Arben Ristani tregon çfarë e bëri gjykatën të pushojë çështjen e “lobimit rus”

12:03 | 14/01/202012:030

I ftuar ditën e sotme në ABC News ishte ish-sekretari i përgjithshëm i PD Arben Ristani përballë gazetares Juli Xhokaxhi.

Ristani foli në lidhje me akuzat për çështjen e lobimit rus dhe se përse gjykata vendosi të pushojë çështjen ndaj tyre.

Pjesë nga biseda në studio: 

Arben Ristani: Çështja ishte e montuar, pjesë e lojës politike, në këtë histori nuk ka vepër penale. Në kemi deklaruar si parti politike se sa para kemi shpenzuar. Akuza e prokurorisë ka qenë se janë mbledhur edhe 650 mijë dollarë ku 150 prej tyre kanë kaluar nga Shqipëria në Amerikë kurse 500 të tjera janë mbledhur nga shqiptarët e Amerikës po në Amerikë. Vetëm nga ky fakt është e kuptueshme se këto para nuk kanë hyrë në PD, duke mos hyrë në PD atëherë nuk kanë hyrë në arkën e PD. Duke mos hyrë në arkën e PD nuk kanë si deklarohen, çfarë të deklarosh në këtë mes? Nuk ka asgjë që e lidh kontratën për lobimin për biznesin shqiptaro-amerikan të lidhur mes një kompanie amerikane dhe skoceze. Prandaj dhe gjykata konkuldoi se këtu nuk ka çështje penale, duke mos patur çështje penale u vendos edhe pushimi i çështjes. Kjo ishte ajo që Gjykata e gjeti me vend për të pushuar çështjen.

Juli Xhokaxhi: Ndërkohë për pushimin e çështjes tuaj ka reaguar dje Taulant Balla, po edhe Brace ka reaguar gjithashtu. A mund të apelohet nga prokuroria një çështje e pushuar nga gjykata?

Arben Ristani: Po ajo bën detyrën e saj. Çështja është pse politika kërcënon në këtë formë. Balla ushtron presion ndaj drejtësisë kur thotë s’kanë kaluar vettingun. Presioni politik që bëjnë i çojnë në nivele qesharake. Unë nuk kam qenë në Amerikë, as kam firmosur ndonjë dokument. Bëjnë një konfondim qesharak kur thonë se sekretari i përgjithshëm e partive politike është funksion kryesor në PD.

Juli Xhokaxhi: Çfarë gabimesh me dashje proceduriale nënkupton Balla?

Arben Ristani: Është shumë e thjeshtë, nuk ekziston çështja penale. Është një çështje e nisur gabim për shkak të presionit politik. Gjithë reforma në drejtësi është bërë për tu kapur nga mazhoranca. Madje e kanë cuar sistemin e drejtësisë në kolaps, pres që shumë shpejt të pezullojnë vettingun pasi rrezikojnë ra çojnë në kolaps. Kërcënimet e Ballës janë pa kuptim, gjykatat janë institucione si gjithë të tjerat në këtë vend. Gjykatat kanë njerëz të korruptuar, ka njerëz të ndershëm e profesionist ashtu si në institucionet e tjera, ky vend vuan nga ky fenomen.

Juli Xhokaxhi: Besoni se mbyllet këtu kjo çështje?

Arben Ristani: Për mua nuk ka problem nëse vazhdon, të lirë janë, atë detyrë kanë, madje i inkurajojë ta bëjnë.

Juli Xhokaxhi: Gjithë kjo zhurmë, e gjithë kjo që ndodh në Partinë Demokratike, nuk kemi në Shqipëri që mund të ndërmarrin këto çështje që shkojmë te kompani të huaja që kërkojnë miliona e miliona?

Arben Ristani: Shumë mirë do ishte të ishin të thjeshta gjërat, ju e shihni se sa jemi të varur nga gjeopolitika, në këtë kuadër kemi një pavarësi të cunguar si vend. Kjo dikton këto lobimet me ekspertë ndërkombëtarë.

Juli Xhokaxhi: Kryetarët e bashkive të dala nga zgjedhjet e 30 qershorit, kryetari Basha ka folur për 15 kryebashkiakë si me të shkuar kriminale, si hetoni?

Arben Ristani: Është e thjeshtë, mjafton të hapet si lojë dhe njerëzit që janë afër tyre, dinë historitë e gjithsecili, kështu që informacionet vijnë. Të paktën njerëzit të binden se ky njeri është i lidhur me krimin dhe duhet larguar patjetër.

Juli Xhokaxhi: Kemi mësuar se fokusi është te Lezha dhe Dibra, janë vetëm këto dy zona që kanë patur kryebashkiakë me të shkuar kriminale?

Arben Ristani: Të shohim, se kanë dalë edhe për qarqe të tjera, informacionet vijnë dhe përpunohen nga PD./abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono