Austri, partia e Kurz triumfon në zgjedhje
The leader of Austria's People's party (OeVP) Sebastian Kurz gives a speech on stage after the first exit polls during his party's electoral evening in Vienna, Austria, on September 29, 2019. - Austria's former Chancellor Sebastian Kurz's centre-right People's Party (OeVP) took 37 percent of the vote, despite a scandal which engulfed his previous far-right allies, projections showed on September 29, 2019. (Photo by GEORG HOCHMUTH / APA / AFP) / Austria OUT

08:10 | 30/09/201908:100

Me një fitore bindëse, Sebastian Kurz tashmë po studion aleancat e mundshme për të krijuar qeverinë e re. Austriakët i kanë dhënë sërish besimin pavarësisht skandalit që përfshiu ish aleatin e tij qeverisës të ekstremit të djathtë.

Partia popullore e Sebastian Kurz ka fituar zgjedhjet e përgjithshme në Austri. Dhe pse mungon ende rezultati I votave me korrespondencë, nuk pritet të ketë një surprizë. OVP ka marrë më shumë se 38% të votave, ndërkohë që e djathta e Strahe, ka marrë vetëm 17 për qind me një rënie prej 10 pikësh nga zgjedhjet e fundit.

Rënie kanë shënuar dhe socialdemokratët por që gjithsesi mbeten forca e dytë politike në vend me 21.5% të votave. Pas performancës jo pozitive të 2017-ës, rikthehen në parlament të gjelbërit me 12.4 për qind të votave, ndërsa liberalët e Neos kanë marrë 7.4%.

Sebastian Kurz nuk ka zhgënjyer parashikimet dhe sondazhet dhe pse u dëmtua nga skandali politik i njohur si Ibiza gate mbetet lideri i vërtetë i këtyre zgjedhjeve. Me mijëra mbështetës të partisë festuan rizgjedhjen e politikanit konservator në selinë qendrore në Vjenë.

Lideri i të gjelbërve Verner Kogler është fituesi i dytë i zgjedhjeve. Pasi humbi përfaqësimin në parlament në zgjedhjet e fundit këtë herë partia mori 14 për qind të votave. Nëse rezultati do të konfirmohej, partia popullore e Kurz mund të drejtohet te të gjelbërit për të gjetur një marrëveshje për bashkëqeverisje. Pas numërimit të votave me korrespondencë do të jetë i mundur dhe rezultati përfundimtar.

Kurz tashmë po studion aleancat e mundshme, me daljen nga skena të aleatit të qeverisë, i përfshirë në stuhinë e financimeve të paligjshme, mbi të cilat po heton prokuroria.

Lideri i popullorëve austriakë ka dy opsione në tryezë: një koalicion të gjerë qeverisës me socialdemokrattë, ose një mazhorancë me të gjelbërit, që do të ishte një risi absolute në nivel kombëtar.

/ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono