Assange e përdori ambasadën e Ekuadorit për spiunazh

15:31 | 15/04/2019

Julian Assange e përdori statusin e azilantit në ambasadën e Ekuadorit për të kryer aktivitete spiunazhi. Kjo, sipas presidentit të vendit amerikano-jugor ka qenë dhe arsyeja përse themeluesi i Wikileaks u dorëzua tek autoritetet britanike.

Themeluesi i Wikileaks, Julian Asange e përdori ambasadën e Ekuadorit në Londër për aktivitete spiunazhi. Kështu ka deklaruar presidenti i vendit latin, Lenin Moreno, sipas të cilit edhe heqja e statusit të azilantit erdhi pikërisht për shkak të aktiviteteve ilegale të bëra nga 57-vjeçari.

Duke folur për të përditshmen “The Guardian”, Moreno bëri me dije se qeveria e mëparshme e Ekuadorit kishte ngritur brenda ambasadës struktura për t’u ndërlidhur me shtete të tjera dhe kjo sipas tij u keqpërdor nga Asange.

Presidenti ekuadorian tha gjithashtu se, vendi i tij nuk mund të lejonte një aktivitet të tillë pasi është një vend sovran që nuk ndërhyn në çështjet e shteteve të tjera.

“Nuk mund të lejojmë që shtëpia jonë, një shtëpi që hapi dyert, të kthehet në qendër spiunazhi”, deklaroi Moreno.

Presidenti i Ekuadorit citoi si shkak për heqjen e statusit të azilkërkuesit edhe gjendjen e rëndë higjenike në të cilën Assange jetonte brenda ambasadës. Por avokatja e themeluesit të Wikileaks, Jennifer Robinson i kontestoi deklaratat e Moreno duke i cilësuar ato si shpifje dashakeqe.

“Ekuadori ka sajuar disa shpifje dashakeqe në ditët e fundit për të justifikuar aktin e paligjshëm të lejimit të hyrjes së policisë britanike brenda në ambasadë”, deklaroi Robinson.

Avokatja shtoi se shqetësimet e Assange për ekstradimin në Shtetet e Bashkuara rezultuan të sakta, pas akuzave të ngritura për komplot me qëllim hakerimin e një kompjuteri të Pentagonit ku mbaheshin informacione të klasifikuara./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono