Arti i picave napoletane shpallet trashëgimi kulturore e UNESCO-s

15:13 | 07/12/2017

Arti i përgatitjes së picave napoleatane shpallet pasuri kulturore botërore e UNESKO-s. Konfirmimi vjen nga autoritetet e Romës. Zyrtarët, theksojnë se biznesi i picerisë gjeneron një shumë të ardhurash prej 12 miliardë eurosh në Itali. Të punësuarit në këtë sektor janë 100 mijë me kohtë të plotë dhe 50 mijë me kohët të pjeshme në fundjave.

Çdo ditë vetëm në Itali, sipas zyrtarëve italianë përgatiten rreth 5 milionë pica nga 63 mijë piceri, lokale dhe transporti në shtëpi. Gjatë gjithë vitit konsumohen për përgatitjen e picave rreth 200 milione kile miell, 225 milionë kile mocarela, 30 milione litra vaj ulliri dhe 260 milion salcë domate.

Unesko, deklaroi se i gjithë procesi i prodhimit të picës, brumi, veprimet, këngët përbëjnë një pasuri kulturore. Picajoli dhe mysafiri janë pjesë e një riti social gjatë përgatitjes së picës. Kjo sjellë një atmosferë miqësore dhe shkëmbime kulturore të dyanëshme. Në Napoli lagjet e varfëra e kanë të rrënjosur thellë traditën kulinare në jetën e tyre të përditshme./abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono