Arrestohet personi që u përpoq të sulmonte Ministrin e Jashtëm të Finlandës

14:26 | 25/03/201914:260

Policia Finlandeze ka arrestuar një person, i cili u përpoq të sulmonte Ministrin e Jashtëm të Finlandës i cili po merrte pjesë në një takim elektoral, në kuadër të zgjedhjeve të përgjithshme të muajit Prill.

Një person u përpoq të sulmonte ministrin e jashtëm finlandez, Timo Soini, gjatë një takimi elektoral në Vanta, në prag të zgjedhjeve të përgjithshme të 14 prillit. Lajmi është konfirmuar nga mediat vendase.

Një fotografi e publikuar nga agjencia finlandeze e lajmeve “Lehtikuva”, tregon një person të shtrirë në tokë të bllokuar nga dy agjentë policie. Vetë ministri ka qetësuar opinionin publik me anë të një mesazhi në Twitter, duke thënë se situata ishte nën kontroll. Ai falënderoi dhe forcat e rendit për punën e tyre.

Dëshmitarë okularë konfirmuan se, personi  u përpoq të sulmonte ministrin teksa ai ndodhej në një treg 30 kilometra në veri të Helsinkit. Në fotografi duket se, agresori ka veshur një xhaketë të “Ushtarëve të Odinit” një grup vetëmbrojtës i krijuar në vitin 2015 për të mbrojtur komunitetin që cilësohet si islamik të paftuar në vend.

Timo Soini është anëtar i partisë euroskeptike “E ardhmja Blu”, anëtare e koalicionit qeverisës. Themeluesi i partisë “Finlandezë të Vërtetë” e la partinë në vitin 2017, pasi kryetar i saj u zgjodh një lider që më pas u dënua për deklaratat e tij raciste.

Soini, në qendër të vëmendjes që nga vjeshta e një viti më parë, pasi mori pjesë në një manifestim kundër abortit, nuk merr pjesë në këto zgjedhje./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono