Asambleja e Akademisë së Shkencave “injoron” vendimin e Metës

20:13 | 18/10/201920:130

Asambleja e Akademisë së Shkencave nuk pranon mosdekretimin e Skënder Gjinushit nga Presidenti Ilir Meta. Me votën e sotme, 43 akademikë i japin të drejtën Gjinushit që të ushtrojë detyrën si kryetar i këtij institucioni.

Por, akademiku Artan Fuga e cilëson vendimin e Asamblesë antikushtetues, duke paralajmëruar dërgimin e çështjes në Gjykatën Kushtetuese.

Presidenti Ilir Meta nuk e dekretoi Skënder Gjinushin në krye të Akademisë së Shkencave. Asambleja anashkalon institucionin e Presidentit, 5 muaj pas zgjedhjeve  43 akademikët bazuar në ligjin e ri i japin të drejtën për të ushtruar detyrën Skënder Gjinushit, mosdekretimin nga Presidenti i Republikës e cilësoi politik.

Akademiku Artan Fuga vendimin e asamblesë e cilëson antikushtetues, pasi Gjinushi u zgjodh me ligjin e vjetër dhe u miratua me ligjin e ri e cila i dobëson fuqinë Presidentit.

Fuga thotë se odiseja e Akademisë vazhdon në Gjykatë Kushtetuese. Artan Fuga si zgjidhje sheh mbajtjen e zgjedhjeve të reja  me ligjin e ri edhe pse e ka kundërshtuar. Në mbledhjen e asamblesë u hapen edhe vendet e reja për kandidim për anëtarë të Asamblesë me titull Akademik dhe akademik i asociuar./ABC News Albania

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono