Arta Marku nga Shkodra: Politika ka ndërhyrë në punët tona

11:40 | 13/03/2019

Kryeprokurorja Arta Marku është solidarizuar me prokurorët duke u afruar atyre mbështetjen institucionale dhe personale për t’u mbrojtur nga ndërhyrjet e politikës. Marku i bëri deklaratat nga Shkodra gjatë analizës vjetore të prokurorisë.

Nga Shkodra, kryeprokurorja Arta Marku tha se politika ka ndërhyrë në punën e prokurorëve, duke e gjykuar atë sipas interesave të saj. Ajo tha se të njëjtën gjë ka bërë dhe media dhe opinioni publik.

Viti që shkoi nuk ka qenë jo i lehtë, pasi për shumë prej jush ka filluar procesi i Vettingut. Shpesh herë jeni ndjerë të pasigurt dhe kjo ka ndikuar në punën tuaj dhe keni qenë të pamotivuar. Përveç kësaj, në qendër të çdo konflikti apo debati politik u është referuar ju.  Politika i ka dhënë vetes të drejtë që të gjykojë çdo çështje që mund të ketë prekur interesat e saj, pa patur dëshirë dhe vullnet për të pritur, për të lejuar prokurorët të bëjnë punën e tyre. Duke marrë shkas nga përfolja që politika i ka bërë prokurorisë, të njëjtën gjë ka bërë edhe opinionin publik edhe media”, është shprehur ajo.

Më tej, Marku u kërkoi prokurorëve ta ushtrojnë funksionin e tyre të pa ndikuar, duke i garantuar se do të kenë mbështetjen e saj institucionale dhe personale.

“Pavarësi do të thotë ushtrimi i funksionit të pavarur nga çdo ndërhyrje e brendshme apo e jashtme. Keni mundësinë që të pandikuar nga askush të jepni më të mirën në çdo vendimmarrje.Do të kërkoja prej jush që të mos e shikoni procesin e Vettingut si një ndëshkim, por si një mundësi për rikthimin e dinjiteti. Vazhdoni të punoni dhe keni gjithë mbështetjen time institucionale dhe personale”, tha Marku.

Këto deklarata kryeprokurorja Arta Marku i bëri në analizën vjetore me prokurorinë e Shkodrës, gjatë së cilës u fol për arritjet dhe detyrat e organit të akuzës./abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono