Arta Marku refuzon Gashin, nuk vjen në gjyq

18:56 | 13/02/2018

Prokurorja e Përgjithshme e Përkohshme, Arta Marku, nuk pranoi të paraqitet personalisht në përballjen gjyësore mes saj dhe Rovena Gashit në Gjykatën Administrative. Pas kësaj, kërkesa e Gashit u refuzua edhe nga gjykata. Ndërsa avokati i ish-drejtoreshës së Marrëdhënieve me Jashtë në Prokurorinë e Përgjithshme bëri një sfidë publike për Prokurorinë e Përgjithshme.

Çlirim Gjata: “Prandaj unë e kërkova. Se e ka ligji në bazë të kërkesave ligjore, qoftë ligji për gjykimet administrative, qoftë kodi i procedurës civile, që kur ka paqartësi thirret vetë Prokuroja e Përgjithshme, personalisht të vijë t’i sqarojë gjërat”.

Kjo kërkesë e bërë nga avokati i Rovena Gashit në seancën e 31 Janarit 2018 u kundërshtua nga Prokurorja e Përgjithshme e Përkohshme, Arta Marku. Përmes përfaqësueses së saj në gjykatën Administrative, Pranvera Gruda, Marku shprehu mungesën e vullnetit për t’u paraqitur në gjyq.

Juristja e Prokurorisë e cilësoi kërkesën të pabazuar në ligj, pretendim që u miratua në vijim edhe nga gjykata.

Pas këtij vendimi kryesuesi i seancës deklaroi të mbyllur fazën përgatitore dhe caktoi datën 27 Shkurt për seancën e shqyrtimit në themel të padisë.

Çlirim Gjata: “E çuditshme është se nuk e di se ku po shkon prokuroria. Kur vetë një prokurore ka frikë nga salla e gjyqit. Mendoj se ky është një intimidim i keq për të gjithë prokurorët”.

Duke rikujtuar se Rovena Gashi u lirua pasi dërgoi në Komisionin Qëndror të Zgjedhjeve emrat e dy deputetëve që prekeshin nga dekriminalizimi, Gjata bëri një sfidë publike për Prokurorinë e Përgjithshme.

Çlirim Gjata: “Fakti që u ndërrua Drejtorja e Marrëdhënieve me Jashtë nuk është kot.m Nuk ka qenë thjesht një lajthitje ligjore. Ajo ka një qëllim. Unë e thashë. Jam gati të djeg licensën time nëqoftëse drejtoria e re e Marrëdhënieve me Jashtë në Prokurorinë e Përgjithshme do dërgojë qëoftë edhe një emër të nëpunësi të kriminalizuar sot e tutje”.

Urdhri administrativ për lirimin nga pozicioni drejtues i Rovena Gashit u firmos nga kryeprokurorja Marku në 29 Dhjetor 2017./abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono