Atletiko dominon Juventusin në Champions

14:05 | 21/02/2019

Atletiko i afrohet shumë kualifikimit për në çerekfinale të Championsit, por Juventusi nuk dorëzohet. Italianët kanë besim edhe pas humbjes në Madrid.

Pritej një barazpeshë, por kjo nuk u duk. Jo sepse Atletico e dominoi Juventusin në Madrid, por sepse e mundi, madje e bëri pastër. Me vetëm 37 për qind të mbajtjes së topit, të besuarit e trajnerit “të çmendur” Diego Pablo Simeone, ia dolën në duelin e parë të Championsit, duke kapërcyer edhe vendimet e VAR-it, që i patën kundër.

Diego Kostës iu dha një penallti nga arbitri, por iu hoq nga teknologjia, ndërsa Alvaro Morata shënoi dhe goli sërish u anulua, por madrilenët nuk u dorëzuan. Hoze Himenez në 78’ dhe Diego Godin në 83’ ishin autorët e golave të një fitoreje të rëndësishme, edhe pse ende jo kualifikuese.

Italianët luajtën mirë në pjesën e parë, duke e qarkulluar shumë më tepër topin e duke rrezikuar më shumë portën vendase, veçse nuk mundën të shënonin. Pas pushimit, gjithçka ndryshoi dhe Atletiko u tregua më e vendosur, me një mbrojtje të fortë dhe saktësi në goditjet standarde. Kampionët e Italisë duhet të bëjnë një mrekulli në ndeshjen e dytë në Torino, për t’u kualifikuar për në çerekfinale

“Është një rezultat shumë i mirë, por nuk mendoj se ka përfunduar gjithçka, – theksoi trajneri i saj, Simeone, – besoj se do të vuajmë në Torino, nuk shoh mënyrë tjetër për t’ia dalë. Jam i lumtur për djemtë e mi, që janë një skuadër e vërtetë”.

“Nuk mund të luanim më keq se kaq, por mbetem me besim se mund t’ia dalim, – ishin fjalët e trajnerit juventin, Alegri, – pas një pjese te parë të mirë, ishim keq në të dytën. Pësuam dy gola në goditje standarde, që janë pika e fortë e Atletikos. Duhet të luajmë shumë më mirë në kthim”.

Në Spanjë pati lavde për Atletikon, ndërsa në Itali kritika për Juven.

“Marka”: Çfarë krenarie! Një Atletiko superiore kullufit Juven! Paraqet kandidaturën për Championsin me një ndeshje të paharrueshme!

“AS”: Atleti! Atletiko më e mirë e vitit vë me shpatulla pas murit, Kristianon!

“La Gazeta delo Sport”: Juventus, ringrihu! Natë makthi me Atletikon, 0-2! Alegri: Kam besim, më keq se kaq nuk mund të shkonte!

“Il Korriere delo Sport” bën lojë fjalësh me nofkën e trajnerit të Atletikos, Simeone, duke titulluar: Çolaso! Në spanjisht Çolo do të thotë i çmendur! Simeone rrëzon Juven, tani është shumë e vështirë!

E rëndë ishte humbja sidomos për ambiciozin Kristiano Ronaldo, që nuk mundi të largohej nga stadiumi pa bërë shenja dhe pa thënë se “unë kam fituar 5 Champions, ndërsa Atletiko asnjë”.

Tifozët spanjollë iu përgjigjën duke thënë se skuadra e tyre do ta largojë portugezin dhe Juventusin e tij nga Championsi, me një manita, pra me pesë gola./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono