Artistja italiane, ekspozitë në muzeun “Marubi”

15:08 | 11/03/2018

Një ekspozitë e rrallë fotografike është hapur në muzeun “Marubi” në Shkodër. Ajo vjen nga artistja e artit pamor, Moira Ricci, nën kujdesin e kuratorit Lekë Gjeloshi. Ajo është kudo në gjitha fotografitë familjare që nisin në vitin 1953 dhe përfundojnë në vitin 2004, lindja e nënës dhe vdekja e saj.

Artisja italiane e artit pamor, Moira Ricci, me një ekspozitë të fotografisë, krejtësisht të pazakontë për artëdashësit në Muzeun Kombëtar të Fotografisë “Marubi”.

Kuratori i ekspozitës, Lekë Gjeloshi sqaron se “Lookaftering” është një marrëdhënie e çuditshme mes shikimit të kohës.

Moira Ricci ka punuar për rreth 12 vite n realizimin e kësaj ekspozite të veçantë dhe të çuditshme, ku ajo vendoset në çdo fotografi dhe shikimi i saj drejtohet nga nëna.

Shikimet mes saj dhe nënës përfundojnë me një videoprojeksion, ku të gjitha videot janë bërë nga e ëma.

Moira Ricci me këtë ekspozitë nuk synon të ndreqë të kaluarën, por thjesht dëshiron të jetë prezente, në atë kohë, kur ajo nuk ishte.
Ekspozita ” Lookaftering” e artistes italiane, Moira Ricci, do rrijë e hapur në Muzeun Kombëtar të Fotografisë ” Marubi” deri në muajin Qershor./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono