Artur Metani zgjidhet Inspektor i Lartë i Drejtësisë

18:19 | 20/01/202018:190

Kuvendi sot ka zgjedhur dhe kreun e Inspektoratit të Lartë të Drejtësisë, Artur Metanin, i cili mori 98 vota pro. Pas zgjedhjees Metani ka bërë dhe betimin, dhe nga sot është kryetar i ILD.

Artur Metani ka mbajtur postin e Avokatit të Shtetit dhe maxhoranca aktuale në bashkëpunim me deputetët e opozitës së re i ka besuar postin e Inspektorit të Lartë të Drejtësisë.

Artur Metani është vëllai i deputetes së Partisë Socialiste, Eglanina Gjermani.

Kjo e fundit para nisjes së votimit ka deklaruar se është në konflikt Interesi dhe për rrjedhojë ka kërkuar që të përjashtohet nga votimi.

Ndërkohë kandidatura tjetër e votuar më shumë për kreun e ILD ishte dhe prokurori Sokol Stojani, i cili ka marrë 16 pro, 19 kundër, 68 kundër.

/abcnews.al.


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono