Armët e autorit të masakrës, mes emrave dhe ai i Skënderbeut dhe Gjergj Arianitit

15:40 | 15/03/201915:400

Në armët e autorit të masakrës në Zelandën e Re ishin shkruar emra personalitetesh të ndryshme, ndër të cilët figuron dhe ai i heroit tonë kombëtar Skënderbeu, por dhe ai i Gjergj Arianitit.

Në fotografitë e publikuara nga mediat kosovare të armëve të autorit të masakrës në Zelandën e re, lexohen qartësisht dhe emrat që 28-vjecari Brenton Tarrant kishte shkruar. Indeksonline raporton se në mesin e shumë emrave të shkruar në armë, shihet edhe ai i heroit kombëtar, Gjergj Kastrioti-Skënderbeu.

Përveç emrit të tij janë dhe ata të shkruar në germa cirilike të Marko Milajnov, Stefan Lazar dhe Milos Obiliç. Këta janë emrat e Dukës së Malit të Zi dhe princit serb, i njohur si ‘Car Lazari’.

Më tej, thuhet se në momentet e para të filmimit të publikuar nga ai vetë pak para sulmit në sfond dëgjohen këngë serbe nga kasetofoni i automjetit të tij. Sipas mediave kosovare dëgjohet një këngë serbe e viteve ‘90 për ish-liderin serb të Bosnjës, Radovan Karagjiç i njohur edhe si “kasapi i Bosnjës”, i cili është dënuar për krime lufte.

Në këngë ndër të tjera thuhet: Karaxhiç udhëhiq serbët e tu. Në armë shkruhej gjithashtu ‘Serbia ime’. Kjo armë, nga e cila humbën jetën 50 persona dhe u plagosën dhjetëra të tjerë ishte e mbuluar me emra të personaliteteve të njohura shqiptare dhe botërore.

Përveç emrit të heroit Gjergj Kastrioti-Skënderbeu, Car Llazarit e disa të tjerëve, në të bie në sy edhe emri i Gjergj Arianitit. Gjergj Arianiti ishte vjehrri i Skënderbeut, babai i Donika Kastriotit. Gjergj Arianiti ishte një luftëtar i shquar i kohës./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono