Arta Dollani: 190 monumente kulture të rrezikuara për shkaqe natyrore

19:19 | 09/02/2018

190 monumente kulture, sipas drejtores se Institutit të Monumenteve, Arta Dollani, rezultojnë të rrezikuara për shkaqe natyrore. Në këtë listë trashëgimish përfshihen objekte antiko-mesjetare si ura, kisha, xhami dhe shtëpi banimi.

Drejtorja e Institutit të Monumenteve të Kulturës, Arta Dollani, thotë se në territorin e Shqipërisë, 190 objekte të trashëgimisë kulturore, ura, kasha, xhami apo banesa rezultojnë në listën e rrezikuar nga fatkeqësitë natyrore.

Reshjet e shumta të shiut zhdukën dy ura mbi 300 vjeçare te Ursevës në zonën e Gjirokastrës, si dhe atë të Orgocës në Kolonjë.

Dollani thotë se këto dy ura do të rindërtohen./abcnews.al

 


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono