Anglia dhe Portugalia të pamëshirshme, Franca përmbys Moldavinë

22:40 | 14/11/201922:400

Festë, rekorde dhe kualifikim në stadiumin “Wembley”. Anglia shkatërroi 7-0 Malin e Zi dhe konfirmon vendin e parë në grupin A. Harry Kane ishte njeriu i mbrëmjes me tre golat e shënuar brenda 18 minutave. Kapiteni i kombëtares përsëriti veten në stadiumin mitik dhe shënoi trigolëshin e dytë rresht pas atij kundër Bullgarisë (me datë 7 shtator).

Portugalia nuk toleroi aspak Lituaninë dhe fitoi 6-0. CR7 shënoi një trigolësh, teksa kampionëve në fuqi u mjafton fitorja në ndeshjen e fundit kundër Luksemburgut për t’u kualifikuar në Evropian dhe për të lënë jashtë Serbinë.

Këta të fundit fituan 3-2 në shtëpi përballë Luksemburgut, renditen në vend të tretë në grupin B (një më pak se Portugalia). Franca hasi probleme përballë Modavisë në shtëpi. Miqtë kaluan shumë shpejt në avantazh me anë të Rata. Varane dhe Giroud me anë të një penalltie i dhuruan tre pikë “Gjelave”, që kryesojnë grupin H me 22 pikë. /abcnews.al

Angli – Mali i Zi 7-0
(Oxlade-Chamberlain 11′, Kane 19′, 24′, 37′, Rashford 30′, Sofranac (aut) 66′, Abraham 84′)

Francë – Moldavi 2-1
(Varane 35′, Giroud (pen) 79′ / Rata 9′)

Portugali – Lituani 6-0
(Ronaldo 7, 22′, 65′, Pizzi 52′, Paciencia 56′, Silva 63′)

Serbi – Luksemburg 3-2
(Mitrovic 11′, 43′, Radonjic 70′ / Rodrigues 54′, Turpel 75′)

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono