Arrestohet në Shqipëri, ish-luftëtari rus i ISIS

09:00 | 12/07/201909:000

Një 34-vjeçar rus i shpallur në kërkim nga Interopol Moska është arrestuar në Shqipëri, me qellim ekstradimin drejt Rusisë.

I shumëkërkuari për “Pjesëmarrje në organizatë terroriste” u lokalizua dhe u vu në pranga në sajë të bashkëpunimit të policisë sonë të antiterroriste me agjencitë ligjzbatuese partnere dhe ato të inteligjencës.

34-vjeçari nga republika Çeçene në Rusi kishte ardhur si emigrant i paligjshëm në Shqipëri, ndërkohë që në vendin e tij ishte lëshuar një urdhër arresti 4 vjet më parë.

Në Qershor të vitit 2013 ky shtetas ishte larguar nga Rusia për në Siri, ku i është bashkuar ISIS-it, duke qenë pjesëmarrës aktiv në luftime kundër forcave qeveritare në Siri./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono