Arti i protestës vjen në Tiranë me ekspozitën “Komuna e Parisit”

17:59 | 10/10/201917:590

Arti i protestës vjen në Tiranë nga dy artistë të huaj me ekspozitën “Komuna e Parisit”. Kuratorja Adela Demetja thotë se artistët shqiptarë, që protestojnë me forcën krijuese janë të pakët në vendin tonë. 

Arti përveç bukuris estetike, që në gjenezë ka edhe revoltën social politike. Artistja gjermane Rena Rädle dhe serbi Vladan Jeremic janë dy artistë të angazhuar, ku shqetësimet social- politike i sjellin me mjetet e protestës, pankarta, apo flamuj në Tiranë.

Kuratorja Adela Demetja, pranon se ky art është sporadik në skenën shqiptare dhe synimi i Tirana Art Lab është që ta sjell këtë zë. Në këtë ekspozitë performative është marrë si pikënisje Komunën e Parisit, që daton në vitin 1871, ku për herë të parë klasa punëtore e Parisit u bashkua edhe mori pushtetin. Këto punë kanë mesazhe të qarta sociale, e ku objektet janë përdorur në protesta konkrete.

Gjuha e përdorur në këtë art është simbolike.

Por nuk mungon edhe ironia e përdorur për komunitetin e artistëve, të cilët përdoren nga politika, thekson kuratorja.

Punët përveç ekspozimit në galeri mund të përdoren nga grupe të ndryshme protestuesish. /ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono