Artisti i Popullit Robert Ndrenika mbush 76 vjeç

15:56 | 10/01/2018

“Artistin e Popullit” dhe Nderi i kombit, Robert Ndrenika, feston sot 76  vjetorin e lindjes. Urime per Mjeshtrin e skenës dhe ekranit Robert Ndrenika, kanë qenë të shumta  në  rrjetet sociale dhe  mediat e shkruara i kanë dedikuar një vend të veçantë.  Teatri Kombëtar e ka uruar në facebook: Gëzuar ditëlindjen mjeshtër!

Ju falenderojmë për kontributin tuaj të jashtëzakonshëm në teatër dhe kinematografi.

Ndrenika është interpretues i më shumë se 35 filmave, midis te cilëve mund të përmendim “Horizonte te hapura”, “I teti në bronz”, “Kapedani”, “Shtigje lufte”, “Në shtëpinë tonë”, “Koncert ne vitin 1936.

Në vitin 1979 i është akorduar titulli “Artist i Merituar” dhe ne vitin 1988 titulli “Artist i Popullit”. Është nderuar me Kupën për Aktorin më të Mirë në Festivalin Kombëtar të Teatrit, më 1994, për rolin e Di Spetes në shfaqjen “Magjia e Madhe”, te De Filipos dhe ne Festivalin e Filmit te vitit 1979, për rolin e Prefektit në filmin “Koncert në vitin 1936”./abcnews.al

 

Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono