Arta Dade: Liderët e Ballkanit lujanë me kartën e nacionalizmit

21:16 | 06/02/2019

Në “Byro Politike” ish-ministria e Jashteme Arta Dade është shprehur se Ballkani është në rrugë të mbarë drejt BE-së.  Duke folur për ngërçin e dialogut mes Serbisë dhe Kosovës, ajo është ndalur tek ideja e korigjimit të kufijve. Sipas saj kjo ide duhet të jetë transparente.

“Tani Ballkani nuk është ai që ka qenë para 20 vitesh. Bashkëpunimi rajonal ka ardhur si pasojë e një sërë nismash që kanë pasur synim afrimin e popujve të Ballkanit. Në Ballkan kemi ende një kategori liderësh që kërkojnë ta mbajnë ende kokën pas. Ata i kthehen kartës së nacionalizmit e cila është e rrezikshme në rajonin tonë.  Po të mos ishin faktorët e rëndësishëm ndërkombëtarë veçanërisht SHBA rajoni nuk do të ishte kurrë ky që është sot. Ne nuk duhet të dëgjojmë vetëm SHBA por edhe BE. Duhet marrë mendimi i të gjithë atyre që e kanë ndjekur në mënyrë të përgjithshme çështjet në Ballkan. Ndryshimi i kufijve ose sikundër e quajnë korigjimi i kufijve është një çështje e cila duhet të bëht me transparencë për sa kohë që nuk cënohet stabiliteti dhe ekzistenca. Ballkani është në rrugën e mbarë drejt BE”, tha Dade./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono