Assange, vendimi për ekstradimin në 2020

23:10 | 14/06/201923:100

Vendimi për ekstradimin në Shtetet e Bashkuara të themeluesit të Wikiliks Julian Asangge do të merret vitin e ardhshëm. Një gjykatë në Londër ka vendosur që procesi gjyqësor të nisë në shkurt të 2020-s dhe do të zgjasë 5 seanca.

Një gjykatë në Londër vendosi të premten se procesi për esktradimin në Shtetet e Bashkuara të themeluesit të Uikiliks, Xhulian Asanzh do të nisë vitin e ardhshëm. Gjyqtarja Ema Arbuthnot vendosi që procesi të mbahet më 25 shkurt dhe do të zgjasë 5 ditë, me seanca të plota.

u hap pasi ministri i Brendshëm britanik, Sajid Xhavit pranoi kërkesën e Shteteve të Bashkuara për ekstradimin e Asanzh, duke i hapur kështu rrugë nisjes së procesit. Ekipi ligjor që përfaqëson Xhulian Asanzh e quajti këtë lëvizje një “sulm agresiv ndaj të drejtave të gazetarisë”.

Ndërsa vetë Asanzh, përmes një video-konference iu përgjigj me ironi gjyqtares duke i thënë se në lojë janë 175 vjet të jetës së tij, që është dhe numri i viteve të burgut që ai rrezikon nëse deportohet në Amerikë, ku akuzohet për spiunazh. Asanzh mbrojti sërish faqen e tij të internetit nga akuzat për hakerim, duke thënë se Uikiliks është vetëm një faqe që publikon të dhëna.

Mark Samers, përfaqësues i Asanzh, i tha gjykatës se ekstradimi përmban një seri çështjesh të thella që duhen shqyrtuar. Por përfaqësuesi i Shteteve të Bashkuara, Ben Brendon tha se çështja lidhet me një nga rrjedhjet më të mëdha të informacioneve të klasifikuara në historinë e Shteteve të Bashkuara.

Dokumentet e publikuara kishin të bënin me sekrete të luftës në Irak e Afganistan, si dhe të shërbimeve inteligjente amerikane./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono