Atletja refugjate shkëlqen për Holandën

18:15 | 13/07/201918:150

Atletja Sifan Hasan vendos një rekord të ri botëror në garën e miljes, në garën e zhvilluar në Montekarlo. Refugjatja nga Etiopia po shkëlqen me fanellën e Holandës. Ajo sot është 26 vjeç, në kulmin e formës.

Nuk ka qenë gjithnjë kaq bukur për Sifan Hasanin, atleten që përfaqëson Holandën dhe që theu rekordin e miljes ditën e djeshme në mitingun e Ligës së Diamantit në Montekarlo.

Lindur në Etiopi në 1993, ajo e braktisi atdheun si refugjate në 2008-ën, si 15-vjeçare, kuptohet në kërkim të një jete më të mirë.

Iu deshën 5 vjet për të marrë nënshtetësinë holandeze, diçka që iu lehtësua ndoshta edhe nga fakti se ajo ishte atlete e nivelit të lartë.

Që nga ajo kohë, ka fituar 13 medalje ndërkombëtare për Holandën, nga të cilat 7 të arta, 3 të argjendta e 3 bronzi.

Në Montekarlo, Sifan Hasani vendosi rekordin e ri botëror në milje (afërsisht 1 600 metra) me kohën 4’12”33, duke thyer rekordin e famshëm të ruses Svetlana Masterkova, kampione olimpike në vitin 1996 me 4’12”56.

Fillimi I garës nga ana e saj nuk ishte edhe aq i shpejtë, dhe Sifani nuk besoi se mund ta thyente rekordin, por në gjysmën e dytë ishte me më shumë ritëm.

Ajo krijoi pak nga pak diferencë nga rivalja Gudaf Cegai, duke u shkëputur e duke luftuar më pas me veten dhe me rekordin.

Prej vitesh askush nuk I ishte afruar kohës së Masterkovës, por tashmë gjithçka ndryshoi.

Vajza me origjinë nga Etiopia ka thyer edhe rekordin evropian të 3 000 metrave si dhe rekordin evropian të gjysmë maratonës./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono