Apple pranon gabimin në çipet kompjuterike

11:03 | 05/01/2018

“Apple” ka pranuar se të gjithë “iphon-ët”, “iPad-ët” dhe kompjuterët “Mac” janë prekur nga një gabim teknologjik në çipet e tyre që u lejon hakerëve të vjedhin informacione. Pavarësisht kësaj, kompania thekson se kjo dobësi nuk është shfrytëzuar.

Kompania “Apple” ka pranuar se të gjithë “iphon-ët”, “iPad-ët” dhe kompjuterët “Mac” janë prekur nga dy gabime të mëdha në çipet kompjuterike. Ky zhvillim vjen pasi kompanitë teknologjike kanë qenë në garë për të rregulluar gabimet në “Meltdoën dhe Spectre”, që lejonin hakerët të vjedhin informacione. “Apple” ka njoftuar se kishte lëshuar tashmë disa programe ndihmuese. Gjigandi teknologjik thekson se nuk ka dëshmi se dobësia në çip ishte shfrytëzuar.

Megjithatë këshilloi shkarkimin e programeve vetëm nga burime të besuara për të shmangur aplikacionet keqadashëse. Përdoruesit e kompjuterëve “Mac” zakonisht kanë besuar se pajisjet e tyre dhe sistemi operativ është më pak i ekspozuar ndaj çështjeve të sigurisë, se sa telefonët Android apo kompjuterët që përdorin sistemin Mikrosoft.

Por çipet “Meltdown” dhe “Spectre” gjendet në të gjitha njësite e procesorëve të kompjuterëve modernë, ose në mikroçipe, të krijuara nga Intek dhe ARM. Këto dy kompani sëbashku furnizojnë të gjithë tregun blobal të kompjuterëve.

Ndërkohë, Google dhe Mokrosoft më përpara kanë lëshuar deklarata në të cilat kanë njoftuar përdoruesit se cilët produkte janë prekur nga gabimet në çip. Google thekson se të gjithë telefonët Androidë, të cilët mbulojnë mbi 80% të tregut global, janë të mbrojtur nëse përdoruesit kanë përditësimet e fundit të sigurisë. Ndërsa Mikrosoft nënvizon se ka lëshuar sisteme rregulluese për shumë nga shërbimet që ofron./abcnews.al
Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono