Australia kërcënohet nga zjarret, shpallet gjendja e jashtëzakoshme

13:25 | 11/11/201913:250

Dy shtete austriliane, Uellsi i Ri Jugor dhe Kuinslland, kanë shpallur gjendje të jashtëzakonshme pasi vendi mund të përballet me një katastrofë të vërtetë zjarresh. Temperaturat e larta dhe erërat e forta po përhapin flakët në mënyrë të rrezikshme, dhe u kanë marrë jetën 3 personave. Zyrtarët kanë thënë se moti do të përkeqësohet të martën rreth Sidnejt.

Aktualisht, më shumë se 120 zjarre janë aktive në Uesllin i Ri Jugor dhe Kuinslland. Në Uellsin e Ri Jugor zjarret kanë djegur, 970,000 hektarë tokë dhe kanë shkatërruar 150 shtëpi.

Sipas shkencëtarëve ndryshimet klimatike vetëm sa do e përkeqësojnë bilancin e fatkeqësive natyrore dhe zjarreve fushore në Australi. Qytetarëve u është bërë thirrje që të largohen nga banesat pasi kushtet atmosferike do të rëndohen edhe më shumë.

“Dimë që moti nesër do të jetë në nivele edhe më katastrofike se në ditët e kaluara. Të gjithë duhet të jemi në gatishmëri dhe t’i bindemi zjarrfikësve për të mbrojtur jetët dhe pronat tona,” deklaroi shefja e ekzekutivit e Nju-Sauth-Uellsit.

Mbi 1,000 zjarrfikës vullnetarë po luftojnë me flakët që nga lindje-perëndimi deri në jug të vendit./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono