Arjan Curi: Elita greke po aq nacionaliste sa ajo shqiptare

21:06 | 13/02/2018

Publicisti Arjan Curi është shprehur në emisionin Provokacija të Mustafa Nanos në ABC News se elita greke është po aq nacionaliste sa ajo shqiptare.

Sipas tij, ka shumë shqiptarë që janë pjesë e elitave në Greqi.

“Mua elita greke më rezulton po aq nacionaliste sa elita shqiptare. Elita greke, ne i themi elita kishtare që është dhe elita politike. Sot që ne flasim kryepeshkopi është shqiptar, arvanitas. Në stafin e universtitetin, ku unë kam studiuar kishte edhe mbiemra Shpati, Shkurti që e pranoin që ishin arvanitas”, u shpreh Curi./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono