Arrestohet bashkëshorti i ministres Besa Shahini

15:01 | 13/05/201915:010

Është arrestuar nga policia dhe më pas është liruar deputeti i PSD-së në Kosovë Dardan Molliqaj. Sipas partisë së tij, Molliqaj u arrestua për pjesëmarrje në protestën për lirimin e deputetit Albin Kurti, në vitin 2015.

Në mëngjesin e sotëm është arrestuar nga Policia e Kosovës deputeti i PSD-së, Dardan Molliqaj.

Sipas Policisë, urdhër-arresti është e nxjerrë me datën 12-të,  dhe në të janë specifikuar detyrimet për policinë, që i pandehuri Dardan Molliqaj, të dërgohet në Objektin e Pallatit të Drejtësisë, saktësisht në Prokurorinë Themelore i cili pasi është në pyetje është liruar.

Kryeprokurori i Prokurorisë Themelore në Prishtinë Imer Beka ka thënë për TV Klan se Molliqaj nuk i është përgjigjur prokurorisë prandaj është sjellë me detyrim. Sipas Bekës ai është marrë në pyetje  për veprën penale sulm ndaj personit zyrtar

Por në një komunikatë për media partia e tij PSD-ja thotë se Molliqaj  nuk ka qenë i paralajmëruar më herët për seancë apo paraqitje ne gjykatë.

“Molliqaj është arrestuar nën arsyetimin për pjesëmarrje në protestën për lirimin e deputetit Albin Kurti, në vitin 2015.  Arrestimi i deputetit në fjalë ka qenë në kundërshtim me liritë dhe të drejtat e njeriut dhe në shkelje të plotë të procedurave ligjore. ”, thuhet në njoftimin e PSD-së.

Dardan Molliqaj ishte në Lëvizjes Vetëvendosje deri në fund të vitit 2017 kur u përça kjo parti dhe më pas u krijuar Partia Social Demokrate që aktualisht Molliqaj i përket.

Raporti: Blerta Dalloshi Berisha

Kamera: Visar Kryeziu

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono