Argjentina nis me humbje kupën e Amerikës, Mesi pa shpresë

16:36 | 16/06/201916:360

Argjentina dhe Lionel Mesi morën një tjetër goditje të rëndë. Ata pësuan humbje me Kolumbinë në debutimin në Kupën e Amerikës në Brazil.

Ky mallkim duket se do ta ndjekë pas deri në fund.

Lionel Mesi fitues me Argjentinën është diçka që mund të shikohet vetëm në ëndërr, dhe superylli i futbollit botëror rrezikon ta mbyllë gjithë karrierën e tij të lavdishme pa një trofe të madh me kombëtaren.

Kjo ende nuk është vendosur, veçse këtë tregoi debutimi me humbje i argjentinasve në Kupën e Amerikës që po zhvillohet në Brazil.

Humbje tërësisht e merituar 0-2 ndaj Kolumbisë në stadiumin e qytetit Salvador, me një paraqitje kaq të dobët saqë i hoqi shpresën edhe tifozëve më ekstremistë.

Kolumbianët triumfuan me autoritet, duke dominuar pjesën e parë, në të cilën Argjentina nuk bëri asnjë gjuajtje në portë, dhe duke shënuar pas pushimit me anë të Martinezit në minutën e 71-të dhe Duvan Zapatës, katër minuta para fundit.

Gazetat argjentinase vunë kujën pasi ndoqën një ndeshje kaq të dobët.

“Ole”: Goditje e madhe! Debutim për keq! Seleksioni u tregua delikat! Nivel i ulët historik, Kolumbia fitoi 2-0 autoritet! Cila është ideja, Skaloni?

“Klarin”: Kolumbia përfitoi nga mallkimi i seleksionit! Argjentina debutoi me humbje në Kupën e Amerikës në Brazil. U mund 0-2 nga Kolumbia dhe ishte inferiore në pjesën më të madhe të ndeshjes!

Çfarë zhgënjimi për një ekip të madh, dy herë kampion i botës, e 14 herë kampion i Amerikës së Jugut, që kishte mbërritur në Brazil për të thyer më në fund mallkimin që e ndjek që nga viti 1993.

Çfarë vuajtjeje për gjeniun e futbollit botëror që fiton vetëm me Barcelonën dhe jo me kombëtaren.

Në Kupën e Amerikës dështoi në finalet e viteve 2007, 2015 e 2016, mundur nga Brazili dhe dy herë, në mënyrë të pabesueshme nga Kili.

Në Kupën e Botës iu afrua trofeut në 2014 në Brazil, por humbi finalen ndaj Gjermanisë, që mori trofeun e artë të FIFA-s.

Të vetmit tituj me fanelën e seleksionit, Mesi i fitoi në moshë të re.

Në vitin 2005, fitoi Botërorin për moshën nën 20-vjeçare, duke fituar Topin e Artë dhe Këpucën e Artë, si lojtari më i mirë dhe shënuesi më i mirë i kampionatit.

Në vitin 2008, fitoi medaljen e artë në Lojrat Olimpike në Pekin, me Argjentinën U23.

Natyrisht, argjentinasit ende kanë shpresë në Kupën e Amerikës në Brazil, pasi është luajtur vetëm ndeshja e parë në grup.

Ata do të bënë çmos të triumfojnë, por fillimi nuk duket aspak premtues./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono