Antiinformaliteti tek Gjiri i Lalzit, Denaj apel bizneseve: Mos sfidoni shtetin

19:00 | 18/07/201919:000

Mos e sfidoni shtetin, respektoni rregullat dhe konkurrencën e ndershme. Apeli vjen nga ministrja e Financave dhe Ekonomise Anila Denaj e i drejtohet bizneseve. Ministrja ishte ne Gjirin e Lalzit ku u ndal aksioni kundër informalitetit. 

Mbi 700 subjekte në vend paraqesin rrezik potencial për evazion fiskal dhe mosregjistrim të punonjësve. Tatimet i  kanë konstatuar gjatë fushatës ndërgjegjesuese ndërmarrë tre muajt e fundit.

“Mbi 453 subjekte në sektorin e produkteve akcizës, 270 subjekte në sektorin e ndërtimit, të cilët janë evidentuar me risk më të lartë dhe për të cilin plani operacional do të vijojë të zbatohet në të gjithë territorin e vendit”.

Ministrja e Financave dhe Ekonomise Anila Denaj e bëri të ditur nga Gjiri i Lalzit ku u ndal në një aksion kundër informalitetit.

Denoncimin e një pronari hoteli në Gjirokastër e solli si shembull.

Kjo është një luftë në mbështetje të biznesit dhe konkurrencës së ndershme u shpreh ministrja Denaj e cila i drejtoi apelin e saj sipërmarrësve. /ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono