Arrest në shtëpi pas protestës te Unaza e Re, Ermal Maloku tregon dhunën policore

17:34 | 15/10/201917:340

Ermal Maloku, një nga banorët e Unazës së re, qëndron në arrest shtepie prej më shumë se 5 muajsh. Ai thotë në një intervistë për ABC News se i rrezikohet shëndeti pasi nuk mund të shkojë në spital, për të kontrolluar shpatullën e dëmtuar nga policia gjatë arrestimit. 32 vjeçari shprehet se nuk mund të paguajë qeranë e banesës, pasi është i papunë.

Protesta është e drejta universale e ç’do shoqërie demokratike në botë… Por nuk mund të thuhet e njëjta gjë për Ermal Malokun. Ai u arrestua në protestën e 8 majit të organizuar nga banorët e Unazës së Re.

Gjykata e Tiranës vendosi që Ermali të qëndrojë në masë  sigurisë “Arrest Shtëpie”. Pas këtij vendimi 32-vjeçarit nuk ka me çfarë të paguar qiranë e banesës së tij, ku pronari i apartamentit i ka lënë afat edhe dy javë kohë për detyrimet e prapambetura.

Babai i një fëmijë 4-muaj kërkon të hetohet në gjendje të lirë, pasi ai është i vetmi person që mund të sigurojë të ardhura në familje.

I revoltuar, Ermali tregon se në çfarë gjendje ndodhet familja e tij. Preokupimi më i madh është sigurimi i ushqimit për foshnjën e vogël. Gjendja shëndetësore e të riut nuk është e stabilizuar ende nga dhuna policore e ushtruar në përfundim të protestës së 8-majit.

Nga fillimi i protestës në zonën e Unazës së Re rreth 1 vit më parë janë arrestuar dhe kanë dalë për masë sigurie në gjykatë mbi 40 banorë. Ndërsa janë shoqëruar në Komisariatin nr.6.,  dhe në drejtorinë e Policisë së Tiranës afërsisht 120 persona të cilët, preken drejtpërdrejt tek banesat e tyre nga projekti i zgjerimi i Unazës së Madhe dhe devijimi i Lumit të Lanës./abcnews.al

 

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono