Arrestohet Presidentja e Kompanisë Huawei

12:51 | 06/12/2018

Arrestimi i drejtoreshës së Financave të Kompanisë Huawei ka vendosur përsëri në krizë marrëdhëniet SHBA-Kinë. Ajo u arrestua pasi akuzohej nga Uashingtoni për shkelje të sanksioneve të vendosura ndaj Iranit. Pekini kërkon lirimin e menjëhershëm të saj.

Nëse kishte nevojë për një provë që armëpushimi mes Donald Trump dhe Xi Jinping i arritur në G20 e Buenos Aires ishte paqëndrueshme dhe e rastësishme, ja tek është. Arrestimi i drejtoreshës së financave të Huaëei në Kanada, Meng Wanzhou (që është dhe e bija e themeluesit të kompanisë) është një gotisje e rëndë për mardhëniet bilateral. Mandati i arrestimit dhe kërkesa për ekstradim i lëshuar nga SHBA është një sfidë për kolosin e telekomit kinez që është i lidhur ngushtë me regjimin e Pekinit, një kompani që mëshiron vullnetin kinez të supremacisë në teknologjitë e avancuara.

Ajo që e ndez më shumë këtë hiustori, është akuza: shkelje e sanksioneve kundër Iranit. Çfarë sanksionesh? Duket se nuk bëhet fjalë për sanksionet e fundit, ato janë rifutur nga Administrata Trump pas denoncimit të marrëveshjes bërthamore. Ky pakt bërthamor mbetet i vlefshëm për të gjitha kombet e tjera nënshkruese, nga Kina në Rusi deri në Bashkimin Evropian. Por Huawei dyshohet se anashkaloi sanksionet që nga viti 2016, pra në kohën e Obamës, dhe në këtë rast shkelja do t’i referohej një regjimi embargo të njohur nga bashkësia ndërkombëtare.

Sëfundmi Uashingtoni lëshoi një apel për të gjithë aleatët: mos blini produkte nga Huaëei pasi kompania është në urdhërat e qeverisë së Pekinit dhe teknologjitë e saj mund të shndërrohen në instrumenta spiunazhi, ose sabotazhi në një luftë kibernetike. Gjithashtu në të gjithë SHBA-të u ndalua blerja e pajisjeve Huawei. Një vëmendje e veçantë iu drejtuar Italisë, GJermanisë dhe Japonisë, pasi në këto 3 vende ekzistojnë shumë pajisje Huaëei, që janë në mënyrë shumë të rrezikshme shumë afër bazave ushtarake amerikane apo të NATO-s.

Ndërkohë, Kina ka kërkuar lirimin e drejtoreshës duke theksuar se Meng nuk ka shkelur asnjë ligj të SHBA-ve apo Kanadasë. Madje ky arrestim konsiderohet shkelje e rëndë e të drejtave të njeriut. Ndërsa vetë kompania e teknologjisë thotë se ka respektuar të gjitha ligjet amerikane dhe rregullat e eksportit të vendosura nga OKB, BE dhe SHBA. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono