Athina: Greqia dhe Maqedonia e Veriut në një epokë miqësie e bashkëpunimi

15:41 | 13/02/201915:410

Athina zyrtare deklaroi se tashmë Greqia dhe Maedonia e kanë tejkaluar fazën e përplasjeve dhe konflikteve duke hyrë në një epokë të re miqësie dhe bashkëpunimi mes dy popujve.

Athina zyrtare deklaron se tashmë Greqia dhe Maqedonia e Veriut kanë kaluar në një epokë miqësie dhe bashkëpunimi.

Deklarata është bërë nga ministri alternat i punëve të jashtme, Jorgos Katrougalos, gjatë një interviste për radion shtetërore, ERA.

Sipas tij, “tashmë nuk ekziston më ajo që helmonte marrëdhëniet midis të dy popujve”.

Katrougalos ka thënë gjithashtu që vendi i tij e ruan të drejtën e vendosjes së vetos në rrugëtimin e Maqedonisë së veriut për anëtarësimi në BE, në rast se, siç tha, vendi fqinj nuk respekton detyrimet e Marrëveshjes së Prespës.

“Mirëpo, nuk ka për të ndodhur. Gjendemi në një periudhë të normalizimit të marrëdhënieve dhe jo të ashpërsimit të mosmarrëveshjeve”, shtoi Katrougalos.

Ministri alternat grek, la të kuptohet se është duke u punuar për një vizitë zyrtare të kryeministrit maqedonas në Athinë.

“Tash e tutje do të diskutohen shkëmbime të ndryshme në të gjitha nivelet, pikërisht ngase duam të promovojmë bashkëpunimin, sidomos në fushën ekonomike, në dobi të të dy vendeve”, tha Katrougalos.

Deklaratat e kryediplomatit grek u bënë ndërsa kanë filluar ndryshimet e tabelave qeveritare e shtetërore në Maqedoninë e Veriut.

Që nga dje ky është një nga lajmet kryesore në mediat e rëndësishme greke. /abcnews.al

 


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono