Arta Vorpsi sfidon Metën: Betohet tek noterja si anëtare e Gjykatës Kushtetuese

10:30 | 14/11/201910:300

Arta Vorpsi është betuar përpara noteres si anëtare e Gjykatës Kushtetuese. Ndërkohë për këtë betim, Vorpsi ka njoftuar KED, Parlamentin dhe Presidentin Ilir Meta.

Veprimi i Vorpsit vjen pas dekretit të djeshëm të Metës, për emërimin e Marsida Xhaferllarit si anëtare të Gjykatës Kushtetuese.

ABC News ka mësuar nga burime qeveritare, se procedura është rakorduar me partnerët ndërkombëtarë dhe në mbështetje të një rekomandimi të Komisionit të Venecias, ku i cilëson betimet si akte të thjeshta ceremoniale.

Sipas nenit 129 i Kushtetutës së Republikës së Shqipërisë, një anëtar i gjykatës Kushtetuese mandatohet në këtë funksion, duke u betuar përpara Presidentit të Republikës./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono