“Anti-shpifja” PS nuk tërhiqet, Balla: Dekretin e Metës do ta rrëzojmë

15:32 | 13/01/202015:320

Kuvendi do ta rrëzojë dekretin e Presidentit Meta, duke mos bërë ndryshime në paketën antishpifje. Taulant Balla tha se ligji është bërë sipas standardeve ndërkombëtare, ndërsa komentoi dhe gjyqin ndaj Lulzim Bashës, duke thënë se lideri demokrat nuk duhet të hetohet thjesht si falsifikator.

Siç kryeministri Rama e paralajmëroi në 18 dhjetor, mazhoranca nuk ka ndryshuar qëndrim për të korrigjuar paketën antishpifje.

Rikthimi në Kuvend nga Presidenti nuk do të shikohet nga mazhoranca si një mundësi për ta përmirësuar paketën ligjore të medias.

Për socialistët, gjyqi ndaj Lulzim Bashës nuk mund të kalojë kaq lehtë pa u hetuar lobimi përmes parave të dyshuara si ruse.

“Lulzim Basha nuk mund të shkojë para gjykatës me akuzën nga Prokurori vetëm si falsifikator i dokumenteve. Vendimi më i drejtë do të ishte që kjo çështje të rikthehet për hetime të mëtejshme nga ana e Prokurorisë”, u shpreh Taulant Balla.

Taulant Balla tha se reforma zgjedhore do të miratohet menjëherë në prill, pasi të ketë dalë vendi nga gjendja e fatkeqësisë natyrore, por nuk do të përfshijë ndryshimin e sistemit./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono