Arratisja e Gruevskit, dokumentet e Shqipërisë nuk zbulojnë asgjë

15:55 | 21/05/201915:550

Prokurorja ne Maqedoninë e Veriut Vilma Ruskoska u shpreh se dokumentet e dorëzuara nga pala shqiptare në lidhje me  largimin e ish-kryeministrit Nikolla Gruevskit, nuk zbulojnë asgjë të re.

Dokumenti nga Shqipëria të cilin e ka pranuar, shefja e Prokurorisë për Krim të Organizuar dhe Korrupsion, Vilma Ruskovska, në lidhje me arratisjen e Gruevskit, nuk është diçka e re, ka deklaruar ajo në një pronocim për gazetën ‘Fokus”.

Ruskoska për “FOKUS”: “E kam analizuar, por nuk arrita të gjejë asgjë informacion të ri që do të na hynte në punë. Shkruan se në cilin vendkalim kufitar ka kaluar Gruevski dhe si ka hyrë në Mal të Zi, të njëjtat informacione kishim pranuar tashmë nga Mali i Zi. Shqipëria nuk e ka zbuluar atë që ne e kemi kërkuar, se si ka hyrë në shtetin shqiptarë ish-kryeministri. Gjithashtu nuk ka ndonjë informacion, as filmim, për hotelin në të cilin ka qëndruar Gruevski”, ka deklaruar Ruskovska për Fokus.

Shqipëria më herët kishte refuzuar t`i jepte filmimet, me arsyetimin se janë fshirë të njëjtat. Siç ka thënë Ruskoska Filmime janë pranuar nga Mali i Zi, mirëpo janë shikuar edhe filmime nga vendkalimet kufitare të Maqedonisë, si dhe kamerat e instaluara nëpër qytet të Shkupit. Për arratisjen e Gruevskit në Budapest, Hungari, në Prokurori kanë thënë dëshmi deri tani vetëm truprojat e ish-kryeministrit dhe disa dëshmitarë të caktuar. Gruevski vitin e kaluar u arratis nga Maqedonia për të mos vuajtur dënimin me dy vjet burg për rastit e PSP-së “Tanku”. Ai përmes Shqipërisë, malit të Zi dhe Serbisë është arratisur për në Hungari, ku ka kërkuar dhe fituar azil politik./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono