Ankara reagon ndaj Trump: Nuk kërcënohemi!

12:57 | 08/10/201912:570

Nuk ka vonuar reagimi i Turqisë ndaj deklaratave të kreut të shtëpisë së Bardhë Trump, o cili tha se do të shkatërronte ekonominë turke nëse Turqia do të tejkalonte kufijtë me veprimet ushtarake në Siri. Zv/presidenti turk u shpreh se Turqia nuk është një vend që vepron nën kërcënim.

“Mesazhi ynë për komunitetin ndërkombëtar është i qartë: Turqia nuk është një vend që vepron nën kërcënim”.

Është ky reagimi i zv/presidentit turk Fuat Oktay, duke iu referuar fjalëve të presidentit amerikan Donald Trump për një shkatërrim të ekonomisë turke në rast se qeveria e presidentit Erdoan tejkalon kufijtë për sa i përket sulmeve ushtarake kundër forcave kurde në verilindje të Sirisë.

“Kur bëhet fjalë për sigurinë e saj Turqia do të ndjekë rrugën e saj dhe do e bëjë me çdo çmim”, përfundoi zv/presidenti turk.

Gjatë paradites së të martës me anë të një mesazhi në profilin e tij në Twitter presidenti amerikan Donald Tramp deklaroi se nëse me pjekurinë e tij do të konstatonte se Turqia do të tejkalojë kufijtë, atëherë ai do të shkatërrojë ekonominë e vendit. Madje Kreu i Shtëpisë së Bardhë shtoi se e ka bërë dhe më parë një gjë të tillë.

Ai theksoi se së bashku me Europën dhe të tjerët duhet të kontrollohen luftëtarët e ISIS të kapur dhe familjet e tyre.

“Shtetet e bashkuara të amerikës kanë bërë më shumë se kushdo duke shkatërruar 100 për qind kalifatin. Tashmë është koha për të tjerët në rajon, disa prej të cilëve shumë të pasur, që të mbrojnë territorin e tyre shtoi”, përfundoi Tramp postimin e tij./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono