Apeli i muzeut të Auschwitz për vizitorët: Mjaft më me fotografi

14:59 | 25/03/2019

Vizitorëve të shumtë të muzeut të Auschwitz u është kërkuar që të mos realizojnë më fotografi në vendin ku janë vrarë më shumë se një milion hebrenj. Atyre u kërkohet që të kenë më shumë respekt për viktimat.

Muzeu i kampit të përqendrimit nazist të Auschwitz u ka kërkuar vizitorëve që të kenë më shumë respekt për rreth një milion e 100 mijë viktimat e Luftës së Dytë Botërore, duke mos bërë më fotografi gjatë turit të tyre në vend.

Rreth dy milionë persona çdo vit vizitojnë kampin e shfarosjes së Adolf Hitler, një nga simbolet më famëkeqe të Holokaustit. Por pavarësisht rëndësisë së vendit, disa persona zgjedhin të bëjnë fotografi për të dokumentuar qëndrimin e tyre atje.

Me sa duket nuk janë të pakët në numër dhe për këtë arsye autoritetet vendosën të reagojnë.

Në mesazhin e publikuar në Twitter nga muzeu, lexohet ndër të tjera se të gjithë ata që vendosin të vizitojnë Auschwitz-in, duhet të mbajnë mend se ndodhen në një vend ku janë vrarë e depërtuar drejt vdekjes miliona persona ndaj nuk është vendi për fotografi.

Realizimi i fotografive në vende si Auschwitz, është kthyer në një trend që po përhapet pa asnjë arsye të qartë. Muzeu i Auschwitz në fushatën e tij kundër fotografive, qartëson se ato nuk janë të ndaluara, por vizitorëve u bëhet apel që të tregojnë më shumë respekt./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono