Arbitrat, katër gabime në një ndeshje

17:00 | 14/03/2019

Gabime të rënda të arbitrave në ndeshjen e fundit të Kupës së Shqipërisë, mes Tiranës dhe Laçit. Plot katër herë, skuadrat u dëmtuan duke mos u lejuar që të realizonin gola.

Bojkoti padyshim ishte i drejtë, edhe pse mund të ishte bërë më parë. Gjithsesi, dhuna ndaj arbitrave nuk është problemi i vetëm i futbollit shqiptar, siç u pa qartë në çerekfinalen e parë të Kupës mes Tiranës e Laçit.

Ishin jo pak, por plot katër gabime të gjyqtarëve që, padyshim ndikuan direkt në rezultat, duke dëmtuar fillimisht skuadrën mike, dhe pastaj atë vendase.

Në minutën e tretë, Hoxhallari preku topin me dorë në zonë, por gjyqtari Alla nuk sinjalizoi 11-metërsh për laçianët. Rezultati ishte 0-0 dhe epërsia mund t’i kishte ndihmuar kurbinasit.

Në minutën e 36-të, arbitri anësor bëri të pavlefshëm një tjetër aksion të miqve, kur Xhixha doli i vetëm përpara portierit tiranas, veçse u ndal nga një sinjalizim për pozicion jashtë loje të paqenë.

Kaluan vetëm dy minuta, dhe gabimet anuan në dëm të kryeqytetasve. Bedri Greca shënoi për bardheblutë, veçse sërish goli u anulua për pozicion jashtë loje, jo të atij që e shënoi, por për pozicion të tillë të sulmuesit Majkëll Ngo. Edhe në këtë rast, pamjet në kënd tjetër dhe me përsëritje, treguan se vendimi ishte i gabuar.

Së fundi, në minutën e 40-të, po në pjesën e parë, ndodhi edhe gabimi i fundit. Sërish Ngo krijoi rrezik në portën e Laçit, duke shërbyer për shkodranin Edon Hasani, i cili shënoi, por rrjeta u anulua, përsëri për pozicion jashtë loje. Në të vërtetë, goli i Hasanit ishte e rregullt./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono