Austri, Sebastian Kurz drejt fitores më 29 shtator

22:20 | 25/09/201922:200

Lideri austriak Sebastian Kurc duket se ka në xhep fitoren në zgjedhjet e parakohshme të 29 shtatorit. Por pavarësisht suksesit të pritshëm, për të patur mazhorancën në Parlament kancelarit 33-vjeçar do t’i duhet të kërkojë aleanca me partitë e tjera. Këto të fundit nuk kanë ndërmend të aderojnë në një koalicion pa kushte.

Kancelari austriak Sebastian Kurc pritet të dalë fitues në zgjedhjet e parakohshme të ditës së diel, të shkaktuara pas publikimit të një video-skandali që çoi më herët gjatë vitit në rrëzimin e koalicionit të tij me ekstremistët e djathtë. Sipas mediave austriake, sondazhet e nxjerrin liderin 33-vjeçar favorit, por megjithatë atij do t’i duhet të bëjë aleancë me partitë e tjera për të siguruar një mazhorancë parlamentare. Gjasat janë që Partia Popullore e Kurc të lidhet me partinë e të Gjelbërve, por këta të fundit nuk do ta japin konsensusin e tyre pa u plotësuar më parë një sërë kushtesh. Subjekti politik në fjalë ka deklaruar se do të zhvillojë bisedime për koalicion me Kurc vetëm nëse ai i merr seriozisht propozimet e tyre për mbrojtjen e ambjentit. “Nuk pres që Kurc të jetë shumë fleksibël që në fillim”, ka thënë kreu i të Gjelbërve, Verner Kogler në lidhje me bisedimet paraprake. Por ai u shpreh besimplotë se me lëshimet e duhura një marrëveshje koalicioni është e mundur. Opsione të tjera të Kurc do të jenë një koalicion tjetër me ekstremin e djathtë, një lidhje me social-demokratët, ose me liberalet e Neos. Sidoqoftë, si më të akredituarit, të Gjelbërit pretendojnë në paketën e tyre për ambjentin dhënien fund të subvencioneve për karburantet tradicionale dhe që buxheti i planifikuar për to, deri në 4.7 miliardë euro, të shkojë për përmirësimin e transportit publik dhe burimet e energjisë së rinovueshme. /ABC News Albania 24/7

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono