Arkivi i Shtetit do të ketë bibliotekën e vet në janar 2020

16:30 | 26/09/201916:300

Arkivi qendror i Shtetit do të ketë bibliotekën e vet. Drejtori Ardi Bido thotë se biblioteka me mbi 10 mijë tituj, krahas materialit arkivor, do jetë në shërbim të studiuesve janarin e ardhshëm.

Akademia e Shkencave i dhuroi  arkivit te shtetit 600 libra kryesisht botime albanologjike të cilat i shtohen bibliotekës së këtij institucioni e cila është në proces rindërtimi.

Drejtori i arkivit Ardit Bido premton se brenda janarit te vitit te ardhshëm, do të jetë gati biblioteka e munguar  në arkiv me libra unikal.

Studiuesi Irakli Koçollari  thotë se ndërthurja e dokumentave dhe dorëshkrimeve, me vepra studimore bazuar në materialin arkivor është  me mjaft rëndësi për studiuesit që frekuentojnë arkivat.

Biblioteka e Arkivit të Shtetit numëron mbi 10 mijë tituj veprash arkivore, por edhe libra unikalë në gjuhë të vdekura si latine apo osmanishte. /ABC News Albania 24/7

 

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono