Apple në ndihmë të personave me aftësi të kufizuar

19:54 | 26/03/2018

Në përpjekje që të përfaqësojë më mirë një gamë më të gjërë njerëzish, Apple ka propozuar disa emoji të rinj.

Me këto lloj emoji-sh, gjigandi telefonik synon që të përfaqësojë eedhe personat me aftësi të kufizuara.

Për të arritur në krijimin e këtyre nëntë emoji-ve, Apple bashkëpunoi me disa shoqata për të verbërit, të shurdhët dhe invalidët.

Ata kanë krijuar emoji me qen udhëzues, vesh me aparat ndihmës për dëgjim dhe persona me karrige me rrota.

Është propozuar gjithashtu, që për çdo karakter të ketë një version mashkull dhe një femër.

Mbledhja e komitetit, që vendos për miratimin e emoji-ve, do të mbahet muajin e ardhshëm./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono