Arrestohen dy shqiptarë për trafik lëndësh narkotike në Itali

19:17 | 14/10/201919:170

Dy shqiptarë, emrat e të cilëve nuk bëhen të ditur kanë rënë në prangat e Policisë italiane për trafik lëndësh narkotikë, në dy operacione të ndryshme antidrogë.

Seksioni Operacional i Njësisë Operative në Perugia, arrestoi një shtetas shqiptar, të lindur në 1993, me akuzën e shpërndarjes së drogës.

Arrestimi i 26 vjeçarit shqiptar, erdhi pas një vëzhgimi, kontrolli dhe ndjekjeje të kujdesshme dhe efektive, që u lejoi Karabinierëve të marrin elementë të vlefshme informacioni në lidhje me lëvizjet dhe frekuentimet e zonës.

Policët dyshuan për shkak të disa lëvizje anomale të kryera nga shqiptari në bordin e makinës së tij dhe  kanë vendosur në funksion një përgjues, në fund të së cilës subjekti u kap në flagrancë teksa i shiste një blerësi një dozë kokaine.

Prandaj, ishin të menjëhershëm kontrollet personale, të automjetit dhe  të shtëpisë. Në përfundim të kontrollit u gjetën dhe iu sekuestruan:

222 (dyqind e njëzet e dy) celofan të mbyllur me nxehtësi, që përmban gjithsej 183 gr. në lidhje me kokainën;

1 (një) peshore.

Shuma prej 4,292,00 eurosh (katër mijë e dyqind e nëntëdhjetë e dy), që konsiderohet se janë të ardhura nga veprimtaria e paligjshme;

2 (dy) telefona celularë;

materiale të ndryshme për prerjen dhe paketimin e lëndës narkotike.

Në të njëjtën kohë, oficerët e Stacionit Policor të Castel del Piano arrestuan një tjetër shqiptar, 37 vjeçar i akuzuar gjithashtu për trafik droge.

Pas një kontrolli në makinën  tij gjetën dhe sekuestruan;

21 (njëzet e një) mbështjellës celofan të mbyllur me nxehtësi që përmbajnë gjithsej rreth 10 (dhjetë) gram lëndë narkotike të llojit kokainë;

305.00 (treqind e pesë / 00) euro, që konsiderohen të ardhura nga veprimtaria e paligjshme.

Në përfundim të formaliteteve, dy të arrestuarit u mbajtën në Dhomat e Sigurisë të Komandës Provinciale të Perugias.

Në përfundim të seancës dëgjimore për ritin e drejtpërdrejtë, gjykatësi pasi vlerësoi arrestimin për të dy, urdhëroi, për të parin, arrest në burg, në pritje të analizave mbi lëndën narkotike të sekuestruar; ndërsa, për të dytin, detyrim paraqitje.

Vlera e substancës së sekuestruar, në tregun me pakicë, tejkalon 20,000 euro. /abcnews.al

 

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono