Ardit Bido: Viti i Skënderbeut “revolucion” në arkivin e shtetit

14:12 | 12/01/2018

Drejtori i Arkivit të Përgjithshem të Shtetit Ardit Bido në një intervistë për ABC News thotë se shumë shpejt do të nisë ndërtimi i godinës së re ku do të ruhen 80 % e dokumentave arkivore që deri më sot ndodheshin në kushte aspak të përshtatshme. Këto ndryshime ndodhin në vitin mbarëkombëtar të Skënderbeut.

Viti i mbarë kombëtar i Gjergj Kastriotit Skënderbeut, për drejtorin e  Arkivit të Përgjithshëm Ardit Bido, duhet  të shërbejë si frymëzim për të çuar para ide të rëndësishme për Kombin.

Përtej ekspozitave, konferencave shkencore , Bido thotë se ky vit është konceptuar për të lënë shenjë në brezat në vijim, e ku kryesore është ndërtimi i një godine të re për ruajtjen e dokumentave arkivorë

Ndërkohë që çdo dokument zyrtare që hynë në arkiv dhe që del nga arkivi mban logon e festimeve të 550 vjetorit të vdekjes së Skënderbeut./abcnews.al
Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono