Aprovohet ligji në Rusi: Gjobë kush fyen liderët e institucionet online

23:09 | 13/03/201923:090

Në Rusi, të gjithë përdoruesit e internetit që fyejnë liderët dhe institucionet online do të përballen me gjoba dhe burg. Një ligj i ri i hartuar nga partia e presidentit Putin, Rusia e Bashkuar, parashikon edhe ndëshkimin e autorëve të lajmeve që mund të nxisin protesta qytetare.

Parlamenti rus aprovoi të mërkurën një ligj për gjobitjen e përdoruesve të internetit që fyejnë autoritetet online, ose përhapin lajme të rreme. Me vendimin e saj Duma ruse ka shpërfillur paralajmërimet e kritikëve se lëvizja mund t’i hapë rrugë censurimit nga ana e shtetit të mediave online. Drafti, që tashmë kërkon vetëm firmën e presidentit Vladimir Putin përpara se të kthehet në ligj, mori mbështetje të gjerë në dhomën e lartë të Parlamentit, disa ditë pasi disa mijëra qytetarë protestuan kundër kufizimeve për përdorimin e internetit. Mbështetja popullore për Putin ka rënë në rreth 64 për qind në muajt e fundit, por ai përballet me një kërcënim minimal nga opozita, që nga ana e saj përballet me ligjet e vështira elektorale dhe nuk ka akses në mediat televizive. Ligji parashikon ndëshkimin e përdoruesve të ëeb-it me 100 mijë rubla, ose 1 mijë e 525 euro për mungesë respekti ndaj shtetit, autoriteteve, flamurit rus, ose Kushtetutës. Ndërsa për përsëritësit e shkeljes, gjoba do të shoqërohet edhe me 15 ditë burgim. Ndërkohë, individët do të gjobiten me 400 mijë rubla, ose 6 mijë e 100 euro, për përhapjen e lajmeve të rreme që mund të çojnë në cënimin e rendit publik. Një ditë më parë, Këshilli rus për të drejtat e njeriut, grupe të shoqërisë civile dhe qindra shkrimtarë e gazetarë e cilësuan ligjin absurd dhe i bënë thirrje Dhomës së Sipërme të Parlamentit që ta rrëzonte ligjin. Mesa duket, apeli i tyre ra në vesh të shurdhët. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono