim rindërtimin e besimit tek qeveria”, deklaroi presidenti Van der Belen nga rezidenca e tij në Vjenë.

Sipas tij, ky fillim i ri duhet të ndodhë sa më shpejt të jetë e mundur dhe shtatori është muaji i duhur në bazë të Kushtetutës federale. Nga ana e tij, Shtrahe e cilësoi videon një karrem të përgatitur nga rivalët e tij për ta vrarë politikisht.

Në reagimin e tij ditën e shtunë, ai insistoi se nuk kishte kryer asnjë abuzim financiar dhe se i vetmi krim që ishte kryer ishte ai i filmimit ilegal të një takimi privat. Van der Belen dhe Kurz thanë në deklaratën e përbashkët për shtyp se stabiliteti i vendit do të jetë prioriteti i tyre në muajt e ardhshëm.

Për Kurc, zgjedhjet e parakohshme janë e vetmja mënyrë për zgjidhjen e krizës. “Ato janë një domosdoshmëri, jo një dëshirë”, tha kancelari. /ABC News Albania 24/7


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono