Arrestohet nacionalisti, kërcënoi Zaev

15:32 | 30/03/2019

Policia e Tetovës  ka arrestuar, Zharko Grozdanovski “liderin” e organizatës “Vëllezëria krishterë”, i  cili përmes rrjetit social Facebook kërcënoi publikisht me jetë kryeministrin Zoran Zaev.

 “Në asnjë rast mos luani me Vëllazërinë krishtere. Ju them dhe I qëndroj fjalës së thënë. Zaev, dy herë të kisha në dorë, dy herë me qëllim të lëshova. Mos m’i prek vëllezërit e mi të fesë….”

Për shkak të këtij prononcimi përmes rrjeteve sociale, Sektori për Punë të Brendshme Tetovë ka arrestuar liderin e organizatës ‘Vëllazëria krishtere” Zharko Grozdanovskin për shkak se ka kërcënuar Kryeministrin Zaev dhe anëtarë tjerë të qeverisë – ka njoftuar MPB-ja.

“Më 28.03.2019 në orën 19.50  në Tetovë është arrestuar 46-vjeçari ZH.G nga fshati Bërvenicë, i cili rreth orës 15:00 në rrjetet sociale publikoi një video me përmbajtje kërcënuese. Pas zbardhjes së plotë të rastit, kundër tij do të dorëzohet padi”.

Siç thuhet në videon e postuar, arsyeja për këto kërcënime është arrestimi i njërit prej anëtarëve të kësaj organizate, Toni Mitrevski – Severot, për shkak se ka sulmuar personin zyrtar në detyrë zyrtare, i cili, sipas Grozdanovskit, vetëm ka mbrojtur Kushtetutën.

Në këtë video, organizata qytetare “CIVIL” ka konstatuar gjuhë të urrejtjes dhe kërcënime për jetën e Kryeministrit Zaev, por edhe ndaj përfaqësuesve të tjerë të paemëruar të pushtetit dhe të gjithë liderët politikë.

“Mbetet e hapur çështja, nëse në DSK me të vërtetë kanë pasur njohuri për planet e likuidimit të Kryeministrit Zoran Zaev dhe liderëve tjerë politik. Përpos  se duhet të pritet epilog policoro-juridik për këtë rast, institucionet duhet t`i përgjigjen edhe pyetjes se sa janë serioze këto kërcënime dhe përse deri më tani nuk janë marrë masa përkatëse të sigurisë”.

“Vëllazëria Krishtere” është një nga organizatat e afërta me grupacionet radikale që protestuan kundër Marrëveshjes së Prespës dhe Ligjit të Gjuhëve, kurse një pjesë e tyre janë edhe anëtarë të partive të bllokut të djathtë që udhëhiqnin protestat që kulmuan me sulmin në Kuvend më 27 Prill të vitit 2017./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono